• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Formuła 1 Sezon 2013  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Seria GP3, GP3 – seria wyścigów samochodowych, która od 2010 roku towarzyszy wyścigom Formuły 1 oraz serii GP2. Roczny budżet zespołu wynosi 600 000 €.Seria GP2 – sezon 2012 – był ósmym sezonem w historii serii, pierwszym po połączeniu europejskiego oraz azjatyckiego cyklu. Tytułu w klasyfikacji kierowców zdobył Włoch Davide Valsecchi, kierowca zespołu DAMS, który zdobył trofeum w klasyfikacji konstruktorów. Losy obu tytułów rozstrzygnęły się dopiero podczas ostatniej rundy na torze Marina Bay Street Circuit.
  Kalendarz[]
  Klasyfikacja generalna przedstawiona w formie graficznej

  Lista przedstawia oficjalny kalendarz Światowej Rady Sportów Motorowych FIA z dnia 8 marca 2013.

  Wyścig nocny – rozgrywany przy sztucznym oświetleniu.
  Wyścig dzienno-nocny – start wyścigu rozegrany zostanie przed zachodem słońca, a zawodnicy przyjadą na metę przy ciemnym niebie. Oświetlenie zostanie włączone przed wyścigiem.

  Zmiany[]

  W kalendarzu[]

 • Nürburgring na mocy umowy z Hockenheimring miał organizować Grand Prix Niemiec w sezonie 2013. Ze względu na problemy finansowe Nürburgringu Bernie Ecclestone oświadczył jednak, że jeżeli problemy te nie zostaną rozwiązane, to Grand Prix Niemiec w sezonie 2013 będzie organizować Hockenheimring. Bernie Ecclestone porozumiał się jednak z władzami toru i 31 stycznia 2013 roku potwierdzono, że wyścig będzie odbywać się na Nürburgringu .
 • Rok 2012 był ostatnim rokiem organizowania Grand Prix Europy na torze Valencia Street Circuit. Wskutek tego Grand Prix Hiszpanii będzie organizowane naprzemiennie na torach Valencia Street Circuit i Circuit de Catalunya. W 2013 roku Grand Prix Hiszpanii Formuły odbędzie się na torze Circuit de Catalunya.
 • Pierwotnie w sezonie 2013 planowano debiut Grand Prix Ameryki. Wyścig miał się odbyć w czerwcu na nowym, zaprojektowanym przez Hermanna Tilke torze Port Imperial Street Circuit. Jednakże ze względu na opóźnienia w przygotowaniu inauguracyjny wyścig został przełożony na sezon 2014.
 • Mimo braku pozwolenia na zorganizowanie Grand Prix Ameryki planowano umieścić w kalendarzu 20 wyścigów Grand Prix. Bernie Ecclestone chciał, by dziesiąta runda mistrzostw odbyła się w Europie, jednak ze względu na brak chętnych do organizacji wyścigu, 8 marca ostatecznie potwierdzono, że w kalendarzu na sezon 2013 znajdzie się tylko 19 eliminacji.
 • W przepisach[]

 • 16 listopada 2012 roku Charlie Whiting ogłosił, że ze względów bezpieczeństwa, zarówno w treningach, jak i kwalifikacjach używanie DRS zostanie ograniczone tylko do wyznaczonych na torze stref.
 • Godzina policyjna zostanie zwiększona z sześciu do ośmiu godzin, a jej złamanie będzie dozwolone tylko dwa razy.
 • Od sezonu 2013 w związku ze wzrostem ciężaru opon zostanie zwiększona minimalna dopuszczalna masa samochodów, z 640 do 642 kg.
 • Bruno Senna Lalli (ur. 15 października 1983 w São Paulo) – brazylijski kierowca wyścigowy i siostrzeniec trzykrotnego mistrza świata Formuły 1, Ayrtona Senny. W latach 2010-2012 startował w Formule 1, reprezentując kolejno zespoły: Hispania Racing F1 Team, Lotus Renault GP oraz Williams.Od 2013r. startuje w FIA World Endurance Championship i Le Mans return. Reprezentuje zespół Aston Martin Racing.Valencia Street Circuit – hiszpański tor wyścigowy położony w Walencji. Tor ma długość 5419 m i od sezonu 2008 gości wyścigi Formuły 1. Pierwszy wyścig Formuły 1 na tym torze (Grand Prix Europy) odbył się 24 sierpnia 2008 i liczył 57 okrążeń o łącznej długości 310,080 km. Od sezonu 2013 tor miał naprzemiennie z Circuit de Catalunya organizować Grand Prix Hiszpanii, jednak do tego nie doszło.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grand Prix Ameryki – wyścig Formuły 1, który miał odbyć się w czerwcu 2013 roku. Wyścig miał odbyć się na ulicznym torze Port Imperial Street Circuit o długości 5,149 km, zaprojektowanym przez Hermanna Tilke, biegnącym przez miejscowości Weehawken i West New York w New Jersey.
  Nicolas „Nico” Hülkenberg (ur. 19 sierpnia 1987 w Emmerich am Rhein) – niemiecki kierowca wyścigowy. W sezonie 2010 zadebiutował w Formule 1 jako kierowca Williamsa. W sezonie 2011 został kierowcą testowym i rezerwowym w Force India, rok później awansując na stanowisko kierowcy wyścigowego tego zespołu. Na sezon 2013 przeniósł się do Saubera.
  Bernard Charles „Bernie” Ecclestone (ur. 28 października 1930 w Ipswich, hrabstwo Suffolk) – prezydent i szef Formula One Administration, ma udziały w Alpha Prema, która jest matczyną spółką w stosunku do spółek Formuły 1; uważany jest za głównego władcę Formuły 1.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Sauber, pełna nazwa Sauber F1 Team – zespół wyścigowy stworzony przez Petera Saubera, który rywalizował w Formule 1 w latach 1993-2005 i ponownie od 2010. Jego siedziba mieści się w Hinwil, Szwajcarii.
  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.
  Felipe Massa (ur. 25 kwietnia 1981 w São Paulo) – brazylijski kierowca wyścigowy, reprezentant zespołu Scuderia Ferrari w Formule 1 od 2006r. Wicemistrz tej serii wyścigowej w sezonie 2008.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.096 sek.