• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fort Leavenworth

  Przeczytaj także...
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.Hrabstwo Leavenworth – hrabstwo położone w USA w stanie Kansas z siedzibą w mieście Leavenworth. Założone 25 sierpnia 1855 roku.
  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
  Grant Hall, symbol Fortu Leavenworth

  Fort Leavenworth – baza United States Army znajdująca się w hrabstwie Leavenworth w stanie Kansas na północnym wschodzie tego stanu. Jest to najstarszy fort/baza US Army na zachód od Waszyngtonu, użytkowany bez przerwy od ponad 180 lat. Fort Leavenworth był w przeszłości nazywany „intelektualnym ośrodkiem Armii”.

  Buffalo Soldiers (dosłownie Bawoli żołnierze) to nazwa pierwotnie odnosząca się do 10 Regimentu Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych. Został on uformowany w Fort Leavenworth w Kansas 21 września 1866 z Afroamerykańskich żołnierzy. Przydomek nadały mu plemiona indiańskie, przeciwko którym walczył. Z czasem mianem tym zaczęto określać inne Afroamerykańskie oddziały sformowane w 1866:David Howell Petraeus (ur. 7 listopada 1952 w Cornwall-on-Hudson w stanie Nowy Jork) – amerykański wojskowy, generał US Army, naczelny dowódca sił koalicyjnych w Iraku (MNF-I) od 26 stycznia 2007 do 16 września 2008. Prezydent Barack Obama 23 czerwca 2010 mianował go dowódcą wojsk amerykańskich w Afganistanie w miejsce zdymisjonowanego gen. Stanleya McChrystala.

  Z Fortu Leavenworth pochodzili tzw. „Buffalo Soldiers”, czarnoskórzy żołnierze 10 Pułku Kawalerii sformowanego właśnie tutaj 21 września 1866 roku. Przezwisko nadali walczący z nimi Indianie; w okresie późniejszym określenie stało się synonimem wszystkich oddziałów złożonych z Afro-Amerykanów, a sformowanych po 1866 roku.

  Omar Nelson Bradley (ur. 12 lutego 1893 w Clark, zm. 8 kwietnia 1981 w Nowym Jorku w stanie Nowy Jork) – generał armii amerykańskiej, na froncie północno-afrykańskim i europejskim w czasie II wojny światowej, Przewodniczący Połączonego Kolegium Szefów Sztabów (1949–1953).Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of Defense, w skrócie: DoD) - urząd federalny Stanów Zjednoczonych, na którym spoczywa obowiązek koordynowania i nadzorowania agencji i funkcji rządu wiążących się z bezpieczeństwem narodowym i siłami zbrojnymi. Sekretarz obrony jest członkiem rządu (cabinet).

  W okresie XIX-wiecznego parcia Amerykanów – zgodnie z „Boskim Przeznaczeniem” – ze wschodu na zachód, Fort Leavenworth był miejscem, gdzie zbiegały się drogi tysięcy żołnierzy, mierniczych, osadników, Indian, wędrownych kaznodziei i dążących do Kalifornii i Oregonu imigrantów. 1 sierpnia 1846 roku do fortu dotarł batalion dowodzony przez pułkownika Jamesa Allena. Allen był chory i zmarł w Forcie Leavenworth, a jego nagrobek jest pierwszym z wielu na tutejszym Cmentarzu Narodowym.

  United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.George Catlett Marshall (ur. 31 grudnia 1880 w Uniontown w stanie Pensylwania, zm. 16 października 1959 w Waszyngtonie) – amerykański dowódca wojskowy, generał armii United States Army, uczestnik I i II wojny światowej, polityk, 50. Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych (1947–1949), sekretarz obrony USA (1950–1951), przewodniczący Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1953).

