• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Formuła 1 Sezon 1958

  Przeczytaj także...
  Indianapolis 500 (także: Indy 500) – wyścig samochodowy rozgrywany corocznie w Stanach Zjednoczonych w ostatnią niedzielę maja. Wyścig rozgrywany jest od 1911 roku na dystansie 500 mil, czyli 200 okrążeń na torze Indianapolis Motor Speedway. Jest to jedno z największych wydarzeń sportowych na świecie, oglądane na żywo przez około 270 tysięcy widzów.John Michael Hawthorn (ur. 10 kwietnia 1929 w Mexborough, zm. 22 stycznia 1959) – brytyjski kierowca wyścigowy; mistrz Formuły 1 z sezonu 1958 oraz zwycięzca wyścigu 24h Le Mans w 1955 roku.
  Vanwall – brytyjski zespół Formuły 1. Założony został w 1955 roku przez Tony’ego Vandervella. Jako pierwszy zespół w historii wygrał klasyfikacje konstruktorów w 1958 roku.

  Sezon 1958 Formuły 1 – dziewiąty sezon Mistrzostw Świata Formuły 1, który rozpoczął się 19 stycznia od Grand Prix Argentyny, a zakończył po dziewięciu miesiącach, Grand Prix Maroka. Mistrzem Świata Kierowców został po raz pierwszy w karierze Brytyjczyk Mike Hawthorn, natomiast Mistrzem Świata Konstruktorów – Vanwall. Tytuł mistrzowski dla Konstruktorów został przyznany po raz pierwszy.

  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Eliminacje[]

  Wyniki[]

  Klasyfikacja kierowców[]

  Punktacja:
  Wyścig: 8-6-4-3-2 (pięć pierwszych pozycji)
  Najszybsze okrążenie: 1 punkt
  Do klasyfikacji zaliczano 6 najlepszych wyników

  Klasyfikacja konstruktorów[]

  Punktacja:
  Wyścig: 8-6-4-3-2 (pięć pierwszych pozycji)
  Do klasyfikacji zaliczano 6 najlepszych wyników
  Tylko jeden, najwyżej uplasowany kierowca danego konstruktora, zdobywał dla niego punkty
  Wyścig Indianapolis 500 nie był zaliczany do klasyfikacji

  Statystyki[]

  Kierowcy[]

  Konstruktorzy[]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.