• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fokker 100

  Przeczytaj także...
  Samolot pasażerski – samolot przystosowany do transportu ludzi. Samoloty pasażerskie są w stanie przewieźć od kilku do kilkuset osób. Pierwszym samolotem pasażerskim używanym w Polsce był Junkers F 13.Awionika – dział nauki i techniki zajmujący się zastosowaniem w lotnictwie i astronautyce oraz w lotniczych urządzeniach naziemnych urządzeń automatycznych i elektronicznych. Określenie Awionika oznacza także wyposażenie pokładowe takie jak: systemy sterowania, urządzenia nawigacyjne, system zobrazowania informacji, itd.
  Kadłub samolotu jest podstawowym zespołem łączącym wszystkie jego części. Do kadłuba jest przymocowany centropłat (do niego z kolei skrzydła, czasem silnik), usterzenie ogonowe lub przednie, Mieszczą się w nim kabina załogi, w samolotach pasażerskich kabina pasażerska i inne pomieszczenia (np. ładownie, komory bombowe, zbiorniki paliwa, pomocnicze zespoły napędowe, komory podwozia oraz większość wyposażenia i instalacji).
  Fokker 100 linii KLM Cityhopper

  Fokker 100holenderski dwusilnikowy odrzutowy samolot pasażerski regionalnego zasięgu, skonstruowany w biurze konstrukcyjnym Fokkera. Dzięki niskiej konkurencji i niskim kosztom eksploatacji samolot bardzo dobrze się sprzedawał pod koniec lat 80. Ostatecznie produkcję zakończono w 1997, kiedy to z fabryki wyjechał ostatni 283. egzemplarz.

  US Airways, jedna z największych amerykańskich linii lotniczych, zarówno w USA jak i w świecie. Łączą ponad 150 państw. Korzystają m.in. z samolotów: Airbus, Boeing i Embraer. Linie należą do sojuszu Star Alliance.Podwozie – zespół płatowca (samolotu, śmigłowca lub szybowca) umożliwiający postój na podłożu oraz przejście ze stanu spoczynku do lotu w powietrzu i odwrotnie. Podwozie umożliwia postój płatowca na ziemi, wodzie lub konstrukcji (np. pokładzie okrętu), jego przemieszczanie po podłożu (kołowanie), start i lądowanie (lub wodowanie).

  Konstrukcja[]

  Dwusilnikowy dolnopłat o konstrukcji całkowicie metalowej z usterzeniem w układzie T. Silniki umieszczone w tylnej części kadłuba. Podwozie trójpodporowe, chowane w locie.

  Projekt[]

  Program Fokker F28 Mk 100 został zapoczątkowany w 1983 jako następca popularnego samolotu Fokker F28. Projektowany samolot pod nazwą Fokker 1000 został oparty na samolocie F 28, ale zostaje wyposażony w nową awionikę, nowoczesne silniki turbowentylatorowe Rolls-Royce Tay. W nowym samolocie przeprojektowane zostały również skrzydła. Zwiększona została ilość miejsc w kadłubie z 65 do 107 w jednej klasie. Skrzydła podczas lotu mają być wydajniejsze o 30% zachowując swoją prostotę. W kokpicie wykorzystano elektronikę Rockwell Collins DU-1000 EFIS. Podobnie jak u poprzednika, w Fokkerze 100 silniki zostają zamontowane w tylnej części kadłuba, oraz usterzenie w kształcie litery T.

  TAM Linhas Aéreas (dawniej Transporte Aéreo Marília) − największe linie lotnicze w Brazylii, z siedzibą w São Paulo. Linie obsługują loty zarówno wewnątrz Brazylii, do bliskich państw amerykańskich, oraz do Europy.Fokker 70 - holenderski dwusilnikowy odrzutowy samolot pasażerski regionalnego zasięgu, skonstruowany w biurze konstrukcyjnym Fokkera. Jego pierwszy lot odbył się 4 kwietnia 1993 roku.

  Produkcja[]

  Zbudowano dwa prototypy. Pierwszy (PH-MKH) wzbił się w powietrze 30 listopada 1986. Drugi (PH-MKC) został oblatany 25 lutego 1987. Pierwszy samolot wyposażony w silniki Tay 620-15 został dostarczony do linii Swissair w lutym 1988. Następnie zamówienia złożyły linie:

 • American Airlines (75 samolotów)
 • TAM Transportes Aéreos Regionais (50 samolotów)
 • US Airways {40 samolotów)
 • Linie te były głównymi klientami na samolot Fokker 100. Samoloty te były napędzane przez mocniejsze silniki Tay 650-15.

