Fort Riley
Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.Santa Fe Trail to historyczny, XIX-wieczny szlak wędrowny na południowym zachodzie Ameryki Północnej, łączący terytoria ówczesnego Missouri z Santa Fe w Nowym Meksyku. Wytyczony w roku 1821 przez Williama Becknella, służył jako życiowo ważna handlowa i wojskowa droga aż do czasu zbudowania linii kolejowej do Santa Fe w roku 1880. Pierwotnie był to międzynarodowy szlak handlowy łączący Stany Zjednoczone z Meksykiem, ale w roku 1846 posłużył armii amerykańskiej w inwazji Nowego Meksyku podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej. Po zagarnięciu przez USA obszaru Południowego Zachodu szlak pomógł w gospodarczym rozwoju regionu, a przede wszystkim osadnictwa, odgrywając kluczową rolę w poszerzaniu stanu posiadania ku zachodowi. W dzisiejszych czasach szlak znajduje się w gestii Służby Parków Narodowych jako Santa Fe National Historic Trail. Współczesna autostrada, biegnąca w pobliżu dawnego szlaku na terenach Kolorado i północnego Nowego Meksyku, została oznakowana jako "Santa Fe Trail, Narodowa Droga Krajobrazowa".
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Fort Riley – instalacja Armii Stanów Zjednoczonych w północno-wschodnim regionie stanu Kansas, nad rzeką Kansas, położona pomiędzy Junction City i uniwersyteckim miastem Manhattan (Kansas State University). Instalacja zajmuje powierzchnię 100 656 akrów (407 km²) w hrabstwach Geary i Riley. Obejmuje dwie jednostki osadnicze (ang.: census-designated places): Fort Riley North i Fort Riley-Camp Whiteside. Za dnia przebywa tu ok. 25 000 osób. Na terenie bazy znajdują się obecnie instytucje Armii specjalizujące się w szkoleniu piechoty zmotoryzowanej. Jest to baza 1 Dywizja Piechoty (USA).
Fort Riley powstał w 1853 jako fortyfikacja kresowa chroniąca osadników przemieszczających się wozami na zachód szlakami California Trail, Oregon Trail i Santa Fe Trail. Nadano mu patronat generała Bennetta C. Riley'ego, przywódcy pierwszej wojskowej obstawy na szlaku Santa Fe Trail.
W latach po wojnie secesyjnej, Fort Riley stanowił jeden z najważniejszych ośrodków Kawalerii Stanów Zjednoczonych i funkcjonowała tu szkoła kawalerzystów i szkolenia taktycznego w użyciu kawalerii. Fort Riley był bazą wypadową podczas wojen z Indianami Wielkich Równin. W Fort Riley stacjonował m.in. generał George Armstrong Custer.
Później, w 1887, Fort Riley stał się siedzibą United States Cavalry School. Afroamerykańskie pułki kawalerii, 9 i 10, tzw. Buffalo Soldiers, bazowały w Fort Riley w XIX i na początku XX wieku.
Podczas I wojny światowej, bazowało tu 50 000 żołnierzy, i ogólnie instalacja ta przeszła w pamięci jako strefa zero pandemii grypy w latach 1918–1919, kiedy miejscowi rozpowszechnili zarazę na świat z ogromnymi skutkami śmiertelnymi, znacznie cięższymi od strat poniesionych w walkach na froncie.
Po II wojnie światowej w Fort Riley bazowały różne jednostki, w tym 1 Dywizja Piechoty Armii USA w latach 1955–1996. W latach 1999–2006 była to siedziba 24. Dywizji Piechoty. W sierpniu 2006 1. Dywizja Piechoty przeniosła swoje dowództwo do Fort Riley z Leighton Barracks w Niemczech.
Na terenie Fort Riley jest czynnych szereg muzeów, w tym U. S. Cavalry Museum, z dużą kolekcją eksponatów z historii kawalerii amerykańskiej od wojny o niepodległość USA do dezaktywizacji kawalerii w 1950. Muzeum 1 Dywizji Piechoty opiewa dzieje tej jednostki od 1917 do dnia dzisiejszego. Muzeum o nazwie The Custer House jest autentycznie umeblowane antykami na wzór domostwa XIX wieku i wiernie przedstawia instalację Armii USA z tego okresu jak i życia rodzin wojskowych tego czasu.