  Obecnie Fort Leavenworth to miejsce, gdzie znajduje się wojskowy kompleks więzienny z jedynym ciężkim więzieniem Departamentu Obrony. Ponadto Fort Leavenworth gości w swoich murach instytucje naukowo-dydaktyczne, jak na przykład United States Army Command and General Staff College, który kończyli wybitni dowódcy, jak George Marshall, Douglas MacArthur, Dwight Eisenhower i Omar Bradley. Fort zajmuje powierzchnię 2300 ha i posiada tysiąc budynków o łącznej powierzchni 700 000 m². Od roku 1978 komendantem fortu jest zawsze oficer w stopniu generała-porucznika. W 2007 roku był nim David Petraeus.

  Douglas George MacArthur (ur. 26 stycznia 1880 w Little Rock, zm. 5 kwietnia 1964 w Waszyngtonie) – amerykański generał, dowódca armii alianckich na południowo-zachodnim teatrze działań na Pacyfiku podczas II wojny światowej. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem wojskowym w Stanach Zjednoczonych – Medalem Honoru. Był jednym z pięciu amerykańskich oficerów, którzy osiągnęli stopień generała armii (ang. General of the Army, odpowiednik marszałka). Wyższy stopień – generała armii (l. mn. – "General of the Armies") otrzymali jedynie John Pershing i pośmiertnie George Washington.United States Army Command and General Staff College (CGSC, dawniej USACGSC) w Fort Leavenworth w stanie Kansas – szkoła wyższa prowadząca zajęcia podyplomowe dla oficerów United States Army i innych siostrzanych broni, jak również oficerów z zagranicy. Uczelnia została założona w roku 1881 przez gen. Williama Tecumseha Shermana jako „szkoła piechoty i kawalerii” (ang. Infantry and Cavalry School). Szkoła powstała na podstawie Generalnych Wytycznych Departamentu Wojny z 7 maja 1881 roku, zgodnie z którymi generał dowodzący Departamentem Missouri winien jak najszybciej założyć w Fort Leavenworth szkołę dla oficerów piechoty i kawalerii na wzrór już działającej szoły artylerii. W roku 1907 zmieniono nazwę na School of the Line. Program zajęć ulegał zmianie na podstawie doświadczeń, jakie niosły ze sobą I i II wojna światowa, wojna koreańska i wietnamska oraz wszystkie inne konfliktu zbrojne, łącznie z trwającymi współcześnie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. U.S. Army 2011 ↓, s. 160.
  2. Combined Arms Center Overview. Usacac.army.mil. [dostęp 2012-03-19].
  3. Viola 1987 ↓, s. 89.
  4. H.R. 1177: 5-Star Generals Commemorative Coin Act. coinnews.net, 23 lutego 2009.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • U.S. Army: A Complete History. pod red. płk. Raymonda K. Bluhma Jr. New York: The Army Historical Foundation / Beaux Arts Editions, 2011. ISBN 978-0-88363-640-4.
 • Herman J. Viola: Exploring the West. Washington, DC: Smithsonian Institution, 1987. ISBN 0-895-99021-0.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Fort Leavenworth, strona domowa (ang.)

 • Dwight David Eisenhower, ps. Ike (ur. 14 października 1890 w Denison, zm. 28 marca 1969 w Waszyngtonie) – amerykański dowódca wojskowy, generał armii United States Army, uczestnik II wojny światowej, Naczelny Dowódca Alianckich Ekspedycyjnych Sił Zbrojnych (1943–1945), polityk, 34. prezydent Stanów Zjednoczonych (1953–1961).Boskie Przeznaczenie (ang. Manifest Destiny) – hasło sformułowane i użyte po raz pierwszy przez redaktora „Democratic Review” – Johna L. O’Sullivana w lipcu 1845 roku. 27 grudnia 1845 O’Sullivan w jednym ze swych artykułów wyraził ten pogląd, pisząc, że prawo Stanów Zjednoczonych do przejęcia Oregonu leży „w naszym Boskim Przeznaczeniu do rozprzestrzeniania i zajęcia całego kontynentu, który Opatrzność nam ofiarowała”.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.