• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Framerowie

  Przeczytaj także...
  Film muzyczny – to filmowa odmiana musicalu; gatunek typowy dla kina amerykańskiego. Jego początki wiążą się z zastosowaniem dźwięku w kinach. Pierwszy film dźwiękowy to właśnie musical – Śpiewak Jazzbandu ze słynnym Alem Jolsonem. W musicalu filmowym, podobnie jak w teatralnym, w fabule ważne miejsce zajmują śpiewane przez bohaterów piosenki. Najpopularniejszym podgatunkiem są musicalowe komedie, w których obok piosenek i układów tanecznych ważną rolę pełnią gagi. Musical to najpopularniejszy gatunek współczesnego kina hinduskiego (zob. Bollywood), jednak filmy z Indii są prawie zupełnie nieznane w Europie.Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Framerowieduet wokalny utworzony przez Zofię Szumer i Zbigniewa Frankiewicza w Łodzi (pseudonim estradowy duetu powstał z połączenia części ich nazwisk).

  Zofia Szumer zadebiutowała w kabarecie studenckim „Piwnica 59” w Łodzi, a Zbigniew Frankiewicz w Operetce Koszalińskiej. Pierwszy występ w duecie z Marimbą, zespołem gitarzystów Jana Ławrusiewicza miał miejsce w 1959 – prezentowali wówczas piosenki latynoamerykańskie. Duet wielokrotnie występował w audycjach radiowych i telewizyjnych (m.in. „Podwieczorek przy mikrofonie”, „Zgaduj-Zgadula”, „Muzyka lekka, łatwa i przyjemna”, „Tu Łódź”), koncertował w Olympii, Music-Hallu, Berlinie Zachodnim, Monachium (otwarcie igrzysk olimpijskich), ZSRR, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Danii, Austrii, Jugosławii, na Węgrzech oraz ośrodkach polonijnych Kanady i USA, a także wystąpił w fińskim filmie muzycznym Helsinki nocą.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Duet – kompozycja przeznaczona dla dwóch śpiewaków lub utwór muzyczny na dwa głosy wokalne, będący samodzielnym dziełem lub częścią jednej z wielkich form muzycznych: opery, operetki, kantaty, oratorium. Duety wokalne często mają charakter pedagogiczny, wówczas występują pod łacińską nazwą bicinium.

  Pod koniec kariery Framerowie, grając samych siebie, wystąpili w filmie Krzysztofa Kieślowskiego Amator (1979). Duet rozpadł się w 1980.

  Zofia Szumer wyjechała do USA, gdzie zmarła na zawał serca w 1983. Zbigniew Frankiewicz wystąpił jako aktor w filmie Jerzego Ridana Sonata marymoncka (1987), był też współautorem oprawy muzycznej do tego filmu. Zmarł w Łodzi w 2001.

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • wyróżnienia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (w 1970 r. za piosenkę Mazurska kraino i w 1972 r. za piosenkę Za mało było tej miłości);
 • wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu (w 1974 r. za piosenkę Zgubiłeś mi się w chmurach);
 • nagroda Prezydenta miasta Opola na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole’74 za piosenkę Staropolskim obyczajem.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ryszard Wolański: Framerowie (pol.). Biblioteka Polskiej Piosenki, 2009-10-30. [dostęp 2014-04-01].
  2. Amator w bazie filmpolski.pl
  3. Zofia Framer w bazie filmpolski.pl
  4. Zbigniew Framer w bazie filmpolski.pl
  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.Muzyka latynoamerykańska (także Muzyka Ameryki Łacińskiej) – wspólne określenie tańców, rytmów i stylów muzycznych charakterystycznych dla krajów Ameryki Łacińskiej. Za korzenie muzyki latynoamerykańskiej uważa się najczęściej formy muzyczne pochodzące z Kuby, czyli mieszankę hiszpańskich elementów melodycznych i afrykańskich wpływów rytmicznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Festiwal Piosenki Żołnierskiej – festiwal organizowany przez Główny Zarząd Polityczny Wojska Polskiego. Do udziału w Festiwalu zapraszano początkowo kompozytorów (według rozdzielnika przygotowanego przez GZP WP). Kompozytorzy i autorzy tekstów mogli tworzyć spółki autorskie z osobami, które nie otrzymały zaproszenia od GZP WP.
  Podwieczorek przy mikrofonie – audycja radiowa istniejąca od roku 1936, nadawana regularnie w programie I Polskiego Radia w latach 1958-1989. Twórcami Podwieczorku byli poeta Roman Sadowski i satyryk Jerzy Baranowski.
  Jerzy Ridan (ur. 28 marca 1943 w Bydgoszczy, zm. 2 października 2016 w Krakowie) – polski reżyser, scenarzysta, pedagog, publicysta.
  Amator − film fabularny produkcji polskiej z 1979 roku, drugi z kolei film Krzysztofa Kieślowskiego z Jerzym Stuhrem w roli głównej. Jeden z najwybitniejszych filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Film o następstwach angażowania się w życie publiczne.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.