Fly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fly (ang. Fly River, indonez. Sungai Fly) – rzeka w Papui-Nowej Gwinei (na odcinku 100 km graniczna z Indonezją), jedna z najdłuższych rzek na Nowej Gwinei (ok. 1110 km). Powierzchnia jej dorzecza wynosi 64,4 tys. km².

Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei – Independent State of Papua New Guinea) – państwo w Oceanii, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.Góry Wiktora Emanuela (ang. Victor Emanuel Range) – pasmo górskie w Górach Centralnych na