• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Foo Fighters  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Skin and Bones – pierwszy album koncertowy amerykańskiego zespołu rockowego Foo Fighters. Zawiera on nagrania z koncertu, który odbył się w Pantages Theater w Los Angeles 29, 30 i 31 sierpnia 2006. Album został wydany 7 listopada 2006. Tego samego dnia zostało wydane również DVD z tego koncertu – Skin and Bones (DVD). Album uzyskał status złotej płyty w Australii i Irlandii.Wasting Light – siódmy album studyjny amerykańskiej grupy rockowej Foo Fighters, wydany 12 kwietnia 2011. Jest to pierwszy od wydania The Colour and the Shape album, w którego nagrywaniu wziął udział gitarzysta Pat Smear. Wydawnictwo uzyskało status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz platynowej płyty w Australii.

  Foo Fightersamerykański zespół rockowy założony przez perkusistę Nirvany Dave'a Grohla w 1995. Nazwa grupy pochodzi od niewyjaśnionego do dzisiaj zjawiska z czasu II wojny światowej - Foo fighter.

  Zespół zdobył międzynarodowe uznanie tworząc wiele hitów na czele z "This Is a Call", "Everlong", "Learn to Fly", "All My Life", "Times Like These", "Best of You", "DOA", "The Pretender" i "Long Road to Ruin" . Trzy ich albumy "There Is Nothing Left to Lose", "One by One" i "Echoes, Silence, Patience & Grace" zostały uhonorowane Nagrodą Grammy w kategorii Best Rock Album (w sumie zespół otrzymał ich 11). Zespół ma na swoim koncie wiele ścieżek dźwiękowych, czego przykładem może być piosenka "The One" do filmu Orange County.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.

  Zespół ten został sklasyfikowany na 72 miejscu pozycji listy 100 Greatest Artists of Hard Rock sporządzonej przez VH1. Czytelnicy magazynu Teraz Rock uznali grupę za 6 zespół roku 2007.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Foo Fighters
 • 1.2 The Colour and the Shape
 • 1.3 There Is Nothing Left to Lose
 • 1.4 One by One
 • 1.5 In Your Honor i Skin and Bones
 • 1.6 Echoes, Silence, Patience & Grace i Greatest Hits
 • 1.7 Wasting Light
 • 2 Skład
 • 2.1 Aktualny skład
 • 2.2 Byli członkowie
 • 2.3 Muzycy koncertowi
 • 2.4 Byli muzycy koncertowi
 • 3 Dyskografia
 • 3.1 Albumy studyjne
 • 4 Koncerty w Polsce
 • 5 Nagrody
 • 5.1 Wygrane
 • 5.2 Nominacje
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Sunny Day Real Estate lub SDRE – rockowy zespół założony w Seattle. W jej skład wchodzili Jeremy Enigk, William Goldsmith, Dan Hoerner i Nate Mendel (w latach 1992-1995).Tie Your Mother Down – singel zespołu Queen, napisany przez gitarzystę Briana Maya, zamieszczony też na albumie A Day at the Races. Rozpoczyna się on jednym z najbardziej charakterystycznych riffów gitarowych na świecie.

  Historia[]

   Osobny artykuł: Nirvana.

  W 1990 roku Dave przyłączył się do mało znanej jeszcze Nirvany. Jako utalentowany perkusista został szybko przyjęty na miejsce tymczasowego bębniarza Dana Petersa. Na początku relacje w zespole były bardzo dobre. Efektem tej owocnej współpracy była jedna z najlepszych płyt lat 90. "Nevermind". Płyta ta odniosła wielki sukces komercyjny – do dziś sprzedała się w ilości ponad 26 milionów egzemplarzy. Nieprzygotowani na to muzycy popadali w różne nałogi (Kurt Cobain zaczął mieć poważne problemy z narkotykami, Krist Novoselic alkoholowe, a Grohl zaczął być znany z upodobań sadomasochistycznych). W tym czasie w zespole nastąpił rozłam. Dave nie mogąc znaleźć akceptacji nagrał pod pseudonimem Late! kasetę Pocketwatch. Grał on na wszystkich instrumentach, stanowiła ona zalążek Foo Fighters.

  Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina."Everlong" – singel amerykańskiego zespołu rockowego Foo Fighters z ich drugiego albumu, The Colour and the Shape, wydany w 1997. Singel uzyskał status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych.

  W 1993, Nirvana nagrała ostatnią płytę zawierającą premierowy materiał In Utero. Kłopoty z narkotykami wokalisty grupy i w następstwie jego śmierć, skłoniły Grohla do założenia własnego zespołu. Tak wspomina te czasy Dave:

  Foo Fighters[]

   Osobny artykuł: Foo Fighters (album).


  Po śmierci Kurta Cobaina w 1994 Grohl zagościł w studiu Roberta Langa w Seattle z przyjacielem producentem Barrettem Jonesem. Z wyjątkiem partii gitary w "X-Static" granej przez Grega Dulli z Afghan Whigs, Grohl grał na każdym instrumencie i śpiewał we wszystkich piosenkach. Ściągnięty do Capitol Records przez byłego A&R Nirvany (i właściciela Capitol Records) Gary'ego Gersha, Grohl zmiksował swoje dema profesjonalnie i wydał na debiutanckim albumie Foo Fighters.

  MTV2 (skrót od Music Television 2) – amerykański kanał telewizyjny, emitujący rockowo-metalową muzykę. W Europie nadawał także brytyjski odpowiednik kanału MTV Two, który od 1 marca 2010 roku nosi nazwę MTV Rocks. Brytyjska mutacja kanału dostępna jest również w Polsce.Queens of the Stone Age (QOTSA lub Queens) – amerykański zespół rockowy, sformowany w 1997 roku przez Josha Homme po rozpadzie grupy Kyuss.

  Grohl nie chciał, żeby Foo Fighters stał się projektem jednoosobowym, dlatego starał się stworzyć grupę, która wspomagałaby album. Początkowo kolega z byłej grupy Krist Novoselic był głównym kandydatem do zespołu, ale obaj bali się, że będą postrzegani jako reinkarnacja Nirvany. Słysząc pogłoski o rozpadzie grupy Sunny Day Real Estate, Grohl zatrudnił ich basistę Nate Mendela oraz perkusistę Williama Goldsmitha. Pat Smear, który był nieoficjalnym członkiem Nirvany po wydaniu In Utero, został wcielony jako drugi gitarzysta, tym samym dopełniając grupę. Foo Fighters zagrali swoją pierwszą trasę koncertową na wiosnę 1995.

  Nathan Gregor Mendel (ur. 2 grudnia 1968) – amerykański muzyk rockowy grający na gitarze basowej. Członek The Fire Theft. Swoją muzyczną karierę rozpoczął w zespole Sunny Day Real Estate. Gdy zespół zawiesił działalność przeniósł się do zespołu Foo Fighters. Był jedynym członkiem Sunny Day Real Estate, który nie powrócił do grupy, kiedy ta reaktywowała swoją działalność. Opuścił jednak Foo Fighters, aby założyć The Fire Theft. Do nowo powstałej grupy należeli William Goldsmith oraz Jeremy Enigk, byli członkowie Sunny Day Real Estate. Nagrał muzykę do filmu Our Burden Is Light. Zagrał też w nim jedną z głównych ról.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Pierwszy singel grupy This Is a Call został wydany w czerwcu 1995, a debiutancki album - miesiąc później. I'll Stick Around, For All the Cows i Big Me zostały wydane jako single w następnych miesiącach. W tym czasie zespół poświęcił się promowaniu tego albumu, zawitał m.in. na znanym festiwalu Reading. Na początku trasy po Wielkiej Brytanii zespół zagrał także na Brixton Academy.

  Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.Foo fighter – nazwa niewytłumaczonego do tej pory zjawiska w postaci świetlistych kul, obserwowanego przez żołnierzy, marynarzy i lotników alianckich podczas II wojny światowej.

  The Colour and the Shape[]

   Osobny artykuł: The Colour and the Shape.

