Fort Tegart
Mandat Syrii i Libanu to terytorium mandatowe utworzone przez Ligę Narodów po I wojnie światowej, po podziale prowincji pokonanego Imperium Osmańskiego. W ciągu dwóch lat po zakończeniu działań wojennych, co miało miejsce w 1918, Francja i Wielka Brytania dokonały podziału dawnych prowincji osmańskich na Bliskim Wschodzie, na swoje strefy wpływów. Była to realizacja Umowy Sykes- Picot zawartej jeszcze w trakcie wojny, 6 maja 1916. Wielkiej Brytanii przypadły Mezopotamia (Irak) i południowa część Wielkiej Syrii (Palestyna). Francja miała kontrolować część Wielkiej Syrii (konkretnie: dzisiejszy Liban, Syria i turecka prowincja Hatay).Afula (hebr. עפולה; arab. العفولة, al-ʻAfūlaḧ; ang. Afula) – miasto położone w Dystrykcie Północnym w Izraelu. Z powodu swojego geograficznego położenia na strategicznym skrzyżowaniu w Dolinie Jezreel w Dolnej Galilei jest często nazywane „stolicą Doliny Jezreel”.
Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
Fort Tegart – budowla obronna wzniesiona dla brytyjskiej policji w Mandacie Palestyny.
Historia[ | edytuj kod]









Nazwa fortów pochodzi od nazwiska brytyjskiego oficera policji i inżyniera sir Charlesa Tegarta, który je zaprojektował na podstawie doświadczeń rebelii w Indiach w 1902. W 1936 w Mandacie Palestyny wybuchła rewolta arabska. Rok później brytyjskie władze mandatowe wezwały Tegarta do przyjazdu do Palestyny w celu koordynacji działań przeciwko nieregularnym siłom arabskim, które otrzymywały pomoc z terytorium współczesnego Libanu i Syrii. Po zapoznaniu się z sytuacją, Tegart w 1938 zaproponował budowę sieci fortów strzegących północnej granicy Mandatu Palestyny z francuskim Mandatem Syrii i Libanu. Pomimo zakończenia się w 1939 arabskiego powstania, budowa fortów była kontynuowana. Ich budowę nie koncentrowano już tylko na północnej granicy, ale rozlokowano je także przy najważniejszych strategicznie skrzyżowań wewnątrz Palestyny. W latach 1940-1943 wybudowano 55 fortów Tegart. Forty były budowane w pięciu różnych modelach, uzależnionych od przeznaczenia i wielkości stacjonującego w nich garnizonu policji. Budową fortów zajmowała się firma Solel Boneh, której prywatnym właścicielem był w owym czasie David HaCohen. W 1943 wstrzymano budowę kolejnych fortów (miało ich być 77).
Część z fortów przetrwała do czasów współczesnych. Niektóre z nich służą jako posterunki policji, inne są wykorzystywane jako areszty lub więzienia. Jeden z nich służy jako więzienie dla niebezpiecznych więźniów Camp 1391.
Architektura[ | edytuj kod]
Większość fortów Tegart powstała w jednolitym stylu architektonicznym. Był to obronny fort wzniesiony na planie czworoboku (kwadratu lub prostokąta) z dwupiętrową fasadą w kolorze jasnobrązowym - kolor sprawiał, że stawały się one integralną częścią krajobrazu. W dwóch przeciwległych narożnikach znajdowały się wieże obserwacyjne ze szczelinami strzelniczymi. Wewnątrz fortu znajdował się obszerny dziedziniec, chroniony ze wszystkich stron przed ostrzałem. Budowla mieściła w sobie koszary, pomieszczenia do przesłuchań, areszt i pomieszczenia użytkowe. Dostępne były także garaże dla pojazdów wojskowych. Wiele fortów posiadało zbiorniki na wodę, umieszczane najczęściej na dachach, a rzadziej w podziemiach.
Lista fortów Tegart[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Podróż do opuszczonego Fortu Tigart w Samarii (hebr.). W: michaelarch.wordpress.com [on-line]. [dostęp 2011-05-22].
- Jericho Jail Creates Own Modern History (ang.). W: Arab News [on-line]. [dostęp 2011-05-22].
- Chris McGreal: Facility 1391: Israel's secret prison (ang.). W: The Guardian [on-line]. 2003-11-14. [dostęp 2011-05-22].