• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Francesco Vito

  Przeczytaj także...
  Pacem in terris (łac. Pokój na ziemi) – encyklika napisana przez Jana XXIII po kryzysie kubańskim, w którym papież pełnił funkcję ambasadora dobrej woli. Papież skończył ją pisać 11 kwietnia 1963, niecałe dwa miesiące przed swoją śmiercią.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.
  Paweł VI (łac. Paulus VI, właśc. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini; ur. 26 września 1897 w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 w Castel Gandolfo) – arcybiskup Mediolanu (1954-1963), papież i 4. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978, sługa Boży Kościoła katolickiego.

  Francesco Vito (ur. 21 października 1902 w Pignataro Maggiore, zm. 6 kwietnia 1968 w Mediolan) − włoski ekonomista, prawnik, politolog, profesor, rektor Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie.

  Biografia[]

  Vito przyszedł na świat w rodzinie właścicieli ziemskich Frederica i Rosiny De Vita. W 1925 ukończył studia prawnicze na uniwersytecie w Neapolu, rok później studia ekonomiczne, nauk politycznych i socjologicznych, zaś w 1928 filozoficzne. W latach 1929-1934 zdobywał dyplomy uniwersytetów w Monachium, Berlinie, Londynie, Nowym Jorku i w Chicago.

  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.

  W 1935 otrzymał katedrę ekonomii politycznej na wydziale nauk politycznych Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie. Po śmierci o. Agostino Gemelliego OFM w 1959, został wybrany rektorem. Urząd ten pełnił do 1965. Był odpowiedzialnym za doprowadzenie do końca prac związanych z powstaniem rzymskiego wydziału nauk medycznych i Polikliniki Gemelli.

  Jan XXIII (łac. Ioannes XXIII, właśc. Angelo Giuseppe Roncalli; ur. 25 listopada 1881 w Sotto il Monte, zm. 3 czerwca 1963 w Watykanie) – patriarcha Wenecji (1953-1958), papież i 3. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 28 października 1958 do 3 czerwca 1963, błogosławiony Kościoła katolickiego.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Prace naukowe[]

  W latach między 1925 a 1968 prof. Vito wydał ponad pięćset prac w dziedzinie ekonomii. Samemu opublikował 35 książek. Publikował na łamach różnych periodyków naukowych we Włoszach i zagranicą (m. in. w „Rivista Internazionale di Scienze Sociali”, której był dyrektorem). Kilkanaście razy wznawiano jego podręczniki do nauk politycznych: „Introduzione”, „Il prezzo e la distribuzione” oraz „La moneta, il credito e i sistemi monetari attuali” (wł. „Wstęp”, „Wartość i dystrybucja”, „Moneta, kredyt i współczesne systemy monetarne”).

  Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca w Mediolanie – jeden z włoskich prywatnych uniwersytetów, założony w Mediolanie, w Lombardii w 1921; w 2007 studiowało w nim na 14 wydziałach zlokalizowanych w Mediolanie, Brescii, Piacenzy-Cremonie, Rzymie i Campobasso 42.388 studentów.L’Osservatore Romano (wł.: Obserwator rzymski) – gazeta watykańska. Opisuje całą aktywność duszpasterską papieża, wypowiedzi najważniejszych hierarchów Kościoła i dokumenty przygotowywane w Kurii Rzymskiej. Oficjalnym mottem pisma jest UNICUIQUE SUUM - NON PRAEVALEBUNT.

  Swoją uwagę skupiał również na pojawiających się w czasie jego życia encyklikach papieskich, dotykających problemów społecznych. Blisko 35 prac poświęcił takim encyklikom jak: Mater et magistra, Rerum novarum, Pacem in terris, Populorum progressio i Ecclesiam suam papieży Jana XXIII i Pawła VI. Analizował też inne wystąpienia papieskie.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².

  Był przewodniczącym stałego komitetu organizacyjnego Katolickich Tygodni Społecznych (wł. Settimana Sociale dei Cattolici d'Italia). Z ich okazji wydano około 20 wystąpień prof. Vito. Publikował również nieliczne teksty na łamach „Giornale del Levante” w Bari i „L’Osservatore Romano”.

  Ekonomia polityczna - nauka teoretyczna o charakterze pozytywnym, służąca poznaniu i opisywaniu rzeczywistości. Ma wskazywać środki służące do osiągania celów oraz stosowne metody posługiwania się tymi środkami. Jej zastosowaniem jest polityka ekonomiczna jako działalność państwa. Według Edwarda Taylora w ekonomii politycznej wyróżnić należy część ogólną oraz szczegółową. Zagadnienia polityki gospodarczej powinno się prezentować w ramach części szczegółowej, określanej niekiedy jako ekonomia polityczna stosowana.Poliklinika Gemelli (wł. Policlinico Universitario Agostino Gemelli) – szpital kliniczny w Rzymie mieszczący się przy ul. Largo Agostino Gemelli 8. Szpital stanowi bazę dydaktyczną i naukową Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie. Zawdzięcza swoją nazwę założycielowi uczelni, franciszkaninowi, lekarzowi i psychologowi Agostino Gemelli.

  Do najbardziej znanych we Włoszech prac prof. Vito należą:

 • 1930 Sindacati industriali. Consorzi e gruppi
 • 1945 La riforma sociale secondo la dottrina cattolica
 • 1950 L'economia al servizio dell'uomo
 • 1950 L'objet de l'économie politique
 • 1956 I problemi dello sviluppo economico
 • 1958 Le fluttuazioni cicliche
 • 1958 Il Consiglio nazionale dell'economia e del lavoro e il suo significato politico economico
 • 1959 Corso di economia politica
 • 1970 Università e società (zbiór pism wydany pośmiertnie)
 • Przypisy

  1. Nota biografica (wł.). ase.signum.sns.it. [dostęp 2011-05-04].
  2. Vito, Francesco Maria (wł.). www.treccani.it. [dostęp 2011-05-04].

  Linki zewnętrzne[]

 • Kompletna bibliografia profesorska w j. włoskim
 • Politologia albo nauki polityczne (ang. political science, franc. sciences politiques) – jedna z nauk społecznych, zajmująca się polityką rozumianą jako całokształt działalności związanej ze sprawowaniem władzy politycznej, jej funkcją i rolą w życiu społecznym, teorią jej organizacji, funkcjami i charakterem państwa i międzynarodowych organizacji politycznych.Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Populorum progressio - encyklika społeczna Pawła VI, ogłoszona 26 marca 1967, w dwa lata po zakończeniu II Soboru Watykańskiego. Nazwano ją traktatem na temat prawa do rozwoju narodów ubogich.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Agostino Gemelli OFM, Edorado Gemelli (ur. 18 stycznia 1878 w Mediolanie, zm. 15 lipca 1959 w Mediolanie) – włoski uczony, lekarz, psycholog, franciszkanin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.