League of Ireland Premier Division

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Football League of Ireland)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

League of Ireland Premier Division (irl. Príomhroinn Sraith na hÉireann) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Irlandii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1985 roku i od samego początku zarządzana przez Irlandzki Związek Piłki Nożnej (FAI) i League of Ireland (w 2006 obie instytucje formalnie połączyły się). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 14 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Irlandii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do League of Ireland First Division (II ligi irlandzkiej).

Rok – odstęp czasu między dwoma jednakowymi położeniami Ziemi w jej ruchu po orbicie wokół Słońca. Analogicznie można mówić o roku marsjańskim lub wenusjańskim – jest to odstęp czasu między dwoma położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy.Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.

Historia[ | edytuj kod]

Mistrzostwa Irlandii w piłce nożnej rozgrywane są od 1921 roku. W sezonie 1921/22 startowała pierwsza edycja rozgrywek w lidze zwanej A Division zarządzana przez League of Ireland. W 1985 nastąpiła reforma rozgrywek. League of Ireland została wówczas podzielona na 2 ligi: League of Ireland Premier Division (pierwszy poziom rozgrywkowy) i League of Ireland First Division (drugi poziom rozgrywkowy). Łącznie obie ligi skupiają około 20 drużyn. Oprócz zespołów z Irlandii, w lidze gra również katolicki klub z Irlandii Północnej, Derry City. Po zakończeniu sezonu 2002/03 zmienił się system rozgrywek. W 2003 po raz pierwszy startowały rozgrywki systemem wiosna-jesień. League of Ireland zawsze ściśle współpracowała z FAI, a w 2006 roku obie instytucje formalnie połączyły się. Głównym jej sponsorem jest firma telekomunikacyjna Airtricity.

Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.Irlandzki Związek Piłki Nożnej (ang.: Football Association of Ireland, irl. Cumann Peile na hÉireann) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Irlandii, będący jedynym prawnym reprezentantem irlandzkiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Został założony w 1921 roku; w 1923 roku przystąpił do FIFA; w 1958 do UEFA.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Derry City FC (irl. Cumann Peile Chathair Dhoire) – północnoirlandzki klub piłkarski z Derry, założony w 1928 roku, grający w Eircom League.
UEFA (ang. Union of European Football Associations), Unia Europejskich Związków Piłkarskich – organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei, zrzeszająca związki piłkarskie Europy. UEFA jest organizatorem europejskich pucharów (Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Superpuchar Europy UEFA) oraz Mistrzostw Europy, a także Mistrzostw Europy w futsalu, Pucharu UEFA w futsalu i Pucharu Regionów UEFA. Obecnie jej siedziba znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Organizacja zrzesza 54 federacje narodowe (stan z 10 stycznia 2013, w tym Polski Związek Piłki Nożnej).
Liga Europy UEFA (ang. UEFA Europa League, wym. /juːˈeɪ̯fə jʊˈɹoʊ̯pə ˈliːg/) – międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskch, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA (ang. UEFA Cup, /juːˈeɪ̯fə ˈkʌp/; 1971–2009). Obecny sezon rozgrywek to Liga Europy UEFA (2019/2020).
League of Ireland First Division (irl. Céad Roinn Sraith na hÉireann) – drugi poziom rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Irlandii, po raz pierwszy zorganizowany w 1985 roku (od 1921 była tylko jedyna League of Ireland bez podziału, od 2003 prowadzone systemem wiosna-jesień).
Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.
System kołowy – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie kołowym każdy uczestnik gra kolejno ze wszystkimi przeciwnikami. Ten sposób rozgrywek nazywany jest również systemem każdy z każdym, w anglojęzycznej literaturze round-robin.

Reklama