• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Francesco Verri

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  Mantua (wł. Mantova, w lokalnym dialekcie emilijskim Mantua) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, w prowincji Mantua.

  Francesco Verri (ur. 11 czerwca 1885 w Mantui - zm. 6 czerwca 1945 w Piombino) – włoski kolarz torowy i szosowy, trzykrotny medalista olimpijski oraz złoty medalista mistrzostw świata.

  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.Ze względu na swoją nazwę czasami mylona z igrzyskami olimpijskimi, jednak, jako zwykłe zawody międzynarodowe, nie wliczana jest ona ani do numeracji olimpiad (znajduje się pomiędzy III Igrzyskami Olimpijskimi z 1904 a IV Igrzyskami Olimpijskimi z 1908) ani medale z tych zawodów nie liczą się do klasyfikacji medalowej olimpiad. Zawody zostały rozegrane dla uświetnienia 10-lecia nowożytnych olimpiad.

  Kariera[]

  Największe sukcesy w karierze Francesco Verri osiągnął w 1906 roku, kiedy zdobył cztery medale na międzynarodowych imprezach. W kwietniu 1906 roku wystartował na letniej olimpiadzie w Atenach, gdzie zdobył trzy złote medale: w wyścigach na 1 km i 5 km oraz w sprincie indywidualnym. Kilka miesięcy później wystąpił na mistrzostwach świata w Genewie zwyciężając w sprincie indywidualnym amatorów. Ponadto ośmiokrotnie zdobywał tytuł mistrza Włoch w sprincie i trzykrotnie zwyciężał w zawodach cyklu Six Days.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.