• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Folk metal

  Przeczytaj także...
  Radogost – polski zespół ze Śląska Cieszyńskiego grający folk metal. Radogost tak jak wiele zespołów folk metalowych wykorzystuje instrumenty ludowe takie jak: flet, skrzypce, akordeon, w połączeniu mocnych, przesterowanych gitar i growlowanym wokalem.Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".
  Muzyka ludowa – jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej. Miała związek z codziennym i religijnym życiem ludzi. Przetrwała na wsi. W miastach funkcjonują profesjonalne zespoły specjalizujące się uprawianiem muzyki ludowej (śpiew, akompaniament instrumentów ludowych, taniec). Ich występy nadal cieszą się popularnością podczas większych miejskich (lokalnych) imprez masowych i uroczystości.

  Folk metal – odmiana muzyki metalowej wywodząca się zazwyczaj z black lub heavy metalu, lecz wykorzystująca w swoim brzmieniu dźwięki i motywy muzyczne charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzi dany zespół, choć nie jest to regułą. Najczęściej są to elementy muzyki celtyckiej bądź wzięte ze współczesnych utworów ludowych.

  Sepultura - brazylijska grupa muzyczna wykonująca głównie death metal i thrash metal, powstała w 1984 z inicjatywy Maxa i Igora Cavalerów.Finntroll – fiński zespół folkmetalowy, założony w Helsinkach w 1997. Zespół wykonuje skoczną, dynamiczną muzykę, łączącą elementy black metalu i fińskiej polki nazywanej humppa. Mimo iż jest to fiński zespół, to teksty utworów są w języku szwedzkim, ponieważ ten język brzmi "cholernie trollowato" według Jämsena, wokalisty zespołu, którego ojczystym językiem jest właśnie szwedzki.

  Elementy ludowe inkorporowane są w różnym stopniu. Szwedzki Otyg tworzy folk wykorzystując elektryczne gitary i skrzypce, niemieckie In Extremo skrzyżowanie muzyki dawnej z metalem, a fiński Finntroll "polka-metal" używając tradycyjnych instrumentów. Inny przykład to litewski Žalvarinis, wykorzystujący tradycyjny, litewski śpiew, czy białoruska grupa Znich (Znicz) refreny tworzące mistyczny nastrój, teksty pierwotnie o bogach kaszubskich, później sumeryjskich i egipskich.

  In Extremo – niemiecki zespół grający folk metal pochodzący z Berlina założony w 1995. Nazwa grupy oznacza po łacinie "na końcu/granicy/szczycie" (extremum, gen. extremi).Muzyka celtycka – szeroko pojęty gatunek muzyczny zaliczany do muzyki folkowej, wywodzący się z tradycji muzycznej narodów celtyckich, zamieszkujących głównie tereny dzisiejszej Irlandii, Walii, Szkocji, Anglii, Bretanii, Galicji oraz Asturii. Instrumentami wykorzystywanymi przez zespoły grające muzykę celtycką są m.in. akordeon, bodhrán, buzuki, dudy, harfa, harmonijka ustna, tin whistle, skrzypce itp. Charakterystycznymi formami muzycznymi dla tego gatunku są jig i reel.

  Styl ten rzadko kiedy wychodzi poza Europę i Amerykę Północną z wyjątkiem niektórych zespołów południowoamerykańskich (np. nagrania Sepultury) i indyjskich (m.in. Rudra).

  Folk metal w Polsce[]

  W Polsce najstarszymi i najbardziej rozpoznawalnymi przedstawicielami gatunku są zespoły Radogost oraz Percival Schuttenbach. W ostatnich latach jednak ma miejsce poważny rozkwit sceny folk metalowej w Polsce. Do czołowych przedstawicieli nowej fali polskiego folk metalu można zaliczyć takie zespoły jak min. Helroth, Netherfell, Leśne Licho, Merkfolk, Runika, Elforg, Black Velvet Band czy Time of Tales . W całym kraju organizowane są również liczne imprezy, festiwale i trasy koncertowe przedstawiające wykonawców z tego nurtu, min. Słowiańska Noc Folk Metalowa (Brenna), Zlot Fanów Folk Metalu (Wrocław, Warszawa), Folk Metal Crusade (trasa koncertowa) czy Folk Metal Night (Warszawa). Powstała także polska wytwórnia wydająca kapele z tego nurtu, Art of the Night Productions - dotychczas wydała takie płyty jak min. "The Folk Bringer" Merkfolk, "Elforg" Elforg czy "Dziedzictwo Gór" Radogost.

  Rudra - zespół deathmetalowy z Singapuru, założony w 1992 roku. Ich płyta The Aryan Crusade jest uznawana za pierwszą w nowym stylu, zwanym "wedyjskim metalem".Percival Schuttenbach – polski zespół folkmetalowy powstały w Lubinie w 1999 roku. Ich muzyka to słowiański folk metal z wpływami folk-rocka i rocka progresywnego, a nawet prog-metalu. Sam zespół określa swoją muzykę jako „Nową Falę Polskiego Heavy Folku” („New Wave of Polish Heavy Folk”). Nazwa zespołu nawiązuje do jednej z postaci (gnoma) występującej w sadze o wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego.

  Przypisy

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Žalvarinis - litewski zespół folk metalowy. Od samego początku zwracał na siebie uwagę, powstając z połączenia muzyków pagan metalowej grupy "Ugnėlakis" i śpiewaków, grającej litewską muzykę obrzędową, Kūlgrindy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.