• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Folia cold-stamping

  Przeczytaj także...
  Cold-stamping to technika druku z użyciem folii cold-stampingowej i odpowiedniego kleju. Klej nanoszony jest metodą fleksograficzną lub offsetową dokładnie w miejscach, które chcemy zadrukować (uszlachetnić folią). Po dociśnięciu kleju "nadrukowanego" do warstwy klejowej folii następuje oderwanie barwnika od warstwy nośnej (w przypadku fleksografii wymagane są dodatkowo lampy UV aktywujące klej). Maszyny drukarskie wymagają specjalnych przystawek umożliwiających cold-stamping.Folia hot-stamping (folia do tłoczenia na gorąco, folia do termodruku, folia do hotprintu) jest to materiał używany w poligrafii do uszlachetnianiu po druku, znakowań, zabezpieczeń druków za pomocą techniki zwanej tłoczeniem folią na gorąco hot-stampingiem (termodrukiem, hotprintem). Folię hot-stampingową używa się w celu nadrukowania termicznego na podłożach drukowych (np. papierach, kartonach, tworzywach sztucznych, skórze, materiałach introligatorskich, drewnie) za pomocą matryc podgrzanych do temperatur ponad 100°C. Folia ta aplikowana jest na opakowaniach, etykietach, kartkach okolicznościowych, okładkach książek i czasopism itp.
  Poligrafia jest dziedziną techniki zajmującą się procesami wytwarzania druków. Na przestrzeni wieków zachodziły w niej zmiany, aż osiągnęła ona dzisiejszy etap przemysłowy, którego rozwój zachodzi w jeszcze szybszym tempie. Przemysł poligraficzny jest szczególną dziedziną produkcyjną – obejmuje on opracowywanie wzorców (form drukowych) oryginałów tekstowych i rysunkowych, i drukowanie za ich pomocą kopii, w większości na potrzeby masowego odbiorcy. Jak każdą dziedzinę produkcyjną, tak i poligrafię można określić poprzez wykorzystywane technologie, charakterystykę wyrobów i powiązania z innymi dziedzinami gospodarki.

  Folia cold-stamping – materiał do metalizowania powierzchni stosowany w poligrafii do uszlachetnianiu druku, znakowań, zabezpieczeń druku, umożliwiający druk techniką cold-stampingu.

  Budowa folii cold-stampingowej[ | edytuj kod]

  Folia cold-stampingowa w przekroju poprzecznym składa się z warstw takich jak folia hot-stampingowa. W odróżnieniu od folii hot-stampingowej używany jest dodatkowy klej. Jest on nanoszony na powierzchnię drukowaną cold-stampingiem dokładnie w miejscach, które chcemy zadrukować (uszlachetnić folią). Po dociśnięciu folii do kleju "nadrukowanego" następuje oderwanie barwnika od warstwy nośnej (w przypadku fleksografii i cold-stampingu offsetowego UV wymagane są dodatkowo lampy UV aktywujące klej).

  Offset, druk offsetowy – przemysłowa odmiana druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe (np. papier) za pośrednictwem cylindra pośredniego pokrytego obciągiem. Offset jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych technik druku.Druk – wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe (np. na papier). Potocznie nazywana drukiem jest również każda kopia, czyli odbitka drukowa.
  przekrój poprzeczny ukazujący warstwy folii do cold-stampingu

  Folia cold-stampingowa offsetowa a fleksograficzna[ | edytuj kod]

  Folia cold-stampingowa do stosowania w fleksografii różni się od folii cold-stampingowej do aplikacji offsetowej – nie można folii cold-stampingowej fleksograficznej stosować zamiennie z folią cold-stampingową offsetową; są to dwa typy folii. Również występują różnice w kleju w przypadku zastosowania obu tych technik drukarskich.

  Przekrój poprzeczny – dwuwymiarowy przekrój ciała. W szczególności dotyczy to ciał o symetrii osiowej. Dla takich ciał przekrój poprzeczny, wraz z podaniem długości, w pełni określa jego kształt. Wówczas przekrój w płaszczyźnie zawierającej oś symetrii nazywa się przekrojem podłużnym. W najbardziej dosłownym znaczeniu przekrojem poprzecznym nazywamy obraz przedmiotu widziany po jego przecięciu, np. obraz słojów wewnątrz ściętego pnia drzewa.Uszlachetnianie druku - dziedzina poligrafii z pogranicza technik drukarskich i introligatorskich, zajmująca się metodami pokrywania podłoża drukowego różnorodnymi substancjami lub materiałami.

  Podział folii cold-stampingowej[ | edytuj kod]

  Folie cold-stampingowe można podzielić na:

 • folie cold-stapingowe fleksograficzne: stosowany klej jest utrwalany promieniami UV
 • Folie te dzieli się na folie:

 • folie cold-stampingowe zwykłe - folie te nie zadrukowuje się
 • folie coldstampingowe do zadruku - folie te zadrukowuje się farbami fleksograficznymi UV
 • folie cold-stampingowe offsetowe
 • Folie te dzieli się na folie:

 • folie cold-stampingowe konwencjonalne - klej utrwalany jest jak farba offsetowa konwencjonalna, folię można zadrukować farbami konwencjonalnymi
 • folie cold-stampingowe UV - klej utrwalany jest promieniami światła UV, folie można zadrukowywać farbami offsetowymi UV
 • Klej – substancja, która prowadzona między powierzchnie przylegające dwóch przedmiotów, wykonanych z takich samych lub różnych materiałów, umożliwia trwałe ich połączenie w procesie klejenia. Kleje są zaliczane do materiałów czynnych powierzchniowo (podobnie jak farby, lakiery i detergenty), których cechą charakterystyczną jest zwiększanie adhezji.Ultrafiolet, nadfiolet, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie nadfioletowe (skrót UV) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 10 nm do 400 nm (niektóre źródła za ultrafiolet przyjmują zakres 100–400 nm), niewidzialne dla człowieka. Promieniowanie ultrafioletowe są to fale krótsze niż promieniowanie widzialne i dłuższe niż promieniowanie rentgenowskie. Zostało odkryte niezależnie przez niemieckiego fizyka, Johanna Wilhelma Rittera, i brytyjskiego chemika, Williama Hyde’a Wollastona, w 1801 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fleksografia (fleksodruk) – (flekso /gr/ giętki) technika druku wypukłego elastycznymi formami drukowymi i ciekłymi farbami szybko schnącymi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.