• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fort Szcza Twierdzy Warszawa

  Przeczytaj także...
  Kaponiera – przykryta budowla fortyfikacyjna o różnej konstrukcji, wykorzystywana do prowadzenia ostrzału skrzydłowego lub skośnego w dwóch różnych kierunkach.Fosa (łac. fossa - rów, kanał), wł. rów forteczny – w fortyfikacji zapora w postaci rowu otaczającego całość lub część umocnienia. Rowy (fosy) mogły być wypełnione wodą (mokre), bądź nie (suche).
  Twierdza Warszawa (ros. крепость Варшава) – zespół fortów i innych budowli fortyfikacyjnych wzniesionych przez władze Imperium Rosyjskiego wokół Warszawy w XIX wieku, określenie obowiązujące w okresie od 1879 do 1913 roku.
  Północna część koszar

  Fort Szcza („Щ“, „Szczęśliwice“) – jeden z fortów pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, położony w Warszawie w dzielnicy Ochota, w rejonie dawnej wsi Szczęśliwice. Został wzniesiony w latach 80. XIX wieku. Znajduje się w kwartale ulic Śmigłowca, Drawskiej, Zadumanej i Alej Jerozolimskich.

  Lech Wojciech Królikowski (ur. 23 kwietnia 1944 w miejscowości Czyżów Szlachecki) – polski varsavianista i samorządowiec, burmistrz Mokotowa (1990–1992), radny Ursynowa i przewodniczący Rady Dzielnicy (od 2010), profesor i rektor Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia.Szczęśliwice – dawna wieś, obecnie osiedle w Warszawie, w zachodniej części dzielnicy Ochota. W systemie TERYT ma status części miasta o identyfikatorze 0918778.

  Opis[ | edytuj kod]

  Fort wzniesiono jako typowe umocnienie o narysie regularnego pięcioboku z dwoma czołami. Fort otaczała sucha fosa (w późniejszym okresie zapełniła się wodą), broniona przez ceglane kaponiery. Posiadał również dwa schrony koszarowe. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, w ramach modernizacji twierdzy, fort przeznaczono na funkcje magazynowe. Po 1909 roku, w czasie likwidacji twierdzy, zniszczono część zabudowań fortu. W 1939 roku umocnienie zostało zajęte przez Niemców; strona polska przypuściła kilka ataków dla odzyskania obiektu. Po wojnie wybudowano garaże, po których pozostały fundamenty.

  Ochota – jedna z dzielnic Warszawy, położona w najbliższym sąsiedztwie centrum miasta. Jej geometryczny środek stanowi skrzyżowanie ulic Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz ulicy Białobrzeskiej. Jest to najgęściej zaludniona dzielnica Warszawy (9448 osób/km²).Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Zachowane są wały, dwa budynki koszar czołowych i ruiny kaponier barkowych. Obecnie teren fortu otaczają za fosą ogródki działkowe. Wejście jest możliwe od strony ul. Śmigłowca. Zaniedbany teren został sprzedany w 2004 przez wojsko prywatnemu właścicielowi.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Lech Królikowski, Twierdza Warszawa, Warszawa 2002.
 • Piotr Oleńczak, Teodor Tuszko, Twierdza Warszawa, Warszawa 2013.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie satelitarne na Google Maps.
 • Aleje Jerozolimskie – jedna z głównych i najdłuższych ulic Warszawy, biegnąca od mostu Poniatowskiego do południowo-zachodnich granic miasta, i dalej m.in. przez Pruszków. Od ronda Zesłańców Syberyjskich do ulicy Łopuszańskiej są częścią Obwodnicy Etapowej Warszawy.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.