• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Format telewizyjny

  Przeczytaj także...
  Teleturniej – specyficznie telewizyjny gatunek dziennikarski i typ telewizyjnego programu rozrywkowego. Polega na wykonywaniu przed kamerami przez uczestników (na ogół dobieranych na zasadzie otwartych eliminacji, choć czasem specjalnie zapraszanych do programu – wówczas są to z reguły osoby powszechnie znane) narzuconych im przez organizatora zadań, za co otrzymują – niekiedy bardzo wysokie – nagrody.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.

  Format telewizyjny – pojęcie oznaczające licencję na produkcję kolejnych wersji audycji telewizyjnej, który jest już lub był produkowany na innym rynku (zwykle: w innym państwie). Kupując format, stacja telewizyjna lub działający na jej rzecz zewnętrzny producent nabywa możliwość legalnego powielenia istniejącego już programu.

  Camera Café (Camera Cafe) – to polska wersja popularnego francuskiego serialu telewizyjnego (formatu) o tej samej nazwie, kręcona w 2004 r. Od 16 marca 2009 roku emitowany jest na kanale Comedy Central.Big Brother – najpopularniejszy reality show na świecie. Show został stworzony w Holandii 4 września 1997 (pierwsza edycja wystartowała w tym kraju 16 września 1999), którego producentem jest Endemol.

  Formaty powstają najczęściej na bazie programów, które odniosły duży sukces na swoim macierzystym rynku. Rzadziej są opracowywane przez wyspecjalizowane firmy, które następnie sprzedają je nadawcom i producentom z różnych państw. Handel formatami należy do najszybciej rozwijających się gałęzi międzynarodowego rynku telewizyjnego. Najważniejszym powodem sięgania przez telewizje po formaty jest chęć zminimalizowania ryzyka związanego z wprowadzaniem do swojej oferty nowych programów. Adaptując popularny w innych krajach format, stacja ma nadzieję na powtórzenie jego sukcesu na swoim rynku. Gatunkiem telewizyjnym, w którym zjawisko formatów ma najdłuższe tradycje, są teleturnieje i programy rozrywkowe. W ogromnej większości na formatach oparte są reality shows. W ostatnich latach taki sposób produkcji staje się także coraz bardziej popularny w odniesieniu do seriali.

  Unter Uns to niemiecka opera mydlana emitowana od 28 listopada 1994 roku na kanale RTL. Do kwietnia 2012 r. nakręcono ponad 4.300 odcinków. Od początku nadawania serialu jego fabuła skupia się na rodzinie Weigel. Na programie bazuje m.in. polska opera mydlana Na Wspólnej.Milionerzy – teleturniej emitowany w Polsce przez telewizję TVN od 3 września 1999 roku do 26 stycznia 2003 roku oraz od 19 stycznia 2008 roku do 19 grudnia 2010 roku. Program oparty był na licencji brytyjskiego formatu Who Wants to Be a Millionaire?. Główną nagrodą w polskiej wersji był 1 000 000 zł. Prowadzącym był Hubert Urbański. Wyemitowano łącznie 688 odcinków teleturnieju. Średnia oglądalność programu wyniosła około 2 mln 640 tys. widzów. Po przejściu prowadzącego do Telewizji Polskiej nadawca zaprzestał zlecania dalszej produkcji formatu.

  Największymi na świecie specjalistycznymi targami programów telewizyjnych, na których prezentowane są i nabywane m.in. formaty, są MIPTV, odbywające się co roku w Cannes.

  Wybrane formaty realizowane w Polsce[]

 • Dancing with the Stars (polska wersja: Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami)
 • Your Face Sounds Familiar (polska wersja: Twoja twarz brzmi znajomo)
 • Soapstar Superstar (polska wersja: Jak oni śpiewają)
 • So You Think You Can Dance (polska wersja: You Can Dance – Po prostu tańcz)
 • Don Matteo (polska wersja: Ojciec Mateusz)
 • Wheel of Fortune (polska wersja: Koło Fortuny)
 • Name That Tune (polska wersja: Jaka to melodia?)
 • The Weakest Link (polska wersja: Najsłabsze ogniwo)
 • Big Brother
 • Bar
 • Who Wants to Be a Millionaire? (polska wersja: Milionerzy)
 • Fort Boyard
 • Un gars, une fille (polska wersja: Kasia i Tomek)
 • Camera Café
 • Unter Uns (polska wersja: Na Wspólnej)
 • Yo Soy Betty, La Fea (polska wersja: BrzydUla)
 • Everybody Loves Raymond (polska wersja: Wszyscy kochają Romana)
 • Rules of Engagement (polska wersja: Reguły gry)
 • Polskie formaty[]

  Kilkanaście polskich programów telewizyjnych zostało następnie przekształconych w formaty sprzedane lub oferowane do innych krajów. Największym sukcesem okazała się sprzedaż do Rosji formatu powstałego na bazie serialu M jak miłość, którego lokalna wersja pt. L kak Lubow zdobyła uznanie rosyjskich widzów.

  Who Wants to Be a Millionaire? – teleturniej brytyjski i międzynarodowy format telewizyjny. Program w oryginale nadawany przez ITV od 4 września 1998 roku, prowadzony przez Chrisa Tarranta i stworzony przez Davida Briggsa wraz ze Stevenem Knightem i Mikiem Whitehillem. Od czasu premiery teleturnieju w Wielkiej Brytanii lokalne edycje powstały w ponad 100 krajach świata. Polską edycją jest program pt. Milionerzy.Najsłabsze ogniwo – teleturniej polski, oparty na brytyjskim formacie The Weakest Link. Program nadawany był w latach 2004 – 2006 od poniedziałku do czwartku na antenie telewizji TVN oraz od niedawna w Polsce i w Wielkiej Brytanii na kanale BBC Entertainment. Nagrano cztery serie programu, którego średnia oglądalność wyniosła 1,5 mln widzów. Najchętniej oglądane odcinki gromadziły 3-milionową widownię. . Pierwszy odcinek "Najsłabszego ogniwa" został wyemitowany 1 marca 2004 roku, a ostatni 26 stycznia 2006 roku. Program prowadziła Kazimiera Szczuka.

  Bibliografia[]

 • Kretschmer, M., Singh, S., and Wardle, J. (2009), The Exploitation of Television Formats, ESRC Digital Resource, Bournemouth University (wersja elektroniczna)
 • Przypisy

  1. Strona główna targów
  2. Urszula Baranowska, Sprawdzona rozrywka, „Licencje” (dodatek do magazynu Media i Marketing Polska, marzec 2009)
  3. New director of sales for NBR (ang.). NBR, 8 września 2008.
  4. «Māja pie ezera» - LTV top jauns seriāls sievietēm (łot.). TVNET.
  5. Gra w ciemno. ATM.
  6. Clueless (ang.). anosi.
  7. Форматы из Украины имеют шансы на международный успех (ukr.). MediaBusiness, 25 lutego 2015.
  8. Thử tài - Thách trí (wiet.). DongTay.
  9. Powstaje estońskie „Ranczo” i łotewski „Dom nad rozlewiskiem”. wirtualnemedia.pl, 2014-08-08.
  10. Непрухи (2010) (ros.). kino-teatr.
  Sposób użycia (ang. Rules of Engagement, dosł. „Zasady Zaangażowania”) – amerykański serial komediowy nadawany przez stację CBS od 5 lutego 2007 roku. W Polsce nadawany był przez TV 4 od 22 czerwca 2007 roku. Od 6 stycznia 2008 przez stację Polsat. Od 4 czerwca 2010 roku jest nadawany przez Comedy Central Polska.Koło Fortuny – teleturniej nadawany w Polsce na TVP2 od 2 października 1992 roku do 1 września 1998 roku oraz od 29 października 2007 do 27 października 2009 roku. Ostatnim prowadzącym był Krzysztof Tyniec i asystentka Marta Lewandowska. Program realizowany był na licencji amerykańskiego formatu Wheel of Fortune.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  M jak miłość – polska opera mydlana w reżyserii Ryszarda Zatorskiego, Natalii Korynckiej-Gruz, Macieja Dejczera, Piotra Wereśniaka, Waldemara Szarka, Rolanda Rowińskiego i Mariusza Malca produkowana przez firmę MTL Maxfilm, emitowana w TVP 2 (od 4 listopada 2000), TVP Polonia z napisami w języku angielskim i TVP Seriale. Premierowe odcinki są emitowane od września do czerwca w poniedziałki i wtorki o 20.40.
  Don Matteo – włoski serial telewizyjny, produkowany od 2000 roku przez Lux Vide i Rai Fiction, we Włoszech emitowany przez stację telewizyjną Rai Uno. W Polsce wybrane serie emitowane są okresowo na antenach TVP1, TV Puls i Religia.tv. Obecnie emisja trwa w AXN Crime.
  Your Face Sounds Familiar – telewizyjny program rozrywkowy i międzynarodowy format telewizyjny, zapoczątkowany w Hiszpanii i stworzony przez Endemol oraz telewizję Antena 3.
  Reguły gry – polski serial komediowy w reżyserii Bartłomieja Ignaciuka emitowany od 16 lutego 2012 do 31 maja 2012 w telewizji TVN 7. Okres zdjęciowy trwał od 4 grudnia 2011 roku. Emitowany jest w czwartki o godzinie 20. Serial został zrealizowany na podstawie amerykańskiego serialu Sposób użycia.
  Jak oni śpiewają (ang. Soapstar Superstar) – program rozrywkowy emitowany w Polsce na licencji brytyjskiej. Jest pierwszą zagraniczną wersją tego programu. Prowadzącymi byli Katarzyna Cichopek i Krzysztof Ibisz.
  Na Wspólnej – polska opera mydlana, emitowana w telewizji TVN od 27 stycznia 2003, od poniedziałku do czwartku o godzinie 20:05 (powtórki o 7:20). W soboty o godzinie 10:55 można oglądać wszystkie odcinki z minionego tygodnia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.