Forticom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Forticom – przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą na Łotwie. Sprawuje pełny nadzór właścicielski nad serwisami społecznościowymi One.lv (Łotwa), One.lt (Litwa) oraz One.ee (Estonia). Początkowo udziały w przedsiębiorstwie posiadały: Digital Sky Technologies, Tiger Global (część Tiger Management) oraz Gild Bankers (największy bank inwestycyjny w krajach nadbałtyckich). Obecnie 100% udziałów należy do Digital Sky Technologies.

Łotwa (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.

W 2007 przedsiębiorstwo nabyło 25% udziałów w rosyjskim serwisie społecznościowym Odnoklassniki.ru, a w okresie między styczniem a czerwcem 2008 większościowy pakiet udziałów w serwisie nasza-klasa.pl (później: nk.pl), za który spółka zapłaciła 200 milionów złotych.

Język łotewski (łot. latviešu valoda) – język z grupy języków bałtyckich, którym posługuje się w sumie ok. 2 mln osób, głównie na Łotwie.Warsaw Business Journal jest tygodnikiem wydawanym w języku angielskim z siedzibą w Warszawie. Właścicielem i wydawcą jest Valkea Media. Tygodnik podejmuje tematy biznesowe, ekonomiczne, polityczne, finansowe, nieruchomościowe, rynków akcji, rozrywkowe, technologiczne i kulturowe.

Serwisy społecznościowe, w których udziały posiada Forticom[ | edytuj kod]

 • Odnoklassniki.ru - około 30 mln zarejestrowanych użytkowników
 • One.lt - około 2 mln zarejestrowanych użytkowników
 • One.lv - około 850 tys. zarejestrowanych użytkowników
 • Videogaga.lt - około 200 tys. zarejestrowanych użytkowników
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Forticom. CrunchBase.com, 2012-02-20. [dostęp 2010-02-01].
  2. Tomasz Boguszewicz: Nasza-Klasa sprzedana. Rzeczpospolita, 2012-02-20. [dostęp 2012-02-20].
  3. Tomasz Grynkiewicz, Vadim Makarenko: Nasza klasa, bałtycka kasa. Gazeta Wyborcza, 2008-06-09. [dostęp 2010-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  4. Александр Малахов: DST собрала "Одноклассников" (ros.). Kommiersant, 2008-06-09. [dostęp 2012-10-27].
  5. Lithuania’s Forticom Invests In Russian Social Networking Site Odnoklassniki.ru (ang.). PaidContent.org. [dostęp 2010-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  6. Forticom buys majority stake in nasza-klasa.pl (ang.). Warsaw Business Journal, 2008-06-10. [dostęp 2010-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-26)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa (łot.)
 • Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.nk.pl (dawniej nasza-klasa.pl) – polski serwis społecznościowy, który został uruchomiony 11 listopada 2006. Jego pierwotnym celem było umożliwienie użytkownikom odnalezienia osób ze swoich szkolnych lat i odnowienie z nimi kontaktu. Aktualnie serwis nabrał charakteru wielopoziomowej platformy komunikacji dla polskich użytkowników internetu. Właścicielem 70% udziałów jest zarejestrowana na Cyprze spółka Excolimp (prowadzona przez wcześniejszych udziałowców przedsiębiorstwa Forticom, które było niegdyś właścicielem większości udziałów serwisu), pozostałe udziały należą do polskich założycieli serwisu.
  Reklama