• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Francis Maude

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Gabinet – kolegialny organ władzy wykonawczej w Wielkiej Brytanii, w skład którego wchodzi brytyjski premier oraz najważniejsi ministrowie - łącznie ok. 20 osób. Gabinet wywodzi swe uprawnienia od Tajnej Rady Wielkiej Brytanii.
  Bank inwestycyjny – to bank specjalizujący się w transakcjach inwestycyjnych. Zajmuje się przede wszystkim emisją i handlem papierami wartościowymi dla swoich klientów. Może zajmować się również przejęciami oraz fuzjami.

  Francis Maude (ur. 4 lipca 1953 w Abingdon) – brytyjski polityk, działacz Partii Konserwatywnej. Od 12 maja 2010 zasiada w rząd Davida Camerona, gdzie pełni funkcję szefa Urzędu Gabinetu (co stanowi brytyjski odpowiednik szefa Kancelarii Premiera w wielu innych państwach, np. w Polsce). Choć formalnie nie jest członkiem gabinetu, decyzją premiera ma prawo stałego uczestnictwa w jego posiedzeniach.

  Gabinet Davida Camerona jest aktualnie urzędującym Gabinetem Wielkiej Brytanii. Powstał po wyborach parlamentarnych, przeprowadzonych 6 maja 2010 roku. David Cameron odebrał nominację na premiera z rąk królowej Elżbiety II w dniu 11 maja. Nominacje członków gabinetu nastąpiły 12 maja, zaś 13 maja gabinet spotkał się na inauguracyjnym posiedzeniu.Prawo karne sensu largo – zespół przepisów prawnych normujących kwestie odpowiedzialności karnej człowieka za czyny zabronione pod groźbą kary kryminalnej.

  Jest synem Angusa Maude'a, wieloletniego członka Izby Gmin i ministra w pierwszym rządzie Margaret Thatcher. Ukończył studia na University of Cambridge, a następnie podjął praktykę prawniczą, specjalizując się w prawie karnym. Karierę polityczną rozpoczął w 1983, kiedy to po raz pierwszy został wybrany do parlamentu. W 1985 został jednym z whipów partii rządzącej, a od 1987 zasiadał w rządzie jako jeden z tzw. junior ministers (ministrów niewchodzących w skład gabinetu, porównywalnych z polskimi wiceministrami). W tym okresie pracował m.in. w resorcie spraw zagranicznych, gdzie podlegały mu kwestie integracji europejskiej. Po przejęciu sterów rządów przez Johna Majora został sekretarzem finansowym skarbu (trzecim najważniejszym politykiem w resorcie finansów).

  Gabinet cieni "rząd oczekujący" – skład rządu formułowany przez partie opozycyjne, gotowy przejąć władzę w razie zwycięstwa wyborczego danej partii. Polega na tym, że każdy członek rządu ma odpowiadający mu "cień" w opozycji.Margaret Hilda Thatcher LG (z domu Roberts, ur. 13 października 1925 w Grantham, zm. 8 kwietnia 2013 w Londynie) – brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979–1990, chemiczka, prawniczka. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw komunistycznych spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy (Iron Lady). Liberalną politykę gospodarczą jej gabinetu ochrzczono mianem thatcheryzmu. Jedna z czołowych „eurosceptyczek”, zwolenniczka ograniczonej integracji europejskiej.

  W wyborach w 1992 nie zdołał obronić swego mandatu parlamentarnego i tym samym znalazł się poza głównym nurtem polityki. Szybko odnalazł się w biznesie, gdzie pracował na kierowniczych stanowiskach w bankach inwestycyjnych. W 1997 odzyskał miejsce w Izbie Gmin, choć w innym okręgu wyborczym. Bardzo szybko trafił do gabinetu cieni, gdzie najpierw odpowiadał za kwestie kultury, mediów i sportu, później był "cieniem" kanclerza skarbu, a następnie ministra spraw zagranicznych. Podczas wyborów nowego lidera Partii Konserwatywnej w 2001 kierował nieudaną kampanią Michaela Portillo. Wybory wygrał Iain Duncan Smith, z którym Maud odmówił bliższej współpracy, wybierając rolę backbenchera.

  50. wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbyły się 9 kwietnia 1992 roku. Zwyciężyła Partia Konserwatywna pokonując faworyta – Partię Pracy. Premierem został wybrany ponownie John Major.Abingdon – miasto leżące w południowej Anglii, w hrabstwie Oxfordshire, w dolinie rzeki Tamizy. Stolica i największe miasto dystryktu Vale of White Horse (Dolina Białego Konia).

  Maud powrócił na partyjne szczyty w 2005, gdy na czele konserwatystów stanął David Cameron, który powierzył mu rolę przewodniczącego partii (co odpowiada obowiązkom sekretarza generalnego w partiach z Europy kontynentalnej). W 2007 został "cieniem" szefa Urzędu Gabinetu, przy czym jego faktyczna rola polegała na kierowaniu działaniami mającymi zapewnić, iż partia będzie dobrze przygotowana do przyszłego przejęcia władzy.

  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.John Major KG (ur. 29 marca 1943 w Carshalton w hrabstwie Surrey) – brytyjski polityk, minister w trzecim rządzie Margaret Thatcher, lider Partii Konserwatywnej i premier Wielkiej Brytanii w latach 1990-1997. Na czas jego urzędowania przypada koniec zimnej wojny oraz dyskusje dotyczące stopnia integracji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, które doprowadziły do podziałów wewnątrz konserwatystów. Stanowisko premiera utracił po największej od 1832 r. wyborczej porażce Partii Konserwatywnej.

  Po zwycięstwie w wyborach w 2010 roku i utworzeniu koalicyjnego rządu konserwatystów i Liberalnych Demokratów, Maude przejął polityczne kierownictwo w Urzędzie Gabinetu, będącym najbliższym zapleczem dla premiera. Otrzymał również dodatkowo funkcję Paymaster-General.

  Jest żonaty i ma troje dzieci.

  Paymaster-General (Skarbnik Generalny), brytyjski urząd w Skarbie Jej Królewskiej Mości (Her Majesty’s Treasury), powstał w 1836 r. Backbencher - pojęcie funkcjonujące w systemie politycznym Wielkiej Brytanii oraz innych państw opierających swój ustrój polityczny na modelu westminsterskim, m.in. Australii, Kanady i Nowej Zelandii. Oznacza członka parlamentu, który nie pełni żadnych funkcji w rządzie (jeśli należy do partii rządzącej) lub nie jest członkiem gabinetu cieni (jeśli należy do partii opozycyjnej). W praktyce, status taki posiada większość parlamentarzystów.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Warto wiedzieć że... beta

  David William Donald Cameron (ur. 9 października 1966 w Londynie) – brytyjski polityk, od 11 maja 2010 premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, od 2005 lider Partii Konserwatywnej.
  Iain Duncan Smith (ur. 9 kwietnia 1954 w Edynburgu), brytyjski polityk, lider Partii Konserwatywnej i lider Opozycji w latach 2001-2003, minister pracy i emerytur w rządzie Davida Camerona.
  Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.
  Whip - członek partii politycznej, którego zadaniem jest upewnienie się, iż pozostali członkowie partii zagłosują zgodnie z wolą lidera.
  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.
  Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbyły się 6 maja 2010. W całych wyborach Brytyjczycy wybierali 650 posłów do Izby Gmin (o 4 więcej niż w poprzednich wyborach), jednak 6 maja zostało wyłonionych tylko 649 członków Izby. W okręgu wyborczym Thirsk and Malton wybory zostały przeniesione na 27 maja ze względu na śmierć jednego z kandydatów w czasie kampanii wyborczej, już po zamknięciu listy kandydujących. Pierwsze posiedzenie nowo wybranego Parlamentu odbyło się 18 maja.
  Liberalni Demokraci (ang. Liberal Democrats, LD, pot. libdems; oficj. Social and Liberal Democrats) – brytyjska socjalliberalna partia polityczna powstała w 1988 r. w wyniku połączenia Partii Liberalnej i Partii Socjaldemokratycznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.