Fort Laramie
Drugi Traktat w Fort Laramie – porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a narodem Dakotów (szczególnie z plemienia Lakota) podpisanym w 1868 roku w Fort Laramie, gwarantującym Dakotom własność Gór Czarnych oraz prawo do polowań w Dakocie Południowej, Wyomingu oraz Montanie. Kraj rzeki Powder miał być na stałe zamknięty dla białych.Szlak oregoński – jeden z najważniejszych kierunków migracji osadników na zachód Stanów Zjednoczonych. Pionierzy „Dzikiego Zachodu” podróżowali tym szlakiem krytymi wozami w XIX wieku rozpoczynając liczącą około 3000 km wędrówkę z St. Louis. W latach 1841-1869 droga osadników wiodła przez tereny dzisiejszych stanów: Missouri, Kansas, Nebraska, Wyoming, Idaho i Oregon, aż do wybrzeży Pacyfiku.
Kraj rzeki Powder to teren leżący na obszarze Wielkich Równin w północno-wschodniej części stanu Wyoming w USA. Obszar ten zamyka się między górami Bighorn i Black Hills, na terenie dorzecza trzech rzek: Powder, Tongue, oraz Little Bighorn.
Fort Laramie, zbudowany nad brzegami rzeki Laramie, niedaleko jej ujścia do rzeki Platte Północnej, mieszczący się dziś w Hrabstwie Goshen, Wyoming w USA.
Był znaczącym w XIX w. posterunkiem handlowym, a następnie fortem wojskowym służącym armii amerykańskiej. Został założony w latach 30. XIX w. w celu wspomagania handlu futrami, w 1849 został przejęty przez wojsko i stał się jednym z najważniejszych ośrodków białego osadnictwa na Zachodzie USA. W połowie XIX w. był to pierwszy przystanek na Szlaku Oregońskim i wraz z Fortem Bent nad rzeką Arkansas był najbardziej znaczącym ośrodkiem handlu białych w tym regionie, jak i punktem zaopatrzeniowym. Wiele militarnych kampanii przeciwko Indianom było prowadzonych z tego fortu, który stał się głównym punktem wypadowym armii USA w Kraj rzeki Powder. Tutaj też zawarto dwa układy pokojowe z plemionami Indian - Traktat w Fort Laramie (1851) oraz Traktat w Fort Laramie (1868); obydwa były ważnymi ugodami z tubylczymi ludami Ameryki, dotyczącymi osadnictwa białych. Rozebrany i opuszczony pod koniec XIX w., z powodu straty znaczenia spowodowanej ukończeniem transkontynentalnej linii kolejowej.
Na terenie fortu mieszczą się liczne historyczne i militarne struktury, które obecnie zarządzane są przez National Park Service jako Fort Laramie National Historic Site.