  Po trasie koncertowej wiosną 1996 grupa Foo Fighters weszła do studia w Seattle z producentem Gilem Nortonem, aby nagrać drugi album. Powstał konflikt pomiędzy Grohlem a Goldsmithem, w rezultacie czego Goldsmith postanowił opuścić grupę. Zespół przegrupował się w Los Angeles i prawie w całości nagrał ponownie album z Grohlem jako perkusistą. Album The Colour and the Shape został wydany 20 maja 1997.

  Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii najlepszy album zagraniczny (na polskim rynku).Best of You – pierwszy singel promujący płytę In Your Honor zespołu rockowego Foo Fighters. Ta piosenka jest jednym z największych przebojów tej grupy. Znalazła się on na płycie In Your Honor, na stronie B singla "No Way Back/Cold Day in the Sun" w wersji na żywo i na płycie Skin and Bones w wersji akustycznej.

  Szukając perkusisty, Grohl skontaktował się z Taylorem Hawkinsem, perkusistą Alanis Morissette, z pytaniem czy ten mógłby kogoś zarekomendować. Grohl był zaskoczony, gdy Hawkins zgłosił samego siebie. Hawkins zadebiutował w Foo Fighters w momencie wydania albumu. We wrześniu 1997 podczas MTV Video Music Awards Pat Smear ogłosił swoje odejście z grupy i jednocześnie przedstawił swojego następcę, byłego kolegę Grohla z zespołu Scream Franza Stahla. W czasie nagrywania trzeciego albumu Stahl odszedł z zespołu z powodu różnicy zdań. Grupa przesłuchała sporą ilość potencjalnych gitarzystów i zdecydowała się na Chrisa Shifletta, który wcześniej występował w No Use for a Name i Me First and the Gimme Gimmes. Shiflett początkowo przyłączył się do grupy tylko jako gitarzysta koncertowy. Status stałego członka grupy osiągnął w momencie nagrywania przez zespół czwartego albumu.

  Alanis Nadine Morissette (ur. 1 czerwca 1974 w Ottawie) – kanadyjska wokalistka, muzyk, kompozytorka i autorka tekstów. Gra na harmonijce ustnej, instrumentach klawiszowych, flecie i gitarze.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  There Is Nothing Left to Lose[]

   Osobny artykuł: There Is Nothing Left to Lose.

  Przed wydaniem There Is Nothing Left to Lose właściciel Capitol Records Gary Gersh został wyrzucony z wytwórni. Kontrakt Foo Fighters zawierał klauzulę, która pozwala im na odejście w momencie odejścia Gersha. Grupa odeszła z Capitol Records i wstąpili do RCA.

  Lemmy Kilmister właściwie Ian Fraser Kilmister (ur. 24 grudnia 1945 w Stoke-on-Trent) – angielski wokalista, autor tekstów i basista rockowych formacji Hawkwind oraz Motörhead.Taylor Hawkins (urodzony jako Oliver Taylor Hawkins 17 lutego 1972 w Fort Worth) – amerykański muzyk, najbardziej znany jako perkusista zespołu Foo Fighters. W 2005r. uznany przez brytyjski magazyn Rhythm za Najlepszego rockowego perkusistę. Od 1997r. zmagał się z uzależnieniem od narkotyków. W 2001r. wpadł w dwudniową śpiączkę po zmieszaniu alkoholu i środków przeciwbólowych.

  W 2000 grupa wzbudziła kontrowersje swoim publicznym wsparciem dla organizacji Alive & Well, która podważa naukowe dowody łączące wirusa HIV z AIDS. Organizacja również kwestionuje wiarygodność testów na HIV oraz bezpieczeństwo leków przeciwko HIV i AIDS. Basista Nate Mendel dowiedział się o Alive & Well, czytając książkę ich założyciela. Mendel dał tę książkę do przeczytania reszcie grupy i otrzymał ich poparcie. W styczniu 2000 grupa zagrała koncert charytatywny dla tej organizacji i rozdała książki osobom zgromadzonym na koncercie. Poparcie grupy zaalarmowało wiele środowisk medycznych, które zauważyły, że przekonania zespołu są zupełnie sprzeczne z wszelkimi badaniami na temat HIV i AIDS. Oskarżyli zespół o rozpowszechnianie nie udowodnionych i prawdopodobnie zagrażających życiu przekonań wśród ich fanów. Mendel mówił o zwiększeniu poparcia, jednakże w rzeczywistości uległo ono w nadchodzących latach wyraźnemu zmniejszeniu i dzisiaj ich poparcie dla Alive & Well ogranicza się jedynie do linka na stronie.

