• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Francesca Piccinini

  Przeczytaj także...
  Przyjmujący – pozycja na boisku w siatkówce. Zadaniem przyjmującego jest odbieranie piłki po zagrywce i gra obronna, połączona z atakiem ze skrzydła bądź z głębi pola (atak z szóstej strefy).Montreux – miasto i znany kurort w kantonie Vaud w Szwajcarii, przy wschodnim krańcu Jeziora Genewskiego. W 2003 roku miasto zamieszkiwało 22 897 osób.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Francesca Piccinini (ur. 10 stycznia 1979 w Massie) – włoska siatkarka, reprezentantka kraju, kapitan drużyny narodowej. Gra na pozycji przyjmującej. 7 listopada 1993 roku zadebiutowała we włoskiej Serie A w meczu przeciwko Olimpia Teodora. W latach 1999–2012 występowała we włoskiej Serie A, w drużynie Foppapedretti Bergamo dla której przez 13 sezonów zdobyła 3773 punktów (186 asów, 3240 ataków, 347 bloków). Ma na swoim koncie rozegranych 451 meczów w Serie A1 (328 dla Foppapedretti Bergamo) co daje jej 1 miejsce w klasyfikacji wszech czasów. W reprezentacji zadebiutowała 10 czerwca 1995 w Montreux w meczu przeciwko USA (2:3). W barwach narodowych rozegrała 499 meczów (stan na 20.V.2016). Foppapedretti Bergamo by uhonorować najskuteczniejszą, jedną z najlepszych siatkarek jakie grały w barwach klubu oraz wieloletnią kapitan drużyny zastrzegły koszulkę z numerem 12 w jakiej grała przez trzynaście sezonów.

  Reprezentacja Włoch w piłce siatkowej kobiet to narodowa reprezentacja tego kraju, reprezentująca go na arenie międzynarodowej.Serie A1 siatkarek - najwyższa klasa siatkarskich rozgrywek ligowych kobiet we Włoszech. Pierwsze rozgrywki o mistrzostwo kraju odbyły się w 1946 roku, tytuł mistrza Włoch zdobyła drużyna Amatori Bergamo. Obecnie mistrzowski tytuł walczy 12 drużyn. Najwięcej zwycięstw w historii zanotowała Olimpia Teodora - 11. Każdy sezon zostaje poprzedzony meczem o superpuchar Włoch, do którego przystępuje mistrz Włoch i zdobywca pucharu Włoch (w innym wypadku wicemistrz kraju).

  W 2002 zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata.

  Występuje jako modelka, w 2004 roku ukazał się kalendarz z jej rozbieranymi zdjęciami dla magazynu Men’s Health. W 2005 roku ukazała się jej autobiografia pt. "Granat". W 2011 roku zagrała epizod w filmie "Kobiety przeciwko mężczyznom", gdzie wcieliła się w rolę samej siebie.

  Olimpia Teodora - żeński klub piłki siatkowej z Włoch. Został założony w 1965 roku z siedzibą w mieście Rawenna.Futura Volley Busto Arsizio – włoski żeński klub siatkarski powstały w 1998 r. z siedzibą w mieście Busto Arsizio. Klub występuje w rozgrywkach włoskiej Serie A1; obecnie pod nazwą Unedo Yamamay Busto Arsizio.

  8 listopada 2002 roku została odznaczona Orderem Zasługi Republiki Włoskiej za złoty medal Mistrzostw Świata.

  Od stycznia 2020 roku występuje w drużynie Unet E-Work Busto Arsizio.

  Sukcesy reprezentacyjne[ | edytuj kod]

  Sukcesy klubowe[ | edytuj kod]

  Nagrody indywidualne[ | edytuj kod]

 • 1994: Nagroda Arnaldo Eynarda (najlepsza siatkarka do lat 20)
 • 1996: Nagroda Arnaldo Eynarda (najlepsza siatkarka do lat 20)
 • 1997: Nagroda Arnaldo Eynarda (najlepsza siatkarka do lat 20)
 • 2004: Nagroda Fair Play Grand Prix
 • 2005: MVP Superpucharu Włoch
 • 2007: Najlepsza atakująca Final Four Ligi Mistrzyń
 • 2010: MVP Final Four Ligi Mistrzyń
 • 2012: MVP Superpucharu Włoch
 • 2016: MVP Final Four Ligi Mistrzyń
 • Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • ITA OMRI 2001 Cav BAR.svg: odznaczona Orderem Zasługi Republiki Włoskiej - Kawaler (Rzym, 8 listopada 2002 r.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Lega Volley Femminile - Karta Francesci Piccinini
 • Volley Bergamo – włoski, żeński klub siatkarski założony w 1991 roku. Klub występuje w rozgrywkach Serie A1 od 1994. Wcześniej występował pod nazwą Foppapedretti Bergamo Prezesem klubu jest Luciano Bonetti, trenerem Stefano Lavarini a kapitanem Jelena Blagojević. Najdłużej grający nieprzerwanie klub w Serie A1. Koszulka z numerem 12, w której przez trzynaście sezonów grała Francesca Piccinini została zastrzeżona.Grand Prix w piłce siatkowej kobiet 2004 - siatkarski turniej rozegrany w dniach 9 lipca-1 sierpnia 2004 r. W Grand Prix brało udział 12 reprezentacji narodowych. Do turnieju finałowego, który odbył się w Reggio Calabria, awansowało pięć drużyn oraz gospodarz – Włochy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Autobiografia – gatunek literacki (rodzaj biografii), w którym autor opisuje swoje życie. Głównym tematem tego rodzaju wypowiedzi jest więc jej autor. Większość autobiografii jest napisana w pierwszej osobie, choć zdarzają się i takie, w których autor – ustami narratora – mówi o sobie "on" lub zwraca się do siebie "ty". Na napisanie autobiografii decydują się zazwyczaj osoby publiczne, np. artyści, politycy.
  MVP (ang. Most Valuable Player — Najbardziej Wartościowy Gracz) — tytuł przyznawany najlepszemu zawodnikowi danego meczu lub danej fazy rozgrywek sportowych, najczęściej w amerykańskich ligach zawodowych (np. w lidze NBA — wybiera się w niej oddzielnie MVP rundy zasadniczej i MVP fazy finałowej); również w rozgrywkach i turniejach różnej rangi w m.in. koszykówce, siatkówce, hokeju na lodzie.
  Massa – miasto we Włoszech, w Toskanii (w prowincji Massa-Carrara). Położone 5 km od wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Ważne centrum turystyczne.
  Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Order Zasługi Republiki Włoskiej (wł. Ordine al Merito della Repubblica Italiana, OMRI) – najwyższe odznaczenie włoskie, nadawane od 1951 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.834 sek.