• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ford Taurus  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Ford Five Hundred - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską firmę Ford Motor Company w latach 2004–2007. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca czwartej generacji Forda Taurusa. Do napędu używano silników V6 Duratec o pojemności trzech litrów. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 6-biegową automatyczną lub manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez piątą generację Forda Taurusa.System kontroli trakcji – system zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems), którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem). Pośrednio systemy takie mogą wpływać również na polepszenie właściwości trakcyjnych pojazdu podczas ruchu w zakręcie. Większość systemów działa jedynie w zakresie niskich prędkości pojazdu (do 40 km/h) aczkolwiek budowane są też wersje działające dla całego zakresu prędkości. Jest kolejnym po ABS-ie systemem podwyższającym bezpieczeństwo czynne. Działanie systemu wpływa także na zmniejszenie zużycia opon i paliwa. System ten wykorzystuje elementy systemu ABS. Może również wykorzystywać inne elementy, jak jednostkę sterującą pracą silnika.

  Ford Taurus (łac. byk) jest przednionapędowym samochodem klasy E produkowanym przez Ford Motor Company w Ameryce Północnej i sprzedawanym głównie na tamtejszych rynkach. Jego prezentacji dokonano w grudniu 1985 jako model roku 1986. Zastąpił tylnonapędowego, bazującego na Fairmoncie Forda LTD.

  Model ten był krokiem milowym w amerykańskiej stylistyce samochodów. Po raz pierwszy w historii przez producenta amerykańskiego produkowane były światowej klasy samochody inspirowane stylem europejskim. Wielu, włącznie z Fordem, wierzyło, że Taurus okaże się pomyłką, ponieważ był zbyt nowoczesny dla klientów z lat 80. Model jednak stał się bestsellerem. Ford sprzedał blisko 7,5 miliona sztuk samochodów Taurus w ciągu 20 lat produkcji. Pomiędzy 1992 i 1996, Taurus był najlepiej sprzedającym się samochodem osobowym w USA, pierwsze miejsce odstąpił w 1997 roku na rzecz Toyoty Camry.

  Ford Puma - sportowy samochód osobowy marki Ford Motor Company produkowany w Niemczech w latach 1997 - 2001. Pojazd po raz pierwszy zaprezentowano podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 1997 roku.Huragan Katrina – jeden z trzydziestu najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. Wśród zarejestrowanych atlantyckich cyklonów był to szósty pod względem siły wiatru. Huragan uformował się 23 sierpnia 2005 roku na Bahamach. Wkrótce potem przeszedł przez południową Florydę, powodując pierwsze ofiary śmiertelne, jeszcze jako huragan trzeciej kategorii w Skali Saffira Simpsona. Po przejściu nad Zatoką Meksykańską siła wiatru wzrosła do ponad 250 km/h. Katrina stała się wtedy huraganem piątej kategorii. Największe zniszczenia cyklon ten spowodował w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. System przeciwpowodziowy w mieście okazał się nieszczelny w ponad pięćdziesięciu miejscach – prawie każdy wał przeciwpowodziowy w mieście został ostatecznie zniszczony przez burzę. Zalane zostało 80% miasta. W wyniku huraganu zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione. Ten bilans uczynił Katrinę najbardziej morderczym huraganem od czasu Huraganu Okeechobee, który nawiedził miasto w 1928 roku. Zniszczenia w samym Nowym Orleanie wyniosły ponad 81 miliardów dolarów. Tym samym był to jeden z cyklonów, które przyniosły w Stanach Zjednoczonych największe straty materialne.

  Taurus przeszedł facelifting w 1992, a w 1996 dokonane zostały poważne zmiany projektowe, następnie dokonywano jeszcze dwóch zmian stylistycznych w 2000 i w 2004. Wersja SHO (Super High-Output) była produkowana od 1989 do 1999, stosowano w niej mocniejszy silnik i inne modyfikacje.

  Taurus ma swoją luksusową wersję – Mercury'ego Sable. Do 2002 produkowano też jeszcze bardziej ekskluzywnego Lincolna Continentala, którego w 2008 roku zastąpi MKS.

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Chevrolet Impala - do roku 1996 luksusowy samochód osobowy produkowany przez należącą do General Motors firmę Chevrolet. Impala został ponownie wprowadzony do produkcji w roku 2000 jako przednionapędowy samochód klasy średniej. Ed Cole, główny technik Chevrolet pod koniec lat 50. określił model jako "prestiżowy samochód w zasięgu przeciętnego amerykańskiego obywatela".

