• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • François Marie de Broglie

  Przeczytaj także...
  Victor-François de Broglie, książę, marszałek Francji, (ur. 19 października 1718, zm. 30 marca 1804 w Münster). Jego ojciec François Marie de Broglie był marszałkiem Francji, zaś jego młodszy brat Charles François de Broglie, generałem i dyplomatą francuskim. Marszałkiem Francji został w 1759.Parma – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Parma. 174 tys. mieszkańców (2004). Stolica prowincji. Została założona w 183 p.n.e., jako kolonia rzymska. W latach 1545-1860 Parma była stolicą Księstwa Parmy rządzonego przez dynastię Farnese a następnie Burbonów.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  François-Marie de Broglie.jpg

  François Marie de Broglie (ur. 11 stycznia 1671 w Paryżu, zm. 22 maja 1745) – książę, marszałek francuski.

  W latach 1724 do 1729 był francuskim ambasadorem w Wielkiej Brytanii.

  Urodził się jako trzeci syn księcia Victora-Maurice'a de Broglie, francuskiego generała. Od 1734 sprawował naczelne dowództwo we Włoszech, zwyciężył pod Parmą i Guastallą, w czasie wojny sukcesyjnej austriackiej popadł w niełaskę, gdyż nie zdołał utrzymać Bawarii przeciw Austriakom. Marszałkiem Francji został w 1734. Miał 2 synów: Victora-François de Broglie i Charlesa François de Broglie, markiza de Ruffec.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Marszałek Francji (fr. maréchal de France) – francuski tytuł oficerski, jeden z ośmiu tytułów Wielkich Oficerów Korony Francuskiej.

  Bibliografia[]

 • British Diplomatic instructions 1689-1789, volume VI - France 1727-1744, Royal Historical Society Press, London 1930.

 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.