• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flyboard  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  La Manche (z fr. „rękaw”; ang. English Channel, „Kanał Angielski”) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.Franky Zapata (ur. 27 września 1978 w Marsylii) – francuski konstruktor, pilot, wynalazca indywidualnych urządzeń latających o napędzie wodnym (Flyboard) i odrzutowym (Flyboard Air), wielokrotny mistrz Europy i wicemistrz świata w wyścigach na skuterach wodnych. 4 sierpnia 2019 dokonał przelotu nad Kanałem La Manche na urządzeniu własnej konstrukcji, Flyboard Air, z jednym tankowaniem w połowie drogi.

  Flyboard – urządzenie służące do uprawiania ekstremalnych sportów wodnych. Na urządzeniu można wykonywać różnorodne akrobacje w wodzie i w powietrzu (wznoszenie się nawet na 18 metrów ponad poziom wody), poruszanie się z dużą prędkością pod jej powierzchnią.

  Skuter wodny - rodzaj motorówki 1-4 osobowej, służącej do uprawiania rekreacji i sportu na wodzie. Cechą charakterystyczną jest pozycja pasażerów, którzy siedzą na wierzchu kadłuba, a nie we wnętrzu. Skuter wodny napędzany jest silnikiem, najczęściej spalinowym o kilkudziesięciu KM mocy, współpracującym z pędnikiem wodnoodrzutowym. Najszybsze modele skuterów osiągają prędkość około 60 węzłów (115 km/h).Sporty ekstremalne - sporty, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem niż w innych dyscyplinach. Zazwyczaj wymagają ponadprzeciętnych zdolności fizycznych lub psychicznych oraz odpowiedniego przygotowania.

  Flyboard został wynaleziony przez mistrza świata w pływaniu na skuterach wodnych i założyciela przedsiębiorstwa Zapata Racing, Franky’ego Zapatę w 2011 roku.

  Technologia[ | edytuj kod]

  Flyboard w użyciu

  Siłą napędową każdego Flyboarda jest skuter wodny o mocy co najmniej 100–150 koni mechanicznych. Swoboda ruchu na urządzeniu jest ograniczona długością węża (zazwyczaj około 18–23 metrów). Moc turbiny skutera jest wykorzystywana do wytworzenia dwóch strumieni wody pod ciśnieniem, które unoszą urządzenie nad powierzchnię wody i pozwalają na kontrolę toru lotu. Początkowo standardowo stosowany był również dodatkowy mechanizm kontroli toru lotu w postaci ręcznych stabilizatorów.

  Jet pack (ang. jet - odrzutowy i pack od backpack - plecak) – urządzenie w kształcie plecaka, o napędzie odrzutowym, służące do latania. W XX wieku Armia amerykańska pracowała nad prototypami plecaka odrzutowego do celów militarnych, lecz ze względu na trudności w stabilizowaniu lotu, duże zużycie paliwa oraz wysokie natężenie hałasu podczas pracy zrezygnowano z tego projektu.Sportami wodnymi potocznie nazywa się dyscypliny sportowe, których uprawianie ma miejsce w otoczeniu zbiorników wodnych i jest bezpośrednio z nimi związane.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Louis Blériot (ur. 1 lipca 1872, zm. 2 sierpnia 1936 w Paryżu) — francuski producent lamp samochodowych, motocykli i samolotów, wynalazca i pionier lotnictwa.
  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.