• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Forest - Belgia

  Przeczytaj także...
  Dionizy Areopagita, cs. Swiaszczennomuczenik Dionisij Areopagit, jepiskop Afinskij (zm. ok. 96) – według tradycji pierwszy biskup Aten, postać wymieniona w Dziejach Apostolskich a także przez ojców Kościoła, jeden z siedemdziesięciu dwóch apostołów, męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.Art déco – styl w sztuce: architekturze, malarstwie, grafice oraz w architekturze wnętrz, rozpowszechniony w latach 1919–1939. Nazwa wywodzi się od francuskiego art – sztuka i décoratif – dekoracyjny, w rozumieniu jakie język polski łączy z urządzaniem wnętrz (czyli "dekorowaniem"); termin décoratif nie oznacza w tym wypadku "zdobienia".
  Courbevoie – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine. Przez miejscowość przepływa Sekwana.
  Opactwo Forest

  Forest (nid. Vorst) – jedna z 19 gmin w Regionie Stołecznym Brukseli, w Belgii. 1 stycznia 2015 liczyła 55 014 mieszkańców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki i średniowiecze[ | edytuj kod]

  Pierwsze domy zbudowane w zalesionej okolicy wzdłuż Geleysbeek, dopływu rzeki Zenne są datowane na VII wiek. Pierwszy kościół, który powstał we wsi został poświęcony Dionizemu Areopagicie. Legenda o świętej Alinie głosi, że ta pochodząca z rodziny pogańskiej święta przyjęła chrzest bez wiedzy rodziców, którzy byli temu przeciwni. Za karę została zamknięta w domu gdzie zraniona przez pilnującego ją strażnika, zmarła 17 czerwca 640 roku i została pochowana w Forest koło Brukseli. Chrześcijanie oddawali jej hołd jako męczennicy i od początku nazywali błogosławioną. Wkrótce jej grób stał się miejscem pielgrzymkowym. W 1105 r. benedyktyni zbudowali tam swoje opactwo. Grobowiec świętej jako jeden z nielicznych przykładów XII wiecznej rzeźby w Belgii, nadal można podziwiać w kaplicy. W XIII wieku romański kościół św Dionizego został przebudowany w stylu gotyckim. Sąsiedni kościół opacki został przebudowany w XV wieku.

  Albrecht VII Habsburg (ur. 13 listopada 1559 w Wiener Neustadt, zm. 15 listopada 1621 w Brukseli) – arcyksiążę austriacki, wicekról Portugalii, namiestnik hiszpańskich Niderlandów, arcybiskup Toledo, młodszy syn cesarza Maksymiliana II Habsburga i Marii Hiszpańskiej, córki cesarza Karola V Habsburga.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Od XVII wieku do dnia dzisiejszego[ | edytuj kod]

  Dzięki obecności opactwa Forest dobrze prosperował zwłaszcza podczas panowania arcyksiążąt Albrechta VII i Izabeli Habsburg. 26 marca 1764 roku katastrofalny pożaru zniszczył wiele budynków. Trzy dekady później, w latach rewolucji francuskiej wspólnota religijna została rozwiązana, zakonnice zmuszone do ucieczki, a budynki sprzedane. Gmina Forest kupiła opactwo w 1964 roku i zdołała przywrócić go do poprzedniej świetności.

  Izabela Klara Eugenia Habsburg (ur. 12 sierpnia 1566 w Segowii, zm. 1 grudnia 1633 w Brukseli) – infantka hiszpańska i portugalska, arcyksiężna austriacka, namiestniczka i współwładczyni Niderlandów Hiszpańskich, najstarsza córka króla Hiszpanii i Portugalii Filipa II Habsburga i jego trzeciej żony, Elżbiety de Valois, córki króla Francji Henryka II.Zenne (fr. Senne) – rzeka w Belgii, przepływająca m.in. przez Brukselę. Jej źródła znajdują się w pobliżu wsi Naast w gminie Soignies. Uchodzi do Dijle. Jej głównym dopływem jest Woluwe. Ma 103 km długości.

  W 1925 roku rozpoczęto budowę ratusza w stylu art déco, który oddano do użytku w 1938 roku.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Francja Courbevoie, Francja
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Forest (fr. • niderl.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Rewolucja francuska (nazywana też Wielką Rewolucją Francuską lub Wielką Rewolucją) – okres w historii Francji w latach 1789–1799, w którym doszło do głębokich zmian polityczno-społecznych i obalenia monarchii Burbonów.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Region Stołeczny Brukseli (fr. Région Bruxelles-Capitale, niderl. Brussels Hoofdstedelijk Gewest) - jeden z trzech regionów administracyjnych Belgii, obejmujący 19 wysoce zurbanizowanych gmin - miasto Bruksela oraz jego zespół miejski. Według stanu na dzień 1 stycznia 2006 zamieszkiwało go 1 018 029 osób na powierzchni 161,382 km², co dało gęstość zaludnienia 6287 mieszkańców na km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.