• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Francesco Rutelli

  Przeczytaj także...
  Sapienza – Uniwersytet Rzymski (wł. La Sapienza – Università di Roma) – największy w Europie i jeden z największych w świecie uniwersytetów pod względem liczby studentów. Utworzony w Rzymie 20 kwietnia 1303 przez papieża Bonifacego VIII.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  Francesco Rutelli (ur. 14 czerwca 1954 w Rzymie) – włoski polityk, były burmistrz Rzymu, były minister i eurodeputowany, parlamentarzysta.

  Życiorys[]

  Ukończył studia z zakresu architektury na Uniwersytecie Rzymskim – Sapienza. Początkowo próbował swoich sił w malarstwie, zorganizował kilka wystaw w rzymskich galeriach, na których prezentował swoje surrealistyczne kolaże.

  Działalność polityczną rozpoczął, wstępując do partii Włoscy Radykałowie, której w 1980 został sekretarzem. W tym czasie optował za libertariańskimi jak na owe czasy poglądami, był zwolennikiem legalizacji aborcji, marihuany i jednostronnego rozbrojenia.

  Demokraci (I Democratici) – włoska centrolewicowa i socjalliberalna partia polityczna, działająca w latach 1998-2002.Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.

  W latach 1983-1994 zasiadał w Izbie Deputowanych IX, X i XI kadencji. Pod koniec lat 80. dołączył do Federacji Zielonych, stając się jednym z jej liderów. W 1993 powołano go na urząd ministra środowiska i obszarów wiejskich, lecz zrezygnował z tego stanowiska po zaledwie jednym dniu. W tym samym roku został wybrany burmistrzem Rzymu jako kandydat centrolewicowej koalicji (pokonując Gianfranca Fini). Urząd ten zajmował do 2001.

  Senat (wł. Senato della Repubblica) – izba wyższa parlamentu Republiki Włoskiej. W obecnej formie funkcjonuje od 8 maja 1948 i jest kontynuacją tradycji wcześniejszego Senatu Królestwa (wł. Senato del Regno).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W latach 1999-2001 zasiadał w Parlamencie Europejskim, do którego wybrano go z listy nowej partii Romano ProdiegoDemokratów. W 2001 został pokonany przez Silvia Berlusconi jako kandydat na premiera z ramienia koalicji Drzewo Oliwne. W tym samym roku powrócił do Izby Deputowanych jako poseł XIV kadencji. 24 marca 2002 razem z Demokratami przystąpił do nowej partii Demokracja to Wolność – Stokrotka, w której objął stanowisko prezydenta.

  Włoscy Radykałowie (wł. Radicali Italiani, RI) – włoska partia polityczna o poglądach liberalnych, socjalliberalnych i libertyńskich.Aborcja (łac. abortus lub abortio – poronienie, wywołanie poronienia) – zamierzone i przedwczesne zakończenie ciąży w wyniku interwencji zewnętrznej, np. działań lekarskich, w j. łacińskim abortus provocatus. Przeważnie w efekcie dochodzi do śmierci zarodka lub płodu (łac. nasciturus).

  W wyborach w 2006 został deputowanym XV kadencji. W drugim rządzie Romano Prodiego objął tekę wicepremiera oraz ministra kultury i turystyki. Funkcje te pełnił przez dwa lata. W 2007 przystąpił do nowo powołanej Partii Demokratycznej.

  W 2008 został senatorem XVI kadencji, obejmując kierownictwo jednej z komisji. Mandat sprawował do 2013. W 2009 odszedł z PD, powołując centrowy Sojusz dla Włoch.

  Bibliografia[]

 • Francesco Rutelli na stronie Senatu XVI kadencji (wł.)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Francesco Rutelli – strona prywatna (wł.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Kolaż (również z fr. collage) − technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, farbą akrylową, gwaszem).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Marihuana (z hiszp. mariguana, marihuana; z hindi गांजा trl. gāndźā) – wysuszone i czasem sfermentowane kwiatostany (niejednokrotnie z niewielką domieszką liści) żeńskich roślin konopi (Cannabis sativa) zawierające substancje psychoaktywne z grupy kannabinoli, działające agonistycznie na receptory kanabinoidowe, podobnie jak anandamid – ludzki endogenny kannabinoid. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC) oraz inne kannabinoidy.
  Partia Demokratyczna (wł. Partito Democratico, PD) – włoska partia polityczna o charakterze centrolewicowym, powstała 14 października 2007.
  Gianfranco Fini (ur. 3 stycznia 1952 w Bolonii) – włoski polityk, były wicepremier i minister spraw zagranicznych, twórca i lider Sojuszu Narodowego, od 2008 do 2013 przewodniczący Izby Deputowanych.
  Wybory do dwóch izb parlamentu Włoch odbyły się w dniach 9 i 10 kwietnia 2006. Głównymi kontrkandydatami do urzędu premiera Włoch byli pełniący tę funkcję lider centroprawicowego sojuszu Dom Wolności Silvio Berlusconi oraz lider centrolewicowej koalicji Unia, były premier i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.
  Margherita (wł. Democrazia è Libertà – La Margherita, dosł. Demokracja to Wolność – Stokrotka, DL) – włoska centrowa partia polityczna skupiająca polityków o poglądach chadecko-liberalnych, działająca w latach 2002–2007.
  Federacja Zielonych (wł. Federazione dei Verdi, Verdi) – włoska partia ekologiczna. Jej liderem jest Alfonso Pecoraro Scanio.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.