  Produkcję czwartej generacji zakończono 27 października 2006. Taurusa zastąpiono trzema modelami: zbliżonym wymiarami Fusionem, większym Five Hundred i crossoverem Freestyle'em (zastąpił on wersję kombi). Większość Taurusów została wyprodukowana w Chicago, w Illinois (do 2003, gdy fabrykę zmodyfikowano by wytwarzała Five Hundred), a w 2003 przeniesiono produkcję do Atlanty w Georgii.

  Benzyna – (łac. benzoe → nazwa żywicy jednego z drzew egzotycznych) jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy. Stosowana także jako rozpuszczalnik.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  7 lutego 2007 Ford niespodziewanie zawiadomił, że następcy niezbyt popularnego dużego Five Hundred i crossovera Freestyle'a otrzymają nazwy odpowiednio Taurus i Taurus X.

  Spis treści

 • 1 Pierwsza generacja
 • 1.1 Ford Taurus SHO pierwszej generacji
 • 1.2 Dostępne wersje
 • 2 Druga generacja
 • 2.1 Ford Taurus SHO drugiej generacji
 • 2.2 SHO kombi
 • 2.3 Dostępne wersje
 • 3 Trzecia generacja
 • 3.1 Ford Taurus SHO trzeciej generacji
 • 3.2 Dostępne wersje
 • 4 Czwarta generacja
 • 4.1 Dostępne wersje
 • 5 Zakończenie produkcji czwartej generacji
 • 6 Piąta generacja
 • 6.1 Ford Taurus SHO piątej generacji
 • 6.2 Dostępne wersje
 • 7 Szósta generacja
 • 7.1 Dostępne wersje
 • 8 Rynki eksportowe
 • 9 Sławni właściciele
 • 10 Przypisy
 • 11 Zobacz też
 • 12 Linki zewnętrzne
 • General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).Ford Fairmont - kompaktowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Ford Motor Company w latach 1978-1983. Został zaprojektowany jako następca dla modelu Maverick, konstrukcyjnie oparto go na płycie podłogowej Ford Fox. Dostępny był jako 2- i 4-drzwiowy sedan, 4-drzwiowe kombi oraz 2-drzwiowe coupé. Do napędu używano benzynowych silników R4, R6 i V8 (pojemność 2,3-4,9 l, moc maksymalna 86-142 KM). Napęd przenoszony był na oś tylną poprzez 4-biegową manualną bądź 3-biegową automatyczną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Tempo.

  Pierwsza generacja[]

  Pierwsza generacja Forda Taurusa była bardzo ważna dla Forda i rynku amerykańskiego. Zastosowano w niej nowoczesny, europejski design, stosowany już w takich samochodach jak Ford Sierra, Audi 100 czy Citroën CX.

  W 1986 Ford nie był w najlepszej sytuacji na rynku samochodów średniej klasy. Jego LTD nie mógł dobrze konkurować z Chevroletami Citation oraz Celebrity (liderem segmentu) i całym wianuszkiem modeli Chryslera opartych na płycie podłogowej "K". Nowy, rewolucyjny Taurus wprowadził powiew świeżości na ówczesny rynek samochodów. Designerzy Forda spostrzegli, że niektóre elementy produktów Chevroleta mogłyby powstać w latach 60., tymczasem Taurus posiadał wszystko, co najlepsze z europejskich konstrukcji. Taurus, wraz z Thunderbirdem '83 zakończyły erę "kwadratowych" samochodów w Ameryce Północnej.

  Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Ford Taurus Wagon
  Taurus sprzed face-liftingu

  Aerodynamiczny design nie był tylko środkiem stylistycznym. Samochody o niskim współczynniku oporu powietrza Cx spalają mniej paliwa zarówno podczas szybkiej jazdy na autostradzie, jak i powolnej w mieście.

  Ciekawostką jest, że Taurus seryjnie oferował dwa siedzenia z przodu (kierowcy i pasażera), co było bardzo rzadkie w tamtych czasach w Stanach Zjednoczonych (częściej stosowano 3-osobową kanapę).

  Toyota Camry – samochód klasy wyższej średniej, produkowany przez koncern Toyota od 1982 roku do dziś. Ze względu na niewysoką cenę zdobył dużą popularność w Ameryce Północnej i Australii, gdzie zdecydowano się na jego produkcję. Na obu tych kontynentach jest pozycjonowany w klasie średniej i kosztuje mniej więcej tyle co Avensis w Europie. Toyota Camry powstała tak naprawdę wskutek podziału linii modelowej klasy średniej na dwie odrębne: "europejską" (modele Carina i Avensis) i (głównie) "amerykańską" - model Camry. Ze względu na wysokie ceny paliw masowy rynek europejski preferuje mniejsze samochody, tak więc mimo że oferowano tu model Camry, to nieporównywalnie lepiej sprzedaje się model Avensis (a wcześniej Carina). W Polsce największą popularnością cieszył się model trzeciej generacji (XV10) produkowany w latach 1992-1996, ze względu na korzystne regulacje celno-podatkowe z początku lat dziewięćdziesiątych.Ford Fusion (USA) - samochód osobowy klasy średniej produkowany przez Ford Motor Company na rynek amerykański od 2006 roku.