  Teraz Rock (wcześniej nosił nazwę Tylko Rock) – miesięcznik wydawany przez AD Music SA, poświęcony głównie muzyce rockowej, zawiera informacje o bieżących wydarzeniach, recenzje płyt, wydawnictw video i koncertów, wywiady z artystami. Cena pisma wynosi 9,90 zł.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  W 2000 Foo Fighters współpracowali z grupą Queen. Na początku tego roku gitarzysta Brian May dodał ścieżkę gitarową do ich drugiego coveru Pink Floyd Have a Cigar, który pojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu Mission: Impossible II. Kiedy Queen został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w marcu 2001, Grohl i Hawkins zostali zaproszeni do zagrania z zespołem w piosence Tie Your Mother Down.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Christopher Aubrey "Chris" Shiflett (ur. 6 maja 1971 w Santa Barbara) - amerykański muzyk, znany głównie jako gitarzysta zespołu Foo Fighters.

  One by One[]

   Osobny artykuł: One by One.
  Dave podczas V Festiwalu w 2003 roku

  Pod koniec 2001 grupa nagrała swój czwarty album. Po spędzeniu czterech miesięcy w studio w Los Angeles na dopracowywaniu albumu Grohl spędził trochę czasu pomagając Queens of the Stone Age w skończeniu ich albumu Songs for the Deaf z 2002.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.There Is Nothing Left to Lose – trzeci studyjny album amerykańskiego zespołu Foo Fighters, wydany 2 listopada 1999. Wydawnictwo uzyskało status złotej płyty w Wielkiej Brytanii oraz platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. W 2000 album otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Best Rock Album.

  Kiedy ich album został ukończony Grohl zainspirowany sesją postanowił zebrać Foo Fighters aby przerobić kilka piosenek w ich albumie. Zamiast tego nagrali praktycznie cały album od nowa w ciągu dziesięciu dni w studiu Grohla w Wirginii. Ostatecznie album został wydany w październiku 2002 pod nazwą One by One (Hawkins żartuje o pierwszej wersji albumu nazywając go Million Dollar Demos – demo za milion dolarów).

  One by One – czwarty album rockowego zespołu Foo Fighters, wydany 22 października 2002. Została wydana także limitowana edycja wydawnictwa, z teledyskami do utworów "All My Life" i "Walking a Line" oraz innymi dodatkowymi materiałami na DVD. Album uzyskał status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie oraz podwójnej platynowej płyty w Australii. W 2003 wydawnictwo zdobyło nagrodę Grammy w kategorii Best Rock Album.Roger Taylor, właśc. Roger Meddows-Taylor (ur. 26 lipca 1949 w King’s Lynn) – brytyjski muzyk rockowy, najbardziej znany jako perkusista grupy Queen, chociaż był również wokalistą The Cross, a także nagrał pięć albumów solowych.

  Przez większość swojej kariery Foo Fighters nie mieszali się do polityki. Jednakże w 2004 gdy zauważyli że George W. Bush prowadzi swoją kampanię używając Times Like These, Grohl postanowił publicznie poprzeć kampanię Johna Kerry. Grohl pojawił się kilka razy na spotkaniach Kerry'ego i okazjonalnie solo. W końcu cała grupa przyłączyła się do Grohla na wystąpieniu w Arizonie połączonym z jedną z debat prezydenckich. Grohl użył swoich doświadczeń zdobytych podczas kampanii Kerry'ego jako inspiracji do tytułu nowego albumu.

