Forum (Rzym)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Forum

Forum – pierwotnie rynek oraz publiczny plac w miastach świata rzymskiego.

Bazylika – w architekturze typ chrześcijańskiej świątyni wielonawowej (niezależnie od pełnionych funkcji kanonicznych) z nawą główną wyższą od naw bocznych, posiadającą okna ponad dachami naw bocznych (w odróżnieniu od kościoła halowego). Kościół z nawą główną wyższą od naw bocznych, lecz bez okien to pseudobazylika.Decumanus była ulicą przecinającą miasto lub obóz rzymski na osi wschód-zachód, prostopadła do niej była cardo, przebiegająca na linii północ-południe. W punkcie ich przecięcia znajdowało się forum, poza tym linie te decydowały o kierunku innych ulic.

Forum było najważniejszym miejscem w rzymskich miastach i znajdowało się przy skrzyżowaniu dwóch głównych miejskich arterii komunikacyjnych: poprzecznej, zwanej decumanus oraz podłużnej, zwanej cardo. Forum było najczęściej budowane i utrzymywane przez magistrata odpowiedzialnego za drogę. Zazwyczaj miał prostokątny kształt i zdobiły go kolumnady, świątynie oraz budowle publiczne. Odbywały się na nim sądy, a kupcy mieli tam swoje stoiska. Zdarzało się, że miasta miały kilka forów (np. Rzym).

Decumanus była ulicą przecinającą miasto lub obóz rzymski na osi wschód-zachód, prostopadła do niej była cardo, przebiegająca na linii północ-południe. W punkcie ich przecięcia znajdowało się forum, poza tym linie te decydowały o kierunku innych ulic.Perystaza (peristaza, kolumnada) – rząd (lub kilka rzędów) kolumn połączonych ze sobą belkowaniem lub łukami arkadowymi.

Wszystkie fora miałyby na północnym końcu Świątynię Jowisza oraz inne świątynie, a także bazylikę. Na placu znajdowała się publiczna tabela wag i miar, aby klienci na rynku mogli upewnić się, że nie są oszukani. W czasie wyborów kandydaci korzystali ze świątyń na forum, aby wygłaszać przemówienia wyborcze.

Starożytna Grecja – cywilizacja, która w starożytności rozwijała się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach okolicznych mórz (Egejskiego, Jońskiego), wybrzeżach Azji Mniejszej, a później także w innych rejonach Morza Śródziemnego. Starożytna Grecja uważana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej. Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia, nauka zostały za pośrednictwem Rzymian przekazane Europie i wywierały na jej mieszkańców ogromny wpływ w różnych okresach dziejów.Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

Greckim odpowiednikiem forum jest agora.

Funkcje Forum[ | edytuj kod]

Forum Romanum

Oprócz standardowej funkcji rynku, forum było miejscem spotkań o wielkim znaczeniu społecznym, a często miejscem różnorodnych działań, w tym dyskusji i debat politycznych, spotkań itp. W takim przypadku uzupełniało funkcję conciliabulum. Inne główne fora znajdują się we Włoszech; nie należy ich jednak mylić z placem nowoczesnego miasta, które mogło pochodzić z wielu różnych typów starożytnych centrów obywatelskich, a bardziej prawdopodobne, że był to jego własny typ. Chociaż są podobne w użyciu i funkcji jak fora, większość z nich powstała w średniowieczu i często nie jest częścią starożytnej budowli.

Cesarstwo rzymskie – starożytne państwo obejmujące obszary basenu Morza Śródziemnego, powstałe z przekształcenia republiki rzymskiej w system monarchiczny. Przyjmuje się, że początkiem cesarstwa był rok 27 p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł augusta (wywyższony przez bogów). Potwierdzało to pozycję Oktawiana jako najważniejszej osoby w państwie i przyniosło definitywny koniec republice rzymskiej.
Pompejskie forum

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Forum Romanum
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 49, 50. ISBN 83-85001-89-1.
  • Reklama