  Premiera nowego Forda była wielkim wydarzeniem. Zaprezentowano go w studiu MGM, gdzie nakręcono Przeminęło z wiatrem. Sala ta była udekorowana w "kosmicznym" stylu, a Taurus i Sable stały za kurtyną. Podniesienie kurtyny odbyło się z wielką pompą; modele te wzbudziły sporą sensację.

  W 1986 dostępnymi silnikami były 90-konny, 2,5-litrowy HSC R4 (w wersjach MT-5 i L), oraz nowy, 140-konny, 3,0-litrowy Vulcan V6 (dostępny opcjonalnie w L, standardowo w Gl i LX). MT-5 wyposażane było w 5-biegową skrzynię manualną, wersje z HSC w stary, 3-biegowy automat ATX, a te z Vulcanem w nowoczesny, 4-biegowy automat AXOD.

  Chrysler – amerykański koncern motoryzacyjny produkujący m.in. samochody. Obecnie należy do włoskiego koncernu FIAT, a podział właścicielski wygląda następująco:Citroën CX – samochód osobowy klasy wyższej-średniej produkowany przez firmę Citroën w latach 1974 – 1991. Wersje nadwoziowe obejmowały czterodrzwiowy fastback pięciodrzwiowe kombi (Break) produkowane także w siedmioosobowej wersji Familiale, oraz produkowaną na płycie podłogowej kombi, (wydłużoną o 28 cm. od podstawowej), wersję "dyplomatyczną" pod nazwą; "limousine" (z silnikiem diesla) i "Prestige" (z silnikiem benzynowym). Zdobył tytuł Samochodu Roku 1975. Jako następca modelu Citroën DS/ID odziedziczył po nim hydropneumatyczne zawieszenie o dużym rozstawie osi, co gwarantowało znakomity komfort podróżowania.

  Bazowymi modelami były MT-5 i L, oba po 10.050 USD. GL było doposażone w kilka "luksusowych" gadżetów, standardowo oferowano w nim 3,0-litrowy Vulcan. Najdroższe LX posiadało też klimatyzację, elektrycznie sterowane szyby i siedzenia, odtwarzacz kasetowy oraz tempomat. Najwięcej kosztowało kombi LX – 14.300 USD.

  W 1988 do palety dodano 3,8-litrowy Essex V6. Mimo że wytwarzał 140 KM, tak jak mniejszy Vulcan, produkował 291 Nm momentu obrotowego, co było przydatne zwłaszcza np. w jeździe po górach załadowanym kombi.

  Toyota MR 2 (AW11) – dwumiejscowe coupé MR-2 było produkowane od czerwca 1984 roku, kiedy to swą premierę miała pierwsza generacja tego modelu.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  W tym samym roku zrezygnowano z wersji MT-5; skrzynia manualna powróciła rok później w SHO.

  W 1990 przestylizowano wnętrze, Taurus otrzymał nową kierownicę z poduszką powietrzną, inny drążek zmiany biegów, a także bardziej rozbudowaną deskę rozdzielczą. 2,5-litrowy HSC otrzymał wtrysk, co podniosło moc o 15 KM i moment obrotowy o 14 Nm. Wszystkie wersje oprócz SHO wyposażano w 4-biegowy automat AXOD, w 1991 unowocześniono go – powstał AXOD-E. LX posiadał ABS w standardzie.

  Ford Thunderbird - luksusowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Ford Motor Company w latach 1955–1997 i 2002–2005. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé i 2-drzwiowy kabriolet. Do napędu używano silników V6 i V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną skrzynię biegów. Przez 50 lat produkcji Ford wyprodukował 4,4 miliona Thunderbirdów.Spojler, Spoiler (z ang. spoil - psuć) – wszelkie dodatkowe owiewki, odchylacze opływu, skrzydła nadwozia pojazdu drogowego, mające polepszyć jego własności aerodynamiczne, zmniejszające opór, ustateczniające lub zwiększające nacisk kół na jezdnię. Spojlery służą także wyłącznie jako elementy stylizacji nadwozia.
  Ford Taurus SHO Plus Package – tył
  Ford Taurus SHO Plus Package – przód
  Silnik Taurusa SHO Plus Package

  Przez niecałe 6 lat produkcji pierwszej generacji Taurusa sprzedano około 2 milionów sztuk tego modelu.