  "Learn to Fly" - pierwszy singel amerykańskiego zespołu Foo Fighters, pochodzący z ich trzeciego albumu, There Is Nothing Left to Lose. Singel uzyskał status złotej płyty w Ameryce i w Kanadzie.Nagroda Grammy w kategorii Best Short Form Music Video została pierwszy raz przyznana w 1984 roku. Wprowadzono ją jako odpowiednik Nagrody Grammy w kategorii Best Long Form Music Video. Od roku 1988 do 1989 została przyznawana jako "Best Concept Music Video" i "Best Performance Music Video". W 1990 roku wróciła do swojej pierwotnej nazwy.

  In Your Honor i Skin and Bones[]

   Osobny artykuł: In Your Honor.
   Osobny artykuł: Skin and Bones.

  In Your Honor jest pierwszym dwupłytowym albumem wydanym 14 czerwca 2005. Żeby nagrać album grupa przeniosła się do Los Angeles, gdzie wybudowała studio nazwane Studio 606 West. Grohl twierdził że dwupłytowy album (pierwsza płyta pełna piosenek rockowych, druga zawierająca tylko ścieżki akustyczne) jest doskonałym ukoronowaniem 10. rocznicy zespołu. Grohl zasugerował w wywiadzie z magazynem NME: "To niesamowite. Dobre w rozdzielaniu jest to że nie ma niczego pośrodku. Rock który nagraliśmy jest najlepszym rockiem jaki kiedykolwiek udało nam się nagrać". Na 2 części albumu – akustycznej, jest piosenka Friend of a Friend która ma długą historię. Grohl napisał ją w 1990 bazując na swym pierwszym wrażeniu jakie wywarł na nim Cobain i Novoselic po wstąpieniu do Nirvany. Nagrał piosenkę w 1990 na nieformalnej kolekcji piosenek Pocketwatch wydanej na kasecie w 1992 jako Late!. Wersja na albumie In Your Honor jest bardzo podobna do wersji oryginalnej, Grohl po prostu akompaniuje samemu sobie na gitarze akustycznej.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Greatest Hits - pierwsza kompilacja amerykańskiego zespołu Foo Fighters, wydana 3 listopada 2009. Edycja deluxe zawiera ponadto książeczkę i płytę DVD, na której znajduje się kilka teledysków i nagrań koncertowych.

  Trzy dni przed premierą albumu In Your Honor, 11 czerwca 2005 MTV2 wyemitowało program 24 Hours of Foo przez nich prowadzony. Grupa przejęła czas antenowy w MTV2 na cały dzień by nadawać swoją muzykę, teledyski oraz występy na żywo.

  Foo Fighters na koncercie w Londynie

  Podczas promocji In Your Honor Grohl miał okazję nasycić swoje zainteresowanie UFO gdy Foo Fighters wystąpili w hangarze w Roswell w Nowym Meksyku. The Roswell International Air Center (Międzynarodowe Centrum Powietrzne) jest częścią bazy wojskowej w Roswell gdzie prawdopodobnie były przechowywane szczątki UFO który rozbił się w 1947 (Grohl nazwał swoją markę handlową Roswell Records z okazji tego wystąpienia). Grohl komentował po występie że chciałby mieć szansę by sprawdzić co jest przechowywane we wnętrzu innych hangarów.

  Grammy Award for Best Rock Album – Jest to nagroda Grammy dla najlepszego rockowego albumu. Pierwszy raz nagrodę tę przyznano w 1995 roku."For All the Cows" - trzeci singel rockowego zespołu Foo Fighters z ich debiutanckiej płyty Foo Fighters. Został wydany 20 listopada 1995.

  17 czerwca 2006 Foo Fighters wystąpili w londyńskim Hyde Parku, był to ich największy niefestiwalowy koncert. Grupa była wspierana przez Juliette and the Licks, Angels & Airwaves, Queens of the Stone Age i Motörhead. Lemmy Kilmister z Motörhead wystąpił na scenie z Foo Fighters w piosence Shake Your Blood z albumu Probot Dave'a Grohla. Również zaskakującymi gośćmi byli Brian May i Roger Taylor z Queen występując z Foo Fighters w piosence We Will Rock You będącego wprowadzeniem do Tie Your Mother Down.

