• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Formacja Chatelet  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Publiczność – typ zbiorowości, która wyróżniana jest ze względu na to, że jej uwaga koncentruje się na konkretnym przekazie.PAKA (Przegląd Kabaretów Amatorskich) – ogólnopolski festiwal grup kabaretowych odbywający się co roku w Krakowie w Centrum Kultury "Rotunda".

  Formacja Chatelet (inaczej Teatr bądź Kabaret Form Niebywałych) – krakowski kabaret założony w 1996 roku. Obecnie występuje w trzyosobowym składzie: Adam Małczyk, Karol Wolski oraz Barbara Tomkowiak.

  Historia[ | edytuj kod]

  Kabaret powstał jesienią 1996 w Krakowie, a jego założycielem był Krzysztof Niedźwiedzki. Pierwszy spektakl Formacji Chatelet nosił tytuł „Program Jedenasty”. Zapewnił on kabaretowi pierwszą ważną nagrodę – Grand Prix przeglądu kabaretów PaKA w 1997 roku.

  Adam Małczyk (ur. 28 października 1974) – aktor kabaretowy, jeden z członków krakowskiej Formacji Chatelet. Absolwent XVI LO w Krakowie. Z wykształcenia ekonomista. Razem z Adamem Grzanką prowadził program Maraton Uśmiechu w telewizji TVN. Prowadził również program Hole in the Wall w stacji TV4.Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.

  Trzon zespołu przez lata stanowili Adam Małczyk, Michał Pałubski i Adam Grzanka. Czasowo z zespołem występowali również Krzysztof Niedźwiedzki, Jerzy Jan Połoński, Paweł Rybak, Tomasz Jachimek i Marcin Sikora. W grudniu 2006 z zespołu odszedł Połoński, a w październiku 2011 formację opuścił Adam Grzanka.

  Po odejściu Adama Grzanki kabaret próbował występów w dwuosobowym składzie (wspierany przez dźwiękowca Askaniusza Petynkę). Pomimo tych kłopotów, w roku 2013 Formacja Chatelet (ciągle w dwuosobowym składzie) rozpoczęła współpracę przy realizacji programu rozrywkowego Dzięki Bogu już weekend na antenie TVP2, gdzie Adam Małczyk i Michał Pałubski wcielili się w rolę konferansjerów. Towarzyszyła im w tej roli Barbara Tomkowiak, poznańska artystka związana m.in. z kabaretem Adin.

  Konferansjer (fr. conférencier) – osoba prowadząca przedstawienie, zapowiadająca poszczególne punkty programu, nadająca kształt widowiskom artystycznym o charakterze estradowym. Zadaniem konferansjera jest przedstawianie artystów, przygotowanie publiczności na ich występ, urozmaicanie przedstawień anegdotami i dowcipami.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Nawiązana przy programie współpraca zaowocowała tym, że latem 2014 Barbara Tomkowiak zaczęła występować z Formacją Chatelet również na estradzie. Formalnie dołączyła do zespołu na Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej w Kielcach 1 września 2014.

  Oprócz występów estradowych i telewizyjnych Formacja Chatelet współpracuje również z krakowskim Teatrem Groteska.

  27 czerwca 2019 kabaret poinformował za pośrednictwem swojego fanpage, że z formacją żegna się jej wieloletni członek Michał Pałubski.

  Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry – coroczny, ogólnopolski przegląd kabaretowy odbywający się od 1976 roku w Lidzbarku Warmińskim. Patronem wieczorów jest "Książę Poetów Polskich" - Ignacy Krasicki, a mottem jego słowa: "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi i śmiech niekiedy może być nauką".Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej (FAMA) – coroczna lipcowa impreza odbywająca się od 1966 roku w Świnoujściu. Trwa czternaście dni, podczas których uczestnicy festiwalu mogą doskonalić swoje umiejętności (pod okiem profesjonalistów) na warsztatach teatru ulicznego, piosenki, aktorstwa, kabaretu, muzyki. Urozmaiceniem są różnorodne happeningi, kabarety oraz inne imprezy plenerowe, w których występują znane grupy, takie jak:
  Mulatka (od: Mazurskie Lato Kabaretowe) – kabareton trwający przez 5 dni sierpnia (zazwyczaj 1-5), organizowany przez Ełckie Centrum Kultury.
  Prezydent miasta – w Polsce organ władzy wykonawczej gminy w gminach miejskich powyżej 50 tys. mieszkańców, wybierany w wyborach bezpośrednich. W mniejszych miastach i gminach miejsko-wiejskich odpowiednikiem prezydenta miasta jest burmistrz, a w gminach wiejskich - wójt. W miastach na prawach powiatu prezydent pełni ponadto funkcję zarządu powiatu i wykonuje zadania starosty. Urząd prezydenta miasta występuje również w Niemczech i w Szwajcarii, przy czym w Niemczech funkcji tej odpowiada funkcja nadburmistrza (Oberbürgermeister), zaś nazwą prezydenta miasta (Stadtpräsident) określa się przewodniczącego rady miasta.
  Międzynarodowy Festiwal ZDARZENIA im. Józefa Szajny (do 2009 roku znany jako Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia Tczew - Europa) - festiwal teatralny odbywający się co roku na początku września w Tczewie. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2000 roku. Zdarzenia są jedną z najbardziej prestiżowych cyklicznych imprez kulturalnych o zasięgu międzynarodowym na Pomorzu. Festiwal składa się z konkursu kierowanego do młodych twórców, warsztatów artystycznych a także imprez towarzyszących w ramach których do tej pory można było zobaczyć występy m.in. Jerzego Stuhra, Jana Englerta, Jana Peszka, Marii Peszek oraz Formacji Chatelet.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Grand Prix (z franc. Wielka Nagroda, oficjalny skrót GP) – pojęcie używane w odniesieniu do różnego rodzaju zawodów sportowych, głównych nagród na festiwalach i w konkursach w różnych dziedzinach.
  Świnoujście (niem. Swinemünde) – miasto na prawach powiatu, uzdrowisko w północno-zachodnim krańcu Polski, w woj. zachodniopomorskim z portem morskim i kąpieliskiem morskim, położone nad Świną i Morzem Bałtyckim, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto zamieszkiwało 41 516 osób, co lokuje miasto na 5. pozycji w województwie pod względem ludności. Granice Świnoujścia obejmują powierzchnię 197,23 km² (2. miejsce w województwie i 8. w kraju), z czego 91,23 km² to powierzchnia lądowa, a 106 km² to powierzchnia wód, w tym Zalewu Szczecińskiego, przez co Świnoujście wyprzedza pod tym względem takie miasta jak: Bydgoszcz, Katowice, Lublin czy Rzeszów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.