• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Forticom

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Kommiersant (ros. Коммерса́нтъ, ang. Kommersant) – rosyjski największy i niezależny dziennik, ukazujący się od poniedziałku do soboty. Średni nakład wyniósł w 2005 roku 131 000 egzemplarzy. Właścicielem jest biznesmen Uliszer Usmanow.
  Serwis społecznościowy — to serwis internetowy, który istnieje w oparciu o zgromadzoną wokół niego społeczność. Tworzy tak zwane media społecznościowe (ang. social media).

  Forticom - przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą na Łotwie. Sprawuje pełny nadzór właścicielski nad serwisami społecznościowymi One.lv (Łotwa), One.lt (Litwa) oraz One.ee (Estonia). Początkowo udziały w przedsiębiorstwie posiadały: Digital Sky Technologies, Tiger Global (część Tiger Management) oraz Gild Bankers (największy bank inwestycyjny w krajach nadbałtyckich). Obecnie 100% udziałów należy do Digital Sky Technologies.

  Odnoklassniki.ru (ros. Одноклассники.ru) - rosyjski portal społecznościowy, początkowo zorientowany na poszukiwanie starych znajomych ze szkoły. Z czasem przekształcił się w wiodący portal społecznościowy w Rosji i państwach rosyjskojęzycznych. Uchodzi za rosyjskiego odpowiednika Naszej Klasy.Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  W 2007 przedsiębiorstwo nabyło 25% udziałów w rosyjskim serwisie społecznościowym Odnoklassniki.ru, a w okresie pomiędzy styczniem a czerwcem 2008 - większościowy pakiet udziałów w serwisie nasza-klasa.pl (obecnie: nk.pl), za który spółka zapłaciła 200 mln .

  Łotwa (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.

  Serwisy społecznościowe, w których udziały posiada Forticom[]

 • Odnoklassniki.ru - około 30 mln zarejestrowanych użytkowników
 • One.lt - około 2 mln zarejestrowanych użytkowników
 • One.lv - około 850 tys. zarejestrowanych użytkowników
 • Videogaga.lt - około 200 tys. zarejestrowanych użytkowników
 • Przypisy

  1. Forticom (pol.). CrunchBase.com, 2012-02-20. [dostęp 2010-02-01].
  2. Tomasz Boguszewicz: Nasza-Klasa sprzedana (pol.). Rzeczpospolita, 2012-02-20. [dostęp 2012-02-20].
  3. Tomasz Grynkiewicz, Vadim Makarenko: Nasza klasa, bałtycka kasa (pol.). Gazeta Wyborcza, 2008-06-09. [dostęp 2010-02-01].
  4. Александр Малахов: DST собрала "Одноклассников" (ros.). Kommiersant, 2008-06-09. [dostęp 2012-10-27].
  5. Lithuania’s Forticom Invests In Russian Social Networking Site Odnoklassniki.ru (ang.). PaidContent.org. [dostęp 2010-02-01].
  6. Forticom buys majority stake in nasza-klasa.pl (ang.). Warsaw Business Journal, 2008-06-10. [dostęp 2010-02-01].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa (łot.)
 • Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Język łotewski (łot. latviešu valoda) – język z grupy języków bałtyckich, którym posługuje się w sumie ok. 2 mln osób, głównie na Łotwie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warsaw Business Journal jest tygodnikiem wydawanym w języku angielskim z siedzibą w Warszawie. Właścicielem i wydawcą jest Valkea Media. Tygodnik podejmuje tematy biznesowe, ekonomiczne, polityczne, finansowe, nieruchomościowe, rynków akcji, rozrywkowe, technologiczne i kulturowe.
  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.
  nk.pl (dawniej nasza-klasa.pl) – polski serwis społecznościowy, który został uruchomiony 11 listopada 2006. Jego pierwotnym celem było umożliwienie użytkownikom odnalezienia osób ze swoich szkolnych lat i odnowienie z nimi kontaktu. Aktualnie serwis nabrał charakteru wielopoziomowej platformy komunikacji dla polskich użytkowników internetu. Właścicielem 70% udziałów jest zarejestrowana na Cyprze spółka Excolimp (prowadzona przez wcześniejszych udziałowców przedsiębiorstwa Forticom, które było niegdyś właścicielem większości udziałów serwisu), pozostałe udziały należą do polskich założycieli serwisu.

  Reklama