• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fotografia artystyczna

  Przeczytaj także...
  Sztuka Internetu – sztuka, której głównym medium, a najczęściej również tematem jest Internet. Istnieje tu podobieństwo do sztuki wideo używającej przekazu wizualnego jako nośnika i jako tematu, lecz z większym jeszcze naciskiem na temat niż na ów nośnik. Cytując definicję stworzoną przez Steve’a Dietza, byłego kustosza działu nowych mediów w Centrum Sztuki Walkera w Minneapolis: internetowe projekty artystyczne to „projekty artystyczne, dla których sieć jest zarówno wystarczającym, jak i koniecznym warunkiem do zaistnienia”. Sztuki wizualne – nazwa obejmująca różne dziedziny twórczości artystycznej, które odbierane są przez widza poprzez wzrok (stąd ich nazwa – wizualny oznacza wzrokowy, dostrzegalny, z łac. videre – widzieć). Kategoria stosowana jest zatem wobec tradycyjnych dziedzin (takich jak malarstwo czy rzeźba), ale także wobec nowych zjawisk (np. performance, instalacja), których nie obejmowały tradycyjne terminy sztuki piękne czy sztuki plastyczne.
  Fotografika – termin utworzony przez Jana Bułhaka w latach 20. XX wieku w celu odróżnienia fotografów-artystów (czyli fotografików) od rzemieślników. Powstał przez połączenie słów fotografia i grafika; funkcjonuje wyłącznie w języku polskim.
  Fotografia koncepcyjna: Ansel Adams - The Tetons and the Snake River (1942)
  Fotografia abstrakcyjna: Augusto De Luca - Slide Color (1980)

  Fotografia artystyczna, fotografika – dziedzina sztuki wykorzystująca techniki fotografii jako medium artystyczne.

  Najczęściej używanym narzędziem artysty jest aparat fotograficzny, lecz prace mogą powstawać także bez użycia aparatu fotograficznego, czyli przy zastosowaniu luksografii. Bardzo często fotografia artystyczna jest używana jako środek wyrazu przez artystów niebędących fotografikami (sztuka wizualna, sztuka mediów, sztuka internetu).

  Luksografia (łc. lux ‘światło’ + gr. gráphein ‘pisać’) – metoda otrzymywania obrazów przez bezpośrednie naświetlenie materiałów światłoczułych, na które nałożone są przedmioty o różnym stopniu przeźroczystości; jeden z rodzajów fotogramu.Ansel Easton Adams (ur. 20 lutego 1902 w San Francisco, zm. 22 kwietnia 1984 w Monterrey w Meksyku) – amerykański fotograf, z wykształcenia pianista.

  Jak w każdej dziedzinie sztuki podział na podkategorie fotografii artystycznej jest trudny i stosunkowo płynny. W najszerszym rozumieniu fotografia artystyczna będzie każdą formą fotografii nieklasycznej i niekomercyjnej, chociaż i ten podział nie jest idealny i może budzić wiele zastrzeżeń.

  Fotografia mody jest rodzajem fotografii poświęconej pokazywaniu odzieży oraz innych aspektów mody.Fotografia mody jest głównie napędzana przez reklamę lub magazyny mody, takie jak Vogue, Vanity czy Allure. Z czasem fotografia mody wykreowała własna estetykę pokazywania ubrań często pokazywanych w miejscach egzotycznych.Fotografika – termin utworzony przez Jana Bułhaka w latach 20. XX wieku w celu odróżnienia fotografów-artystów (czyli fotografików) od rzemieślników. Powstał przez połączenie słów fotografia i grafika; funkcjonuje wyłącznie w języku polskim.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • fotografia mody
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Co to jest fotografia artystyczna?, www.fotodeko.info.pl [dostęp 2019-02-01].
  Warto wiedzieć że... beta

  Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.
  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.77 sek.