Folk metal
Radogost – polski zespół ze Śląska Cieszyńskiego grający folk metal. Radogost tak jak wiele zespołów folk metalowych wykorzystuje instrumenty ludowe takie jak: flet, skrzypce, akordeon, w połączeniu mocnych, przesterowanych gitar i growlowanym wokalem.Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".
Muzyka ludowa – jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej. Miała związek z codziennym i religijnym życiem ludzi. Przetrwała na wsi. W miastach funkcjonują profesjonalne zespoły specjalizujące się uprawianiem muzyki ludowej (śpiew, akompaniament instrumentów ludowych, taniec). Ich występy nadal cieszą się popularnością podczas większych miejskich (lokalnych) imprez masowych i uroczystości.
Folk metal – odmiana muzyki metalowej wywodząca się zazwyczaj z black lub heavy metalu, lecz wykorzystująca w swoim brzmieniu dźwięki i motywy muzyczne charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzi dany zespół, choć nie jest to regułą. Najczęściej są to elementy muzyki celtyckiej bądź wzięte ze współczesnych utworów ludowych.
Elementy ludowe inkorporowane są w różnym stopniu. Szwedzki Otyg tworzy folk wykorzystując elektryczne gitary i skrzypce, niemieckie In Extremo skrzyżowanie muzyki dawnej z metalem, a fiński Finntroll "polka-metal" używając tradycyjnych instrumentów. Inny przykład to litewski Žalvarinis, wykorzystujący tradycyjny, litewski śpiew, czy białoruska grupa Znich (Znicz) refreny tworzące mistyczny nastrój, teksty pierwotnie o bogach kaszubskich, później sumeryjskich i egipskich.
Styl ten rzadko kiedy wychodzi poza Europę i Amerykę Północną z wyjątkiem niektórych zespołów południowoamerykańskich (np. nagrania Sepultury) i indyjskich (m.in. Rudra).
Folk metal w Polsce[]
W Polsce najstarszymi i najbardziej rozpoznawalnymi przedstawicielami gatunku są zespoły Radogost oraz Percival Schuttenbach. W ostatnich latach jednak ma miejsce poważny rozkwit sceny folk metalowej w Polsce. Do czołowych przedstawicieli nowej fali polskiego folk metalu można zaliczyć takie zespoły jak min. Helroth, Netherfell, Leśne Licho, Merkfolk, Runika, Elforg, Black Velvet Band czy Time of Tales . W całym kraju organizowane są również liczne imprezy, festiwale i trasy koncertowe przedstawiające wykonawców z tego nurtu, min. Słowiańska Noc Folk Metalowa (Brenna), Zlot Fanów Folk Metalu (Wrocław, Warszawa), Folk Metal Crusade (trasa koncertowa) czy Folk Metal Night (Warszawa). Powstała także polska wytwórnia wydająca kapele z tego nurtu, Art of the Night Productions - dotychczas wydała takie płyty jak min. "The Folk Bringer" Merkfolk, "Elforg" Elforg czy "Dziedzictwo Gór" Radogost.
Przypisy
- http://www.nytimes.com/2007/09/22/arts/music/22finn.html
- Rudra (ang.). Encyclopaedia Metallum, 2014-04-04. [dostęp 2014-05-21].
- http://www.metal-archives.com/bands/Radogost/87523
- http://www.metal-archives.com/bands/Percival_Schuttenbach/26160
- http://www.metal-archives.com/bands/Helroth/3540359992
- Oficjalna Strona Leśnego Licha, www.lesnelicho.com [dostęp 2016-02-03] .
- Grupa Miłośników Folk Metalu na facebooku (pol.). Facebook. [dostęp 2015-11-03].