• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Francisco Atanasio Dominguez

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Zakony i zgromadzenia franciszkańskie – zakony i zgromadzenia zakonne Kościoła katolickiego, założone lub współzałożone przez św. Franciszka z Asyżu, bądź odwołujące się do jego osoby i duchowości. Obok nich istnieją zgromadzenia lub stowarzyszenia nawiązujące do św. Franciszka, ale pozostające poza obrębem Kościoła katolickiego.
  Buenaventura River, czasami też nazywana San Buenaventura lub Río Buenaventura – legendarna wielka rzeka na zachodzie Stanów Zjednoczonych, która miała wypływać ze stoków Gór Skalistych i uchodzić do Pacyfiku. Była ostatnim pod względem chronologicznym wyobrażeniem "Wielkiej Rzeki Zachodu" – odpowiednika Missisipi po zachodniej stronie Gór Skalistych. Wiara w jej istnienie brała się z marzeń o drodze wodnej łączącej dwa oceany, która zastąpiłaby długą i niebezpieczną podróż wokół przylądka Horn na krańcu Ameryki Południowej.
  .mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}
  Droga wyprawy Dominguez-Escalante w roku 1776

  Francisco Atanasio Domínguez (ur. około 1740, zm. w 1803), pochodzący z miasta Meksyk franciszkański ksiądz, misjonarz i odkrywca działający na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

  Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.Santa Fé (hiszp. Święta Wiara) – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica stanu Nowy Meksyk na południu Stanów Zjednoczonych.

  W roku 1776 został wysłany przez władze zakonne do dzisiejszego Nowego Meksyku dla przeprowadzenia kontroli misji katolickich na szlaku wiodącym do Santa Fe. Nakazano mu również pomóc innemu franciszkaninowi, Silvestre Vélez de Escalante i kartografowi Bernardo Miera y Pacheco zorganizować i poprowadzić ekspedycję do misji w Monterey w Kalifornii, w czasie której zbadali Wielki Kanion Kolorado i byli pierwszymi białymi, którzy przeszli dzisiejszy stan Utah. Grupę tę określa się czasami mianem ekspedycji Dominguez-Escalante.

  Monterey - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w zespole miejskim Salinas-Seaside-Monterey, nad zatoką Monterey (Ocean Spokojny). Około 30,6 tys. mieszkańców (2001 r.).Silvestre Vélez de Escalante (ur. ok. 1745 w Hiszpanii, zm. w 1780 w dzisiejszym Nowym Meksyku) – franciszkański misjonarz i badacz południowo-zachodnich obszarów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Władze zakonne wysłały go w roku 1769 do prowincji Sonora w Meksyku, a następnie do Nowego Meksyku w celu nawracania Indian Zuni. Pozostawił po sobie dziennik podróży, w którym opisał swoje losy, w tym także zakończoną niepowodzeniem ekspedycję z roku 1776 do Kalifornii.

  Po powrocie z Santa Fe do Miasta Meksyk Domínguez przedstawił władzom zakonnym raport, w którym skrytykował zarządzanie misji w Nowym Meksyku. Wbrew oczekiwaniom raport ten sprawił, że zamiast awansować w hierarchii zakonnej, wylądował w odległej misji w północnym Meksyku.

  Wprawdzie wyprawa Dominguez-Escalante nie dotarła do Kalifornii, ani nie zbadała źródeł tajemniczej rzeki Buenaventura, dostarczyła niemniej wielu informacji o obszarach dzisiejszego Utah.

  Misjonarz (łac. missionarius) – osoba wysłana przez Kościół w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19).Wielki Kanion, Wielki Kanion Kolorado – przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA przez Płaskowyż Kolorado. W obecnym kształcie Wielki Kanion ma 446 km długości i w najgłębszym miejscu (Granite Gorge – Wąwóz Granitowy) 2 133 m głębokości. Szerokość waha się od ok. 800 m (pod punktem widokowym Toroweap na North Rim – Północnej Krawędzi) do 29 km w najszerszym miejscu. Jest to największy przełom rzeki na świecie (jednak nie najgłębszy).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Carl Waldman & Alan Wexler: Encyclopedia of Exploration t.1, Nowy Jork 2004, ​ISBN 0-8160-4678-6
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.