• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fort artyleryjski

  Przeczytaj także...
  Twierdza Moguncja (niem. Festung Mainz) – jedna z 5 twierdz federalnych w Niemczech. Jest położona w Moguncji w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Pierwsze mury miejskie zaczęto wznosić w 1619 roku. W 1675 roku miasto otoczone było 16 basztami. W latach 1710–1730 zbudowano 5 fortów wokół miasta. Kolejna faza budowy przypadała na lata 1841–1848. Po 1904 roku twierdza straciła znaczenie militarne i na zlecenie cesarza Wilhelma II wiele obiektów zostało rozebranych. Od 1909 roku w promieniu ok. 26 kilometrów od miasta wybudowano 318 nowoczesnych schronów. W 1918 roku na mocy traktatu wersalskiego Twierdza Moguncja została zdeklasowana. W czasie II wojny światowej liczne korytarze i pomieszczenia podziemne pełniły rolę schronienia przed nalotami. Twierdza służyła również jako obóz jeniecki (Oflag XII-B).Twierdza Poznań (niem. Festung Posen) – zbiór fortyfikacji zbudowanych na terenie miasta Poznań w XIX i na początku XX w., jeden z największych tego typu systemów w Europie. W skład twierdzy wchodziły dwa rejony: twierdza poligonalna (rozciągająca się wzdłuż ścisłego centrum miasta) oraz twierdza fortowa – 18 fortów + szereg obiektów wspomagających umieszczonych w pierścieniu o średnicy 9,5 km oraz obwodzie 30 km. Fortyfikacje twierdzy poligonalnej zostały rozebrane w XIX w., natomiast twierdza fortowa jest w większości zachowana a obiekty są własnością miasta lub zajmowane są przez prywatne firmy.
  Hans Alexis von Biehler (ur. 16 czerwca 1818 w Berlinie, zm. 30 grudnia 1886 w Charlottenburgu) - pruski generał piechoty.

  Fort artyleryjski - przeznaczony dla artylerii obrony bliskiej i dalekiej oraz dla piechoty.

  Twierdza Kraków (niem. Festung Krakau) – pierwotnie austriackie dzieła obronne wokoło Krakowa, a obecnie bogate lapidarium historii architektury obronnej, gdzie obok prawie kompletnej twierdzy austriackiej istnieją dzieła starsze – kościuszkowskie fortyfikacje z XVIII w., Wawel oraz średniowieczne baszty cechowe.Twierdza Toruń (niem. Festung Thorn) – pruska twierdza fortowa z II połowy XIX wieku wzniesiona za pieniądze uzyskane z kontrybucji po wojnie francusko-pruskiej. Składa się z ponad 200 różnych dzieł pasa fortecznego, którego obwód wynosi ok. 22 km. Prawie wszystkie zachowały się w niezmienionym stanie do dziś. Forty i schrony twierdzy są własnością wojska, prywatnych firm lub też stoją niezagospodarowane. W Forcie IV znajduje się hotel o charakterze pruskiej twierdzy, schronisko i trasa turystyczna. Poszczególne forty toruńskie są połączone szlakiem pieszym w kolorze czarnym (Szlak Forteczny) o łącznej długości 44 km.
 • Fort artyleryjski jednowałowy - z jednym wałem, przeznaczony dla wszystkich trzech elementów obrony.
 • Fort artyleryjski dwuwałowy - z wałem przednim, dolnym, ze stanowiskami dla artylerii obrony bliskiej i dla piechoty, oraz tylnym, górnym, dla artylerii obrony dalekiej.
 • Przykładami fortów artyleryjskich są niektóre obiekty wchodzące w skład pierścienia twierdz w Krakowie, Poznaniu, Toruniu czy Moguncji.

  Fort (wł.) – fortyfikacja (budowla obronna) polowa lub stała, budowana od XVII do początków XX w., przystosowana do obrony okrężnej.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Hans Alexis von Biehler • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.