  "This Is a Call" – debiutancki singel rockowego zespołu Foo Fighters z ich pierwszej studyjnej płyty, Foo Fighters. Został wydany 19 czerwca 1995.Pocketwatch – jest kasetą magnetofonową nagraną przez Dave Grohla, pod pseudonimem Late!, wydana została w 1992 roku w nie istniejącej obecnie wytwórni, Simple Machines.

  W dalszej promocji albumu In Your Honor grupa postanowiła zorganizować krótkie akustyczne tournée na lato 2006. W czasie tournée Pat Smear wystąpił jako dodatkowy gitarzysta, Petra Haden na skrzypcach i Rami Jaffee z The Wallflowers na klawiszach. Lista osób występujących była ukierunkowana na promocję akustycznego CD z albumu. Grupa grała także mniej znane piosenki tj. Ain't It The Life, Floaty i See You. Grali również Marigold Nirvany oryginalnie napisanej przez Grohla i zaśpiewanej na singlu Heart-Shaped Box.

  "Monkey Wrench" - pierwszy singel amerykańskiego zespołu rockowego Foo Fighters z ich drugiego studynego albumu The Colour and the Shape. Został wydany 28 kwietnia 1997. Utwór jest dostępny w komputerowej grze muzycznej Guitar Hero II. Reżyserem teledysku jest Dave Grohl.Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

  W listopadzie 2006 grupa po raz pierwszy w swojej historii wydała album koncertowy Skin and Bones, zawierający 15 wystąpień 3 występów w Los Angeles. Dodatkowo 28 listopada 2006 wydano DVD ze ścieżkami które nie występowały na CD.

  Echoes, Silence, Patience & Grace i Greatest Hits[]

  Po zakończeniu nagrywania In Your Honor, zespół zwrócił się do producenta Gila Nortona, o pomoc przy tworzeniu nowego materiału. Grupa znała już Nortona z wcześniejszej muliplatynowej płyty The Colour and the Shape. Echoes, Silence, Patience & Grace, premierę miał 25 września 2007. Pierwszy singel z tej płyty, pt. "The Pretender", został puszczony w radiach pod koniec sierpnia. Drugi singel,"Long Road to Ruin", wydano 3 grudnia 2007. Reżyserem teledysku został Jesse Peretz.

  "Big Me" - czwarty singel amerykańskiego zespołu rockowego Foo Fighters z ich debiutanckiego albumu Foo Fighters. Został wydany 25 lutego 1996. Akustyczna wersja utworu została umieszczona na wydanym w 2006 albumie koncertowym Skin and Bones.VH1 (VH-1: Video Hits One do 1994 roku) jest amerykańskim kanałem telewizji kablowej, utworzonym w styczniu 1985 roku, przez Warner-Amex Satellite Entertainment, oddział Warner Communications, właścicieli MTV. VH1 i MTV są obecnie częścią MTV Networks, oddziału Viacom.

  3 listopada 2009 roku zespół wydał kompilację Greatest Hits, na której znalazły się również dwie nowe piosenki, "Word Forward" oraz singel "Wheels". Następnego dnia Dave Grohl poinformował jednak, że wydanie "Greatest Hits" jest końcem trudnego okresu i początkiem prawdziwej przerwy. Stwierdził, że "Greatest Hits jest swojego rodzaju zakończeniem pewnego etapu... Nadszedł czas, aby przejść do następnego rozdziału lub rozpocząć inną historię. Może będzie to zupełnie inna droga. Nie wiem. I to jest fajne, że nie wiem, co się dalej stanie. Chcemy jeszcze zagrać kilka koncertów w Europie, ale po tym, to nawet ja nie wiem, kiedy znowu się spotkamy".

