• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franca Raimondi

  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Canzonissima – program organizowany przez telewizję włoską RAI mający formę konkursu, który dawał możliwość wygranej zarówno artystom (glosowanie przy pomocy kart pocztowych) jak i publiczności, spośród której wygrywał posiadacz tej karty, która zawierała prawidłową kolejność piosenek konkursowych. Program Canzonissima, popularny w latach 60. był, obok Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo, jednym z najważniejszych wyznaczników nowych trendów we włoskiej muzyce pop. Gromadził przed telewizorami miliony melomanów, wylansował nowe twarze włoskiej piosenki jak: Gianni Morandi (trzykrotny zwycięzca), Massimo Ranieri czy Iva Zanicchi.
  Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo (w skrócie: Festiwal w San Remo; wł. Festival della Canzone Italiana di Sanremo) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, odbywający się corocznie od 1951 w mieście San Remo. Na jego wzór powstały inne międzynarodowe konkursy: Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival.

  Franca Raimondi (ur. 8 lipca 1932 w Monopoli, Włochy, zm. 1988 w Rzymie) – włoska wokalistka, zwyciężczyni Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo w 1956 roku z piosenką „Aprite le finestre”, reprezentantka Włoch podczas 1. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956 roku z tą samą piosenką.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Biografia i kariera artystyczna[ | edytuj kod]

  Franca Raimondi urodziła się 8 lipca 1932 roku w Monopoli. Studiowała języki na uniwersytecie śpiewając jednocześnie dla rozrywki w rodzinnym mieście, dopóki nie podjęła decyzji o wyjeździe na północ Włoch, do Turynu, gdzie podjęła pracę w fabryce FIATa. Dala się poznać w 1953 roku wygrywając konkurs radiowy. W roku następnym wygrała festiwal Ugole d'oro, zorganizowany przez czasopismo telewizyjne Sorrisi e Canzoni. W 1955 roku została zakwalifikowana do udziału w finale Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. Wygrała Festiwal w 1956 roku z piosenką „Aprite le finestre”. Z tą samą piosenką reprezentowała Włochy podczas finału 1. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956 zajmując ex aequo 2. miejsce (z pozostałymi uczestnikami). Piosenka znalazła się na 10. miejscu najlepiej sprzedawanych singli we Włoszech w tym samym roku.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Festiwal Piosenki Neapolitańskiej (wł. Festival della Canzone Napoletana; w skrócie Festival di Napoli) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, poświęcony pieśni neapolitańskiej, organizowany w Neapolu w latach 1952–1970, kilkakrotnie wznawiany w latach późniejszych.

  W 1957 roku wygrała międzynarodowy festiwal w Nicei. W następnym roku uczestniczyła w konkursie Canzonissima. Odbyła długie tournée po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych zyskując dużą popularność.

  Pod koniec 1959 roku powróciła do Włoch, by wziąć udział w programie radiowym Uno contro tutti, prowadzonym przez Mario Rivę. W 1960 roku wzięła udział w Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej z piosenką „Canzone all'antica”.

  Karierę artystyczną kontynuowała do początku lat 80..

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.

  Zmarła w Rzymie w 1988 roku.

  W 2004 roku gmina Monopoli w uznaniu jej zasług dla regionu nadała jej imię pierwszemu konkursowi piosenkarskiemu, przeznaczonemu tylko dla kobiet.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Single (78 obr.)[ | edytuj kod]

 • 1956 – „Aprite le finestre”
 • 1956 – „Lucia e Tobia/Sogni d'or”
 • 1956 – „Il trenino del destino”
 • 1956 – „La colpa fù”/„La valle del sole”
 • 1956 – „La vita è un paradiso di bugie”
 • Single (45 obr.) i EP-ki[ | edytuj kod]

 • 1956 – „Il trenino del destino”
 • 1956 – „Aprite Le Finestre”/„Amami Se Vuoi”/„Sole e rose”/„La colpa fù” (EP)
 • 1958 – „Pazzarella”/„Musica per tutti”
 • 1958 – „Io chiederò”/„Vedo te”
 • 1960 – „Segretamente”/„Cucù sette”
 • 1960 – „Canzone all'antica”/„Serenatella co si e co 'o no”
 • 1960 – „Se dino no, tu dici si”/„Passion flower”
 • 1961 – „Mostra le tue vie”
 • Albumy kompilacyjne[ | edytuj kod]

 • 1978 – La storia del festival di Sanremo 1951-1977
 • 2004 – Sorrisi e canzoni (CD)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. La voce delle donne: Franca Raimondi (wł.). www.lavocedelledonne.it. [dostęp 2015-08-17].
  2. Massimo Emanuelli: 50 anni di storia della televisione attraverso la stampa settimanale. GRECO & GRECO Editori, 2004, s. 58. ISBN 88-7980-346-8. (wł.)
  3. Eurovision: Eurovision Song Contest 1956 (ang.). www.eurovision.tv. [dostęp 2015-08-17].
  4. Hit Parade Italia: I singoli più venduti del 1956 (wł.). www.hitparadeitalia.it. [dostęp 2015-08-17].
  5. Il Discobolo: Franca Raimondi (wł.). www.ildiscobolo.net. [dostęp 2015-08-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Franca Raimondi w bazie IMDb (ang.)
 • Franca Raimondi na Discogs (ang.)
 • Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.
  Warto wiedzieć że... beta

  FIAT, Fabbrica Italiana di Automobili Torino – włoski koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych.
  San Remo, włos. Sanremo (Sanremu w języku liguryjskim) – miejscowość położona nad Morzem Śródziemnym, w zachodniej części Ligurii, w północno-zachodnich Włoszech. Została ona założona przez starożytnych Rzymian i jest najlepiej znanym ośrodkiem kulturalnym prowincji Imperia, a także najpowszechniejszym celem turystycznym włoskiej Riwiery. Miasto jest gospodarzem takich wydarzeń jak Festiwal Piosenki Włoskiej, wyścig kolarski Mediolan – San Remo czy podzielony na sekcje tańca, teatru i muzyki GEF Festival Mondiale di Creativita nella scuola (The World Festival of Creativity in Schools).
  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
  1. Konkurs Piosenki Eurowizji 1956 odbył się 24 maja 1956 w Teatro Kursaal, w Lugano, w Szwajcarii. Transmitowany głównie w radiu, z powodu słabo rozwiniętej sieci telewizyjnej. W Eurowizji wzięło udział 7 państw. Zdyskwalifikowano Austrię, Danię i Wielką Brytanię, z powodu nieprzeprowadzenia krajowych eliminacji, co było obowiązkiem każdego uczestnika.
  Nicea (fr. Nice, wł. Nizza, prow. Niça, Nissa) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.785 sek.