• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fontanna Barmalej

  Przeczytaj także...
  Woroneż (ros. Воронеж) – miasto obwodowe w Rosji, nad rzeką Woroneż (dopływ Donu). Znajduje się 486 km na południe od Moskwy, na federalnej magistrali M4 „Don”. Aglomeracja woroneska liczy ponad 1,0 mln mieszkańców.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Fontanna (wodotrysk) – urządzenie wodne, najczęściej ozdobne, wyrzucające pod ciśnieniem wodę z dysz lub dyszy. Jest jednym z elementów tzw. małej architektury.

  Dziecięcy korowód (Детский Хоровод) – fontanna, która znajduje się w centrum Wołgogradu (dawnego Stalingradu).

  Historia[]

  Była jedną z kilku podobnych fontann zbudowanych w latach 30. XX wieku w dużych miastach ZSRR (niemal identyczna znajdowała się np. w Woroneżu). Została ustawiona naprzeciwko Muzeum Obrony Carycyna, na placu w okolicach dworca kolejowego. Przedstawiała sześcioosobową grupkę rozbawionych dzieci tańczących wokół krokodyla. Przez mieszkańców miasta zwana była Fontanną Barmalej (Фонтан Бармалей), od tytułu popularnej baśni Kornieja Czukowskiego.

  V jak vendetta – amerykański film fabularny z 2006 r., którego akcja rozgrywa się w Londynie w dystopicznym społeczeństwie przyszłości. Przedstawia historię tajemniczej, zamaskowanej postaci występującej pod pseudonimem V – powstaniec, który chce doprowadzić do przewrotu społeczno-politycznego w kraju, jednocześnie dążąc do własnej zemsty.Korniej Iwanowicz Czukowski (ros. Корней Иванович Чуковский), właśc. Nikołaj Wasiljewicz Korniejczukow, (ros. Николай Васильевич Корнейчуков; ur. 19 marca/31 marca 1882 w Petersburgu - zm. 28 października 1969 w Pieriediełkinie k. Moskwy), ojciec Nikołaja i Lidii, rosyjski pisarz, teoretyk i historyk literatury, krytyk literacki i tłumacz.
  Replika Dziecięcego korowodu

  Fontanna została rozsławiona dzięki zdjęciom korespondenta wojennego Emmanuiła Jewzierichina, wykonanym w sierpniu 1942 roku, po wielkim niemieckim nalocie na miasto. Można na nich zauważyć kontrast dziecięcej beztroski z otaczającą wojenną rzeczywistością. Uszkodzona budowla stała się potem jednym z symboli bitwy stalingradzkiej.

  Wołgograd (ros. Волгоград, do roku 1925 Carycyn (ros. Царицын), od 10 kwietnia 1925 do 7 listopada 1961 Stalingrad (ros. Сталинград)) – miasto obwodowe w Rosji, nad dolną Wołgą. Przed przybyciem Rosjan na tereny, na których leży obecnie Wołgograd, miejscowość nazywała się Cary czin – "żółta wyspa", tj. wysepka, na której została pierwotnie założona osada, a która została utworzona przez "żółtą rzekę" (niosącą pokłady piasku i gliny), tat. Sarysu, później nazwaną przez Rosjan Carycą. Miasto w styczniu 2010 liczyło 979 617 mieszkańców przy powierzchni 565 km².Wróg u bram (ang. Enemy at the Gates, fr. Stalingrad) – film wojenny z 2001 roku w reż. Jean-Jacques Annaud, zainspirowany przez wydarzenia autentyczne, opowiadający o losach żołnierzy walczących podczas II wojny światowej w radzieckim Stalingradzie w 1942 r.

  Po wojnie została odrestaurowana, zdemontowano ją jednak w latach 50. Powracające głosy o potrzebie odtworzenia symbolu historii miasta, doprowadziły do jej zrekonstruowania i ponownego uruchomienia 23 sierpnia 2013 - dokładnie w 71. rocznicę wykonania słynnych fotografii. Replika stoi w innym miejscu, a dzieci są nieco wyższe i wykonane z żywicy, a nie z betonu jak w oryginale.

  Bitwa stalingradzka – jedna z największych bitew II wojny światowej, tocząca się w okresie od 23 sierpnia 1942 do 2 lutego 1943 roku.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Fontannę można zobaczyć m.in. w filmach Wróg u bram, V jak vendetta oraz Stalingrad.

  Bibliografia[]

 • Фонтан «Детский хоровод» (ros.). www.volfoto.ru. [dostęp 2011-09-15].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcia fontanny • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.