• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • François Biltgen

  Przeczytaj także...
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Izba Deputowanych jest to unikameralny parlament Luksemburga. Metonimiczną nazwą parlamentu jest Krautmaart (nazwa placu na którym znajduje się budynek parlamentu).
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  François Biltgen (ur. 28 września 1958 w Esch-sur-Alzette) – luksemburski polityk, od 1999 do 2013 minister, od 2003 do 2009 przewodniczący Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej (CSV).

  Życiorys[]

  Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Paryskim, specjalizując się w prawie wspólnotowym. Kształcił się też w zakresie nauk politycznych w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu. Podjął następnie praktykę w zawodzie prawnika w swej rodzinnej miejscowości.

  Od 1983 był sekretarzem parlamentarnym partii chadeckiej, od 1987 radnym Esch-sur-Alzette, a od 1997 członkiem egzekutywy miejskiej odpowiedzialnym za sprawy finansowe i społeczne. W latach 1994–1999 zasiadał w Izbie Deputowanych. Od 1999 premier Jean-Claude Juncker powołuje go w skład kolejnych rządów. Do 2009 pełnił łącznie funkcję ministra pracy i zatrudnienia, ministra kultury, szkolnictwa wyższego i badań naukowych oraz ministra ds. religii. W 2009 w miejsce resortu pracy powierzono mu ministerstwa sprawiedliwości, służb publicznych i reformy administracji oraz łączności i mediów. Pełnił tę funkcję do 2013.

  Michel Wolter (ur. 13 września 1962 w Luksemburgu) – luksemburski polityk i ekonomista, od 1994 do 2004 minister spraw wewnętrznych, od 2009 przewodniczący Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej (CSV).Jean-Claude Juncker (ur. 9 grudnia 1954 w Redange) – luksemburski polityk i prawnik, nieprzerwanie od 1995 premier Luksemburga, a od 1984 członek luksemburskiego rządu.

  W 2003 zastąpił Ernę Hennicot-Schoepges na stanowisku przewodniczącego Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej. Ustąpił w 2009 na rzecz Michela Woltera. W 2013 został sędzią Trybunału Sprawiedliwości.

  Bibliografia[]

 • Nota biograficzna na stronie Rządu Wielkiego Księstwa Luksemburga (fr.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Erna Hennicot-Schoepges (ur. 14 lipca 1941 w Dudelange) – luksemburska polityk, eurodeputowana, wieloletnia posłanka Izby Deputowanych, była przewodnicząca Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej.La Sorbonne - tradycyjna nazwa historycznego uniwersytetu paryskiego założonego w 1257 roku, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Europie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Instytut Nauk Politycznych w Paryżu (fr. Institut d’Etudes Politiques de Paris), znany także jako Sciences Po Paris – wyższa uczelnia we Francji przynależąca do kategorii grandes écoles.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa (luks. Chrëschtlech Sozial Vollekspartei, fr. Parti populaire chrétien social, niem. Christlich Soziale Volkspartei, CSV lub PCS) – luksemburska centroprawicowa i chrześcijańsko demokratyczna partia polityczna. Największe ugrupowanie w kraju, powstałe w 1944, biorące udział w kolejnych rządach (z pięcioletnią przerwą). Opowiada się za ścisłą integracją państw członkowskich Unii Europejskiej.
  Esch-sur-Alzette (luks. Esch-Uelzecht; niem. Esch an der Alzette) – gmina ze statusem miejskim w południowo-zachodnim Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, stolica administracyjna kantonu Esch-sur-Alzette. Jest drugim pod względem wielkości miastem w Luksemburgu oraz cechuje się największą gęstością zaludnienia. Graniczy z Francją.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.