• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Formuła 1 Sezon 1961

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Grand Prix Stanów Zjednoczonych – wyścig organizowany nieregularnie, w różnych miejscach, od roku 1908. Od sezonu 1959 pojawiał się w kalendarzu Formuły 1 jako eliminacja Mistrzostw Świata.

  Sezon 1961 Formuły 1 – dwunasty sezon Mistrzostw Świata Formuły 1. Mistrzem Świata został Phil Hill. W trakcie mistrzostw podczas GP Włoch na torze w Monzie zginął Wolfgang von Trips. Tytuł mistrza konstruktorów po raz pierwszy zdobył zespół Ferrari (prócz wspomnianych Hilla i Tripsa punkty dla Ferrari zdobywali: Amerykanin Richie Ginther, Włoch Giancarlo Baghetti oraz Belg Olivier Gendebien).

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Olivier Gendebien (ur. 12 stycznia 1924 w Brukselii, zm. 2 października 1998 w Baux-de-Provence) – belgijski kierowca wyścigowy formuły 1 w latach 1955-1956, 1958-1961 oraz 24h Le Mans w latach 1955-1962 . Jeździł w bolidzie Ferrari. Największym sukcesem Gendebiena jest czterokrotne zwycięstwo w wyścigu 24h Le Mans.

  Przebieg[]

  Sezon 1961 w Formule 1 był zdominowany przez świetnie zorganizowaną ekipę Ferrari. Tylko Stirling Moss w podstarzałym Lotusie był w stanie dwukrotnie pokonać dzięki swojej zręczności włoską ekipę (raz udało się to Innesowi Irelandowi). Giancarlo Baghetti zaliczył w swoim debiucie zwycięstwo (na torze we Francji).

  Indianapolis 500 (także: Indy 500) – wyścig samochodowy rozgrywany corocznie w Stanach Zjednoczonych w ostatnią niedzielę maja. Wyścig rozgrywany jest od 1911 roku na dystansie 500 mil, czyli 200 okrążeń na torze Indianapolis Motor Speedway. Jest to jedno z największych wydarzeń sportowych na świecie, oglądane na żywo przez około 270 tysięcy widzów.Giancarlo Baghetti (ur. 25 grudnia 1934 w Mediolanie, zm. 27 listopada 1995 tamże) – włoski kierowca Formuły 1. Ścigał się w samochodach Ferrari, włoskiego ATS-u, BRM-u, Brabhama i Lotusa.

  Zmiany[]

 • Wyścig o Grand Prix Stanów Zjednoczonych zastąpił dotychczasowy wyścig Indianapolis 500.
 • Punkty za zwycięstwo zostały zwiększone z 8 do 9.
 • Terminarz[]

  Lista startowa[]

  Klasyfikacja kierowców[]

  Punktacja:
  Wyścig: 8-6-4-3-2-1 (sześć pierwszych pozycji)
  Do klasyfikacji zaliczano 5 najlepszych wyników

  Paul Richard „Richie” Ginther (ur. 5 sierpnia 1930 roku w Hollywood, zm. 20 września 1989 roku w Bordeaux) – był amerykańskim kierowcą wyścigowym.Wolfgang Alexander Albert Eduard Maximilian Reichsgraf Berghe von Trips (ur. 4 maja 1928 w Kolonii, zm. 10 września 1961 w Monzy) – niemiecki kierowca wyścigowy.

  Klasyfikacja konstruktorów[]

  Punktacja:
  Wyścig: 8-6-4-3-2-1 (sześć pierwszych pozycji)
  Do klasyfikacji zaliczano 5 najlepszych wyników
  Tylko jeden, najwyżej uplasowany kierowca danego konstruktora, zdobywał dla niego punkty

  Śmierć ]

  Zdarzyło się to podczas 1 okrążenia wyścigu na torze Monza. Niemiec stracił panowanie nad swoim Ferrari i wpadł w trybuny pełne widzów. W wyniku tego Niemiec zginął, a prócz niego 14 kibiców

  Robert McGregor Innes Ireland (ur. 12 czerwca 1930 w Mytholmroyd, zm. 22 października 1993 w Reading) – brytyjski kierowca wyścigowy, inżynier i oficer wojskowyPhilip Toll Hill Jr (ur. 20 kwietnia 1927 w Miami, zm. 28 sierpnia 2008 w Monterey) – amerykański kierowca wyścigowy; mistrz Formuły 1 z sezonu 1961.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.