  Krist Anthony Novoselic (ur. 16 maja 1965 w Compton w Kalifornii), amerykański muzyk rockowy, były basista zespołu Nirvana, aktualnie basista zespołu Flipper.MTV Video Music Awards (znane też jako VMA) – nagrody muzyczne wręczane co roku przez amerykańską telewizję muzyczną MTV za przemysł teledysków. Plebiscyt obejmuje kilkanaście kategorii, z czego do najważniejszą jest teledysk roku. Do 2006 zwycięzcy wybierani byli przez profesjonalne jury, od 2007 wybór wygranych należy głównie do internautów, podczas gry profesjonaliści dobierają zwycięskie teledyski w kategoriach technicznych (najlepsza reżyseria, efekty specjalne itp.). Odbywające się co roku w sierpniu lub wrześniu w amerykańskich teatrach i halach widowiskowych gale wręczenia nagród, obfitujące w występy gwiazd muzycznych, emitowane są na żywo przez kanały MTV na całym świecie. Pierwsze rozdanie odbyło się w 1984, a najbliższe (MTV Video Music Awards 2013) jest już trzydziestym w historii VMA.

  Wasting Light[]

   Osobny artykuł: Wasting Light.

  W sierpniu 2010 r. grupa zaczęła nagrywać nowy, siódmy album w garażu Grohla, używając do tego tylko analogowego sprzętu. On sam skomentował to słowami: "Coś w tym jest, że zespół, który gra na Wembley, nagrywa płytę w garażu" Pierwszy singiel z płyty, zatytułowany "Rope", miał swoją premierę radiową w lutym 2011 r. Sam album został wydany 12 kwietnia i jako pierwszy w historii Foo Fighters dostał się na pierwsze miejsce listy Billboard 200.

  Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.UFO (ang. unidentified flying object, pol. NOL – niezidentyfikowany obiekt latający) – wywodzące się z terminologii wojskowej sił powietrznych USA określenie obiektu latającego nie dającego się zidentyfikować jako żaden znany pojazd ani wyjaśnić żadnym ze znanych zjawisk atmosferycznych. W okresie zimnej wojny utrwaliło się błędne (niezidentyfikowany nie musi oznaczać pozaziemski) potoczne znaczenie UFO jako pojazdu cywilizacji pozaziemskiej (latającego spodka). Zidentyfikowane po pewnym czasie obiekty otrzymywały status IFO (ang. identified flying object).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  The Colour and the Shape – drugi studyjny album amerykańskiego zespołu rockowego Foo Fighters, wydany 20 maja 1997. Album uzyskał status złotej płyty w Wielkiej Brytanii oraz platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  In Your Honor – piąty studyjny album amerykańskiego zespołu Foo Fighters. Został wydany 30 maja 2005 na dwóch płytach. Wydawnictwo uzyskało status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych, podwójnej platynowej płyty w Wielkiej Brytanii i potrójnej platynowej płyty w Australii i Kanadzie.
  Long Road to Ruin (ang. Długa droga do ruiny)- jest to drugi singel zespołu rockowego Foo Fighters z ich szóstej studyjnej płyty Echoes, Silence, Patience & Grace.
  Sadomasochizm – rodzaj zaburzenia preferencji seksualnych, w którym osoba preferuje aktywność seksualną związaną ze zniewoleniem, zadawaniem bólu lub upokorzeniem. W ramach sadomasochizmu rozróżniamy sadyzm i masochizm.
  Dyskografia Foo Fighters – amerykańskiego zespołu rockowego składa się z siedmiu albumów studyjnych, jednego albumu koncertowego, dwóch kompilacji, dwóch minialbumów, czterdziestu jeden singli (w tym dziesięć promocyjnych) oraz pięciu wideo.
  The Pretender (ang. Symulant, Fałszywiec) - to pierwszy singel zespołu rockowego Foo Fighters wydany na ich szóstej studyjnej płycie Echoes, Silence, Patience & Grace. 8 sierpnia 2007 piosenka została udostępniona do sprzedaży przez sklep iTunes Store. Dzień wcześniej została ona pierwszy raz puszczona w radiu. Utwór zadebiutował na 28 miejscu na angielskiej liście przebojów, a po kilku tygodniach osiągnął 8 miejsce w tym notowaniu. Do tej piosenki nakręcono teledysk, którego reżyserem był Sam Brown.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.118 sek.