• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • François Mitterrand  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Czwarta Republika (fr. Quatrième République) – okres ustrojowy we Francji w latach 1946-1958, pod rządami czwartej konstytucji republikańskiej.Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.

  François Maurice Adrien Marie Mitterrand (wym. [fʁɑ̃ˈswa mɔˈʁis mitɛˈʁɑ̃]; ur. 26 października 1916 w Jarnac, zm. 8 stycznia 1996 w Paryżu) – socjalistyczny polityk francuski, prezydent Francji w latach 1981–1995.

  Spis treści

 • 1 Młodość i wojna
 • 1.1 Młodość
 • 1.2 II wojna światowa
 • 1.3 De Gaulle i Mitterrand
 • 2 Kariera w IV Republice
 • 3 Kariera w V Republice
 • 4 Prezydent Republiki
 • 5 Próba podsumowania
 • 6 Oskarżenie o udział w ludobójstwie w Rwandzie
 • 7 Życie prywatne
 • 8 Kariera polityczna (kalendarium)
 • 9 Muzeum
 • 10 Przypisy
 • 11 Zobacz też
 • 12 Linki zewnętrzne
 • Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Młodość i wojna[]

  Młodość[]

  Ojcem François był Gilbert Felix Joseph Mitterrand, który pracował jako agent towarzystw kolejowych, następnie producent octu i przewodniczący związku zawodowego jego wytwórców. Babka Gilberta była arystokratką, daleką potomkinią Ferdynanda III Świętego i Jana z Brienne, krzyżowca, króla Jerozolimy i współcesarza Bizancjum. To czyniło również przyszłego prezydenta potomkiem królewskich rodów. W młodości wychowywany przez jezuitów (którzy prowadzili szkołę, do której uczęszczał), był konserwatystą i żarliwym katolikiem. Pierwszym politycznym krokiem było przystąpienie do ultranacjonalistycznej organizacji Croix-de-feu, którą przedłożył nad Action Française, gdyż ta ostatnia została wyjęta spod prawa przez Watykan.

  Piąta Republika – okres piątej konstytucji republikańskiej Francji, który rozpoczął się 5 października 1958. Piąta Republika jest bezpośrednią następczynią IV Republiki i zastępuje podzielony na frakcje parlamentarne rząd bardziej scentralizowaną demokracją.François Mauriac (ur. 11 października 1885 w Bordeaux, zm. 1 września 1970 w Paryżu) – francuski pisarz zaliczany do największych pisarzy katolickich XX wieku, laureat literackiej Nagrody Nobla (1952).

  II wojna światowa[]

  W czasie II wojny światowej został powołany do wojska i w 1940 roku dostał się do niewoli, z której uciekł w 1941. Przedostał się do tzw. wolnej strefy i przystąpił do administracji państwa Vichy, jako podsekretarz stanu. Później w 1943 związał się z ruchem oporu, razem z grupą innych urzędników rządowych, utrzymując dalej ministerialne stanowisko. Niemal do śmierci Mitterand składał zresztą co roku wieniec na grobie marszałka Philippe Pétaina, jako bohatera pierwszej wojny światowej. W 1943 miał otrzymać francisque, honorowe odznaczenie Vichy, jednak później zaprzeczał temu. Jego pseudonimem konspiracyjnym był Kapitan Morland. Mitterrand brał udział w powstaniu paryskim, gdzie oddział pod jego dowództwem zdobył gmach dawnego ministerstwa ds. kombatantów.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Grace Grimaldi, księżna Monako, księżna Valentinois, markiza Baux (Grace Patricia Kelly, ur. 12 listopada 1929 w Filadelfii, zm. 14 września 1982 w Monaco-Ville) – amerykańska aktorka, zdobywczyni Oscara za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji, od 18 kwietnia 1956 do 14 września 1982 księżna Monako jako żona księcia Rainiera III.

  Wielu zarzucało potem Mitterrandowi, że wstąpił do ruchu oporu w momencie, kiedy sytuacja na froncie się zmieniała. Z drugiej strony był to pewien akt odwagi, podczas gdy wielu Francuzów przeczekało wojnę, nie plamiąc się wprawdzie kolaboracją, ale też nie uczestnicząc w żadnych tajnych organizacjach. Do takich należał m.in. Georges Pompidou.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Akcja Francuska (fr. Action Française) – francuski skrajnie prawicowy (nacjonalistyczny i monarchistyczny) ruch ideowo-polityczny w I poł. XX wieku

  Według wielu źródeł Mitterrand od prawie samego początku był związany potajemnie z Wolną Francją, a swoją funkcję wykorzystywał jako parawan dla działalności na rzecz władz emigracyjnych. Według wtajemniczonych jego prawicowe poglądy uległy już wcześniej załamaniu w wyniku wczesnej ekspansji hitlerowskiej. Faktem jest, że jeszcze przed wojną był bliskim przyjacielem socjalistycznego działacza Georges'a Dayana, którego kiedyś uchronił przed linczem ze strony członków Action Française.

  Wybory prezydenckie odbyły się na terytorium Francji i jej zamorskich terytoriów francuskich w dwóch turach.Do drugiej tury przeszli urzędujący prezydent Valéry Giscard d’Estaing z Union pour la démocratie française oraz François Mitterrand z Parti Socialiste.Ostatecznie, w drugiej turze wygrał François Mitterrand, uzyskując 51,76% wszystkich głosów.BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.

  De Gaulle i Mitterrand[]

  Kiedy Mitterrand przedostał się do Algieru w 1943 roku, spotkał się tam z gen. Charles'em de Gaulle'em i tam też doszło do pierwszego z wielu spięć między nimi. De Gaulle zażądał wtedy, aby Mitterrand przyłączył swoją siatkę ruchu oporu do siatki jego siostrzeńca. Mitterrand odmówił wtedy, argumentując, że jego organizacja jest większa. Atmosferę spotkania podgrzał fakt, że przed nim Mitterrand złożył kurtuazyjną wizytę gen. Henri Giraudowi, który był popierany przez Amerykanów przeciwko de Gaulle'owi.

  Rainbow Warrior – w latach 1955-77 brytyjski trawler, w latach 1978-85 pływał jako flagowy statek organizacji Greenpeace. Został zatopiony 10 lipca 1985 w Auckland w Nowej Zelandii przez francuskie siły specjalne podczas prowadzenia protestów przeciwko testom atomowym na Pacyfiku. W zamachu bombowym zginęła jedna osoba – fotograf Fernando Pereira.Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.

  Nie jest to potwierdzone, ale podobno kiedy po wyzwoleniu Paryża de Gaulle wygłaszał – w obecności przywódców ruchu oporu – przemówienie z okna paryskiego ratusza, wtedy stracił równowagę i prawie by wyleciał z okna, gdyby stojący obok Mitterrand nie chwycił go za kolana i nie wciągnął do środka.

  Jeżeli tak rzeczywiście było, to de Gaulle nie poczuwał się raczej do wdzięczności względem Kapitana Morlanda, do którego żywił, wedle relacji jego współpracowników, szczerą pogardę. Jednak kiedy rywalizowali w 1965 roku o urząd prezydenta, zakazał swoim współpracownikom wykorzystywania w kampanii zdjęcia, na którym młody Mitterrand ściska rękę Petaina. Choć uważam go za łajdaka, nie chcę walczyć takimi metodami – miał powiedzieć.

  Wybory prezydenckie odbyły się na terytorium Francji, Gujany Francuskiej i innych zamorskich terytoriów francuskich w dwóch turach. Do drugiej tury przeszli urzędujący prezydent François Mitterrand z Parti Socialiste oraz Jacques Chirac z Rassemblement pour la République. Ostatecznie, w drugiej turze wygrał François Mitterrand, uzyskując 54,02% wszystkich głosów.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Joan Martí Alanís (ur. 29 listopada 1928 w El Milà, zm. 11 października 2009 w Barcelonie) – hiszpański duchowny katolicki, biskup Seo de Urgel i zarazem współksiążę episkopalny Andory w latach 1971 - 2003. 12 maja 2003 odszedł na wcześniejszą emeryturę.
  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  Helmut Josef Michael Kohl (ur. 3 kwietnia 1930 w Ludwigshafen am Rhein) – niemiecki polityk (CDU), 1969-1976 premier rządu Nadrenii-Palatynatu, 1982-1998 kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Kształtował proces zjednoczenia Niemiec i znacząco wpłynął na proces jednoczenia się Europy. Kontrowersje budzi z powodu złamania Ustawy o partiach w związku z aferą łapówkarską w CDU.
  Winston Leonard Spencer Churchill KG, OM (ur. 30 listopada 1874 w Blenheim Palace, zm. 24 stycznia 1965 w Londynie) – brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla, honorowy obywatel Stanów Zjednoczonych. W 2002 w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany najwybitniejszym Brytyjczykiem wszech czasów.
  Ferdynand III Święty, również Ferdynand III Kastylijski, hiszp. Fernando III El Santo (ur. 1199 w Zamora, zm. 30 maja 1252 w Sewilli) – król Kastylii w latach 1217-1230 oraz Kastylii i Leónu w latach 1230-1252, tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego. Był synem króla Leónu Alfonsa IX i Berengarii Kastylijskiej.
  Croix-de-Feu (pol. Ognisty Krzyż) – francuska skrajnie prawicowa i nacjonalistyczna organizacja (tzw. liga antyparlamentarna) działająca w latach 1927–1936.
  Greenpeace – międzynarodowa organizacja pozarządowa, znana jako Fundacja Greenpeace. Założona w roku 1971 w Vancouver w Kanadzie by przeciwstawić się amerykańskim testom atomowym na Alasce. Obecnie organizacja działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Greenpeace posiada 28 biur i prowadzi działalność w 42 krajach na całym świecie. Wszystkie te placówki podlegają pod Greenpeace International, z siedzibą w Amsterdamie. Organizacja finansowana jest całkowicie przez indywidualnych darczyńców (program Direct dialogue), których liczbę szacuje się na około 2,8 mln. Są to głównie sympatycy, lecz także organizacje charytatywne. Greenpeace nie przyjmuje pieniędzy od firm i rządów, co ma gwarantować jej niezależność. Greenpeace prowadzi też działalność w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.084 sek.