  Ford Taurus SHO pierwszej generacji[]

  Ford chciał pod koniec lat 80. wprowadzić na rynek lekki, dwuosobowy sportowy samochód, który mógłby konkurować np. z Toyotą MR2 czy Pontiakiem Fiero. Ford nawiązał współpracę z Yamahą, by skonstruować silniki do tego nowego modelu. Niestety, rynek takich samochodów się zmniejszał, a silniki były już produkowane. Aby nie stracić sporu pieniędzy wykorzystano je w nowym Taurusie SHO.

  Ford Ka - mały samochód osobowy klasy A produkowany przez markę Ford Motor Company od 1996 roku. Od września 2008 produkowana jest druga generacja pojazdu.Ford Freestyle – wersja kombi modelu Five Hundred zbudowany na tej samej płycie podłogowej co Volvo S60 czy Volvo XC90. Samochód ten jest napędzany przez widlasty, sześciocylindrowy silnik o pojemności 3,0L sprzężony z bezstopniową skrzynią biegów CVT. W ofercie dostępny napęd na przednią lub obie osie.

  SHO nie okazał się takim sukcesem, na jaki liczył Ford. Na zewnątrz niewiele się różnił od "zwykłego" Taurusa, w przeciwieństwie do wnętrza – miał np. kubełkowe fotele czy obrotomierz wyskalowany do 8000 obrotów. Po zrezygnowaniu z wersji MT-5 SHO był jedynym Taurusem z manualną skrzynią biegów.

  Dostępne wersje[]

  W latach 1986 – 1991 paleta możliwych do zakupu wersji wyglądała następująco:

  Mercury Sable – przednionapędowy samochód klasy średniej, produkowany przez Ford Motor Company pod luksusową marką Mercury. Pod względem technicznym jest bliźniakiem Forda Taurusa. Mercury sprzedał ponad 2 miliony Sable w ciągu 20 lat produkcji.USA Today - amerykański dziennik, o zasięgu ogólnokrajowym, największy pod względem nakładu wśród amerykańskich gazet. Należy do Gannett Company. Główna siedziba znajduje się w McLean stanu Wirginia.
  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Klimatyzacja – proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka (warunki komfortu) lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego (np. w przemyśle elektronicznym).
  Ford Probe – sportowy samochód osobowy produkowany przez Ford Motor Company w latach 1989-1997. Dostępny był jako 3-drzwiowy hatchback. Następca modelu EXP. Powstał jako efekt współpracy Forda i Mazdy. Do napędu używano silników benzynowych R4 i V6. Napęd przenoszony był na oś przednią. Powstały dwie generacje modelu.
  Ford GT – supersamochód produkowany przez koncern Ford Motor Company w latach 2003–2007. W styczniu 2014 roku na salonie NAIAS w Detroit zaprezentowano drugą generację tego pojazdu, przy czym jego produkcja ma rozpocząć się dopiero w 2016 roku.
  Lincoln MKS - luksusowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Lincoln od roku 2008. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca modelu LS. Do napędu użyto silników V6 o pojemności 3,5 oraz 3,7 litra. Moc przenoszona jest na oś przednią lub opcjonalnie na obie osie poprzez 6-biegową automatyczną skrzynię biegów.
  Honda Accord - samochód osobowy japońskiej marki Honda produkowany od 1976 roku początkowo jako samochód kompaktowy o nadwoziu typu hatchback, który później ewoluował w pojazd klasy średniej. Model sprzedawano na większej części rynków motoryzacyjnych świata. Auto osiągnęło sukces, szczególnie na rynku północnoamerykańskim, gdzie był pierwszym samochodem montowanym przez japońską firmę (produkcję w USA rozpoczęto w 1982 roku). Przez 15-lat był najlepiej sprzedającym się japońskim samochodem na terenie Stanów Zjednoczonych (1982-1997). Honda oferowała wiele wersji nadwoziowych oraz różnych wariantów modelu Accord. Samochody produkowane pod jedną nazwą na różne rynki różniły się między sobą.
  Szybcy i wściekli (ang. The Fast and the Furious) – amerykański film fabularny (sensacyjny) o zmaganiach samochodowych gangów oparty na artykule Kena Li. Szefem jednego z gangów jest Dominic Toretto (Vin Diesel), który swoje miasto uważa za jeden wielki tor wyścigowy. Drugim wątkiem filmu jest historia młodego policjanta Briana (Paul Walker), mającego wejść do gangu Dominica i odkryć, kto okrada ciężarówki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.