• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Forum Obywatelskie

  Przeczytaj także...
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Społeczeństwo Przeciwko Przemocy (sł. Verejnosť proti násiliu, VPN) było ruchem politycznym założonym w Bratysławie 20 listopada 1989 roku. Było słowackim odpowiednikiem czeskiego Forum Obywatelskiego (VPN powstało 2 godziny wcześniej niż Forum).
  Obywatelska Partia Demokratyczna (cz. Občanská demokratická strana lub ODS) – prawicowa konserwatywna partia polityczna w Czechach. W sprawach gospodarczych ugrupowanie o poglądach wolnorynkowych.
  Logo Forum Obywatelskiego

  Forum Obywatelskie (cz. Občanské fórum, OF) – czeski ruch polityczny, działający w latach 1989–1991, którego współzałożycielem i następnie nieformalnym liderem był Václav Havel.

  Historia[ | edytuj kod]

  Forum Obywatelskie powstało 19 listopada 1989 w Pradze w okresie aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. Stanowiło platformę dla środowisk politycznych i obywatelskich oraz osób indywidualnych odrzucających reżim komunistyczny i dążących do demokratyzacji kraju. OF miało luźną strukturę, jego nieformalnym przywódcą był Václav Havel. W tym samym czasie na Słowacji powstał jego odpowiednik – ruch polityczny Społeczeństwo przeciw Przemocy (VPN).

  Aksamitna rewolucja – to określenie wydarzeń roku 1989 w Czechosłowacji, które doprowadziły do obalenia systemu demokracji ludowej oraz elit sprawujących władzę, a także transformacji ustrojowej, która niedługo później nastąpiła, pozwalając Czechosłowacji wstąpić na drogę demokracji parlamentarnej.Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.

  Forum Obywatelskie zdecydowanie zwyciężyło w wyborach parlamentarnych w 1990. W przypadku Zgromadzenia Federalnego w skali Czech uzyskało blisko 50% w głosowaniu do Izby Narodów (50 mandatów) i ponad 53% do Izby Ludowej (68 mandatów). OF zwyciężyło również w wyborach do Czeskiej Rady Narodowej (prawie 50% głosów i 127 mandatów).

  Czeska Rada Narodowa (czeski: Česká národní rada, ČNR) - parlament Czeskiej Republiki Socjalistycznej istniejący w latach 1968-1992. Powstał w wyniku Praskiej Wiosny w 1968 r. po przekształceniu Czechosłowacji w federację. Liczyła 200 deputowanych, wybieranych na 4-letnią kadencję. Przekształcona 1 stycznia 1993 r. w Izbę Poselską na mocy nowej konstytucji Republiki Czeskiej.Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Na poziomie federacji ruch zawarł koalicję z VPN, w Czechach współpracował z chadekami. W październiku 1990 wybrano oficjalnego przewodniczącego OF, którym został Václav Klaus. Forum sytuowało się politycznie po stronie centroprawicy, dochodziło jednak w nim do podziałów i krystalizowania się lewego skrzydła. Wkrótce zaczęło dochodzić do rozłamów – tuż po wyborach szeregi OF opuściła Partia Liberalno-Demokratyczna, a na początku 1991 wyodrębniły się m.in. Obywatelska Partia Demokratyczna, Obywatelski Sojusz Demokratyczny i Ruch Obywatelski. Wiązało się to z faktycznym zakończeniem działalności przez Forum Obywatelskie.

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.Obywatelski Sojusz Demokratyczny (cz. Občanská demokratická aliance, ODA) – czeska partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym, działająca w latach 1989–2007.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Občanské fórum (cz.). totalita.com. [dostęp 2015-01-21].
  2. Verejnost proti násiliu (cz.). leccos.com. [dostęp 2015-01-21].
  3. 1990 Parliamentary Elections: Federal Assembly – Chamber of Nations, Czech Section (ang.). essex.ac.uk. [dostęp 2015-01-21].
  4. 1990 Parliamentary Elections: Federal Assembly – Chamber of the People, Czech Section (ang.). essex.ac.uk. [dostęp 2015-01-21].
  5. 1990 Parliamentary Elections: Czech National Council (ang.). essex.ac.uk. [dostęp 2015-01-21].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.683 sek.