• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa

  Przeczytaj także...
  Fort XIIA ("Lewinów", "Zacisze", "Ząbki") - to punkt oporu pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa położony na prawym brzegu Wisły, wybudowany w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, obecnie nieistniejący. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX. wieku na terenie ogrodków działkowych pomiędzy ul. Łodygową a linią kolejową, znajdowały się dwa półkoliste rowy wypełnione wodą, będące zachowanymi resztkami fosy. Obecnie są już praktycznie niewidoczne.Fort W-Szcza ("Odolany") , (Форт В-Щ) - to punkt oporu pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa w Imperium Rosyjskim, wybudowany w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. Po II wojnie światowej istniał jeszcze fragment zachowanego lewego barku fortu wraz z fosą (dziś już nieistniejące). Jedynym fragmentem fortu do dziś zachowanym jest betonowy schron (na terenie ogródków działkowych).
  Fort M-Cze (М-Ч) (Форт М-Ч) – to punkt oporu pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa w Imperium Rosyjskim, wzniesiony w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, obecnie nieistniejący.

  Fort Szcza-M ("Rakowiec") (Щ-М) – punkt oporu pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, wzniesiony w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku.

  Fort Szcza-M (Форт Щ-М): wał główny i fosa dzieła

  Fort Szcza-M, powszechnie nazywany "Rakowiec", to jeden z sześciu standardowych punktów oporu Imperium Rosyjskiego, jakimi w latach 1889-92 uzupełniono pierścienie Twierdzy Warszawa i jedyny, jaki przetrwał do dnia dzisiejszego (pozostałe to: XIA, XIIA, XIVA, M-Cze (М-Ч) oraz W-Szcza (В-Щ)). Projekt zakładał budowę dzieła ziemnego o charakterystycznym narysie - styk czół cofnięto względem styków z barkami. Punkt otaczała szeroka fosa. Pod wałem, na styku barków i czół wzniesiono dwa betonowe schrony amunicyjne.

  Twierdza Warszawa (ros. крепость Варшава) – zespół fortów i innych budowli fortyfikacyjnych wzniesionych przez władze Imperium Rosyjskiego wokół Warszawy w XIX wieku, określenie obowiązujące w okresie od 1879 do 1913 roku.Fort XIA ("Grochów Mały", "Grochów II") - punkt oporu wchodzący w skład pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, obecnie nieistniejący.

  Po roku 1909, w ramach likwidacji twierdzy, punkt został przeznaczony do kasacji, ale rozkazu z nieznanych powodów nie wykonano. Obecnie bardzo dobrze zachowane dzieło jest częścią parku na osiedlu "Rakowiec" i praktycznie jedynym obiektem fortecznym w Warszawie włączonym w tkankę urbanistyczną miasta - bez szkody dla jego wartości zabytkowej, a z korzyścią dla mieszkańców. Istnieją również odcinki wałów, łączących punkt z sąsiednimi fortami. Punkt oporu znajduje się pomiędzy ulicami Grzeszczyka i Korotyńskiego.

  Lech Wojciech Królikowski (ur. 23 kwietnia 1944 w miejscowości Czyżów Szlachecki) – polski varsavianista i samorządowiec, burmistrz Mokotowa (1990–1992), radny Ursynowa i przewodniczący Rady Dzielnicy (od 2010), profesor i rektor Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia.Dzieło fortyfikacyjne – w dawnych fortyfikacjach pojedyncza budowla lub zespół budowli fortyfikacyjnych. Wznoszono je przed obwodem obronnym o narysie bastionowym lub poligonalnym.
  Fort Szcza-M (Щ-М): wał główny. Widoczne wejście do jednego ze schronów

  Bibliografia[]

 • Lech Królikowski, "Twierdza Warszawa", Warszawa 2002.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne na Google Maps. Wyraźnie widoczny charakterystyczny kształt umocnienia. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fort XIVA ("Pelcowizna") − punkt oporu pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, położony na prawym brzegu Wisły, wybudowany w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, obecnie nieistniejący.
  Imperium Rosyjskie, Cesarstwo Rosyjskie (ros. Российская империя) – oficjalna nazwa Rosji w latach 1721–1917. Imperium Rosyjskie u szczytu swej potęgi w 1866 roku liczyło 23,7 mln km² i było trzecim najrozleglejszym państwem w historii ludzkości, po imperium brytyjskim i Wielkim Ułusie Mongolskim. Stolicą Imperium Rosyjskiego był przez niemal cały okres jego istnienia Petersburg. W początkowym okresie historii Imperium krótkotrwałą rolę stolicy pełniła także Moskwa (1728–1730), pozostająca do 1812 roku największym miastem Rosji i miejscem koronacji carów.
  Fort (wł.) – fortyfikacja (budowla obronna) polowa lub stała, budowana od XVII do początków XX w., przystosowana do obrony okrężnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.