  Fokker F28 Fellowship – odrzutowy samolot pasażerski krótkiego i średniego zasięgu, produkowany w latach 1967-1987 przez holenderską firmę Fokker.KLM Cityhopper – holenderska regionalna linia lotnicza z siedzibą w Amsterdamie. Należy do linii lotniczych KLM. Głównym węzłem jest Port lotniczy Amsterdam-Schiphol.

  W 1991 Fokker wyprodukował 70 samolotów Fokker 100 oraz posiadał zamówienia na 230 samolotów. W 1993 projektowano większy model o dłuższym zasięgu, który posiadał dodatkowe zbiorniki paliwa w skrzydłach. W tym samym roku wprowadzono również krótszą wersję znaną jako Fokker 70. W 1994 projektowano wersję Quick-Change, która opierała się na szybkim przekonfigurowaniu kabiny pasażerskiej na towarową. Jednak nie kontynuowano prac nad nowymi wersjami.

  Bombardier Aerospace – część grupy Bombardier. Jest największą firmą branży lotniczej (po Boeingu i Airbusie) i czwartym pod względem wielkości dostawcą samolotów komercyjnych (po Boeingu, Airbusie i Embraerze).Silnik turbowentylatorowy to odmiana silnika turboodrzutowego dwuprzepływowego o dużym stosunku dwuprzepływowości (ang. high-bypass turbofan). Wyposażony w dużej średnicy wentylator (pierwszy człon sprężarki), który spręża wstępnie powietrze i które zostaje skierowane na dwa tory:

  Mimo, że projekt okazał się sukcesem na rynku, Fokker nadal tracił pieniądze ze względu na złe zarządzanie. W 1996 Fokker wpadł w kryzys i w 1997 produkcję przerwano.

  W 1999 grupa Rekkof Restart wynegocjowała wznowienie montażu samolotów Fokker 100 i Fokker 70, jednak porozumienie nie doszło do skutku. W następnych latach szansa na wznowienie produkcji była coraz mniejsza ze względu na silną konkurencję ze strony Embraera oraz Bombardiera.

  Warianty[]

 • Fokker 70 – pomniejszona wersja
 • Fokker 100 – wersja wyjściowa
 • Fokker 100QC – wersja Quick-Change, szybka zmiana pasażerski/cargo
 • Fokker 100EJ – biznesowa wersja
 • Fokker 130 – powiększona wersja, nigdy nie weszła do produkcji.
 • Przypisy

  1. History of Fokker (ang.). Funding Universe. [dostęp 2011-08-17].
  Powierzchnie sterowe – ruchome elementy zewnętrzne samolotu, pozwalające na sterowanie jego lotem. Zmieniając kierunek przepływu strumienia powietrza zmieniają siły i momenty aerodynamiczne, powodując obrót względem osi wzdłużnej, poprzecznej i pionowej samolotu.Embraer – Empresa Brasileira de Aeronáutica S.A. – brazylijska wytwórnia lotnicza. Produkuje samoloty cywilne, wojskowe i dla biznesu. W latach 1999-2001 firma była największym eksporterem w Brazylii, obecnie jest jednym z trzech największych. Siedziba wytwórni znajduje się w São José dos Campos.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Swissair (Swiss Air Transport Co. Ltd., Schweizerische Luftverkehr A.G.) – szwajcarskie przedsiębiorstwo komunikacji lotniczej założone w 1931 w Zurychu.
  Kokpit (kabina pilota) – w lotnictwie wydzielone pomieszczenie statku powietrznego przeznaczone dla załogi pilotów, sterujących jego lotem. Znajdują się tu wszystkie urządzenia służące do sterowania samolotem, znajdujące się w samolocie wyposażonym również w inne pomieszczenia.
  American Airlines – amerykańskie linie lotnicze, jedna z czterech nadal istniejących wielkich amerykańskich linii, założonych przed deregulacją branży w 1978 roku. Główna siedziba firmy mieści się w Fort Worth w Teksasie. Firma powstała w 1930.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.