• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Formuła 1 Sezon 2005

  Przeczytaj także...
  Sauber, pełna nazwa Sauber F1 Team – zespół wyścigowy stworzony przez Petera Saubera, który rywalizował w Formule 1 w latach 1993-2005 i ponownie od 2010. Jego siedziba mieści się w Hinwil, Szwajcarii.Grand Prix Brazylii – wyścig zaliczany do Mistrzostw Świata Formuły 1, który odbywa się na torze Autódromo José Carlos Pace w Interlagos, Brazylii.
  Toyota F1 – zespół Formuły 1 startujący w Mistrzostwach w sezonach 2002-2009. Dyrektorem zespołu przed rozwiązaniem był Tsutomu Tomita, a dyrektorem technicznym Pascal Vasselon. Siedziba stajni mieściła się w Kolonii w Niemczech.

  Sezon 2005 Formuły 1 – 56 sezon o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Fernando Alonso pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Michaela Schumachera z 1994 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobyła ekipa Renault.

  Wykres – graficzna forma przedstawienia zmienności zjawiska, procesu, wielkości, zależności lub jakichkolwiek danych. Zwykle przedstawiany w dwóch wymiarach, ale może być wielowymiarowy.Tiago Vagaroso da Costa Monteiro (ur. 24 lipca 1976 w Porto) – portugalski kierowca wyścigowy, reprezentował barwy zespołów Jordan Grand Prix i MF1 Racing w Formule 1. Obecnie jest kierowcą zespołu Castrol Honda World Touring Car Team w serii World Touring Car Championship.

  Lista startowa[]

  Zmiany[]

 • Giancarlo Fisichella zastąpił Jacquesa Villeneuve’a w zespole Renault.
 • Nowymi kierowcami zespołu Williams zostali Mark Webber i Nick Heidfeld.
 • Juan Pablo Montoya zastąpił Davida Coultharda w zespole McLaren.
 • Jacques Villeneuve zastąpił Giancarlo Fisichellę w zespole Sauber.
 • Zespół Red Bull Racing został utworzony na bazie zespołu Jaguar Racing. Jego kierowcami zostali David Coulthard i Christian Klien.
 • Nowymi kierowcami zespołu Toyota zostali Jarno Trulli i Ralf Schumacher.
 • Nowymi kierowcami zespołu Jordan zostali Tiago Monteiro i Narain Karthikeyan.
 • Nowymi kierowcami zespołu Minardi zostali Patrick Friesacher i Christijan Albers.
 • Uwagi[]

 • Anthony Davidson – podczas Grand Prix Malezji zastąpił chorego na grypę Takumę Sato.
 • Jenson Button i Takuma Satō – po Grand Prix San Marino zostali wykluczeni z dwóch następnych wyścigów (Grand Prix Hiszpanii i Grand Prix Monako).
 • Juan Pablo Montoya – z powodu kontuzji ramienia nie wystąpił podczas Grand Prix Bahrajnu i Grand Prix San Marino.
 • Pedro de la Rosa – zastąpił Juana Pablo Montoyę w Grand Prix Bahrajnu.
 • Alexander Wurz – zastąpił Juana Pablo Montoyę w Grand Prix San Marino.
 • Zmiany w przepisach[]

  W sezonie 2005 nastąpiła zmiana regulaminu, w myśl którego kierowca musiał pokonać cały dystans wyścigu na jednym komplecie opon. Te zmiany jak się okazało dały przewagę zespoły używające opon francuskiego producenta Michelin przez co miało uatrakcyjnić Formułę 1 po pięciu sezonach nieprzerwanej dominacji Ferrari która używała opon konkurencyjnego producenta Bridgestone. Wprowadzono również dwudniową sesję kwalifikacyjną (pierwsza część odbywała się w sobotę popołudniu, zaś druga w niedzielę rano) jednak po kilku GP zrezygnowano z tego i powrócono do jednodniowej sesji.

  Juan Pablo Montoya Roldán (ur. 20 września 1975 w Bogocie) – kolumbijski kierowca wyścigowy startujący w amerykańskiej serii NASCAR Sprint Cup, a w przeszłości w Formule 1, CART (tytuł mistrzowski) i Formule 3000 (tytuł mistrzowski).Compagnie Générale des Établissements Michelin – największy w Europie i jeden z największych na świecie producent opon. Jego siedziba znajduje się w Clermont-Ferrand (Puy-de-Dôme) we Francji. Michelin znany jest również z wydawanych przez siebie map i przewodników („Guide Michelin”) dla turystów zmotoryzowanych.

  Eliminacje[]

  Zmiany[]

 • Odbył się nowy wyścig - Grand Prix Turcji na torze Istanbul Park.
 • Grand Prix Belgii i Grand Prix Włoch zamieniły się miejscami.
 • Grand Prix Chin i Grand Prix Brazylii zamieniły się miejscami.
 • Wyniki[]

  Najlepsze wyniki w Grand Prix[]

  Klasyfikacje szcegółowe[]

  Kierowcy[]

  Klasyfikacja kierowców na wykresie

  ‡ Kierowcy jadący na oponach Michelin nie wystartowali do wyścigu o Grand Prix USA ze względów bezpieczeństwa.

  Grand Prix Chin – wyścig zaliczany do Mistrzostw Świata Formuły 1. Pierwszy raz odbył się w sezonie 2004, 26 września.Jaguar Racing – brytyjski zespół wyścigowy i konstruktor, który w sezonach 2000–2004 brał udział w mistrzostwach świata Formuły 1. Zespół został utworzony na bazie dawnego zespołu Stewart Grand Prix. W barwach Jaguara jeździli m.in. Eddie Irvine, Johnny Herbert i Mark Webber. Po zakończeniu działalności i sprzedaży firmie Red Bull został przekształcony w Red Bull Racing. Jaguar Racing w 85 wyścigach zdobył 49 punktów. Największym sukcesem brytyjskiego teamu było dwukrotne zajęcie 3. miejsca w wyścigu: podczas Grand Prix Monako 2001 oraz Grand Prix Włoch 2002. Najwięcej punktów zespół zdobył w sezonie 2003, kiedy to w 16 wyścigach uzyskał ich 18.

  Konstruktorzy[]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bridgestone (jap. 株式会社ブリヂストン, Kabushiki-gaisha Burijisuton) – największy producent wyrobów gumowych i opon na świecie. Firma została założona w 1931 roku przez Shōjirō Ishibashiego w mieście Kurume w Japonii.
  Pedro Martínez de la Rosa (ur. 24 lutego 1971 w Barcelonie) – hiszpański kierowca wyścigowy. Aktualnie pełni funkcję kierowcy rozwojowego teamu Scuderia Ferrari w Formule 1. Mieszka w Barcelonie, jest żonaty i ma dwie córki.
  Sezon 1994 Formuły 1 był 45 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Michael Schumacher pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Emersona Fittipaldiego z 1972 roku, natomiast mistrzostwo konstruktorów zdobyła ekipa Williams. Był to jeden z najtragiczniejszych i kontrowersyjnych sezonów w historii tego sportu.
  Kumar Ram Narain Karthikeyan (ur. 14 stycznia 1977 w Madrasie) – indyjski kierowca wyścigowy, w sezonach: 2005, 2011 i 2012 startował w Formule 1.
  Nick Lars Heidfeld (ur. 10 maja 1977 w Mönchengladbach) – niemiecki kierowca wyścigowy. Jest związany z Patricią Papen, z którą ma córkę Juni i 2 synów - Jodę i Justusa. Zamieszkały w Stafie. W sezonie 2011 zastępował kontuzjowanego Roberta Kubicę przez pierwszych 11 wyścigów.
  Jenson Alexander Lyons Button MBE (ur. 19 stycznia 1980 w Frome, Somerset) – brytyjski kierowca wyścigowy, startujący w Formule 1 w barwach zespołu McLaren (od sezonu 2010), mistrz świata Formuły 1 w sezonie 2009 startując w zespole Brawn GP. Wicemistrz świata F1 z sezonu 2011r.
  Istanbul Park (znany także jako Istanbul Racing Circuit i początkowo Istanbul Otodrom) – tor wyścigowy leżący w azjatyckiej części Stambułu – największego miasta Turcji. Został zaprojektowany przez niemieckiego projektanta Hermanna Tilke.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.