• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Francis Cockfield

  Przeczytaj także...
  Anthony Perrinott Lysberg Barber, baron Barber (ur. 4 lipca 1920 w Doncaster, zm. 16 grudnia 2005 w Suffolk) – polityk brytyjski, działacz Partii Konserwatywnej, minister w rządach Aleca Douglasa-Home’a i Edwarda Heatha.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Francis Arthur Cockfield, baron Cockfield (ur. 28 września 1916 w Horsham, zm. 8 stycznia 2007) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Margaret Thatcher, komisarz europejski.

  Był synem porucznika C.F. Cockfielda, który zginął nad Sommą na miesiąc przez narodzeniem syna. Francis odebrał wykształcenie w Dover Grammar School oraz w London School of Economics. W 1938 r. rozpoczął pracę w Inland Revenue. W 1942 r. rozpoczął praktykę adwokacką w Inner Temple. W latach 1945-1952 był dyrektorem departamentu statystyki Inland Revenue. W latach 1951-1952 był komisarzem IR. Następnie rozpoczął pracę w Boots Group jako dyrektor finansowy. W latach 1961-1967 był dyrektorem zarządzającym firmy. W latach 1962-1964 był członkiem Rady Narodowego Rozwoju Ekonomicznego Selwyna Lloyda.

  Margaret Hilda Thatcher LG (z domu Roberts, ur. 13 października 1925 w Grantham, zm. 8 kwietnia 2013 w Londynie) – brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979–1990, chemiczka, prawniczka. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw komunistycznych spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy (Iron Lady). Liberalną politykę gospodarczą jej gabinetu ochrzczono mianem thatcheryzmu. Jedna z czołowych „eurosceptyczek”, zwolenniczka ograniczonej integracji europejskiej.John Selwyn Brooke Lloyd, baron Selwyn-Lloyd CBE, CH (ur. 28 lipca 1904 w West Kirby, zm. 18 maja 1978), brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Winstona Churchilla, Anthony’ego Edena, Harolda Macmillana i Aleca Douglasa-Home’a.

  Cockfield opuścił Boots Group aby zostać doradcą polityka Partii Konserwatywnej Iaina Macleoda ds. podatkowych i ekonomicznych. W latach 1968-1969 był przewodniczącym Królewskiego Towarzystwa Statystycznego. Po śmierci Macleoda w 1970 r. Cockfield został doradcą Anthonyego Barbera. W 1973 r. został przewodniczącym Komisji Cen i był nim do 1977 r. Również w 1973 r. otrzymał tytuł szlachecki.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Order Leopolda II (fr. Ordre de Léopold II, nl.: Orde van Leopold II) – jeden z narodowych orderów Królestwa Belgii (trzeci w hierarchii ważności). Przyznawany za znaczne zasługi dla dobra narodu belgijskiego lub wobec panującego monarchy. Może być nadawany obywatelom belgijskim lub cudzoziemcom.

  W kwietniu 1978 r. został kreowany parem dożywotnim jako baron Cockfield. Po zwycięstwie konserwatystów w wyborach 1979 r. został ministrem stanu Skarbu. Był nim do kwietnia 1982 r. W tym samym roku został członkiem Tajnej Rady, a następnie ministrem handlu, ostatnią osobą na tym stanowisku przez fuzją z ministerstwem przemysłu w 1983 r. Cockfield został wówczas Kanclerzem Księstwa Lancaster. Ponieważ urząd nie miał przypisanych kompetencji, Cockfield działał głównie jako doradca premiera. Z tego stanowiska zrezygnował w 1984 r., aby objąć posadę w Komisji Europejskiej.

  Horsham – miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie West Sussex, położone nad rzeką Arun. Miasto zamieszkuje 45 tys. mieszkańców.Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.

  Lord Cockfield został komisarzem ds. rynku wewnętrznego, podatków i usług oraz wiceprzewodniczącym Komisji. Działał na rzecz utworzenia wspólnego rynku gospodarczego wewnątrz Wspólnoty. W Komisji zasiadał do 1988 r. Następnie został konsultantem Peat, Marwick, McLintock. W 1990 r. został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Leopolda II. Był również doktorem honoris causa wielu uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zmarł w 2007 r.

  Bitwa nad Sommą (1 lipca - 18 listopada 1916) – największa bitwa I wojny światowej, która pochłonęła ponad milion ofiar.Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.

  Był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy poślubił w 1943 r. Ruth Helen Simonis. Po rozwodzie poślubił w 1970 r. Monicę Mudie, która zmarła w 1992 r. Miał dwoje dzieci, syna i córkę, oboje z pierwszego małżeństwa.

  Przypisy

  1. Jako komisarz ds. rynku wewnętrznego, innowacji przemysłowych, unii celnej, środowiska, ochrony konsumentów i bezpieczeństwa nuklearnego
  2. Jako komisarz ds. rynku wewnętrznego i spraw przemysłowych

  Linki zewnętrzne[]

 • Nekrolog w The Timesie
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.Iain Norman Macleod (ur. 11 listopada 1913 w Skipton, zm. 20 lipca 1970 w Londynie), brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Winstona Churchilla, Anthony’ego Edena, Harolda Macmillana i Edwarda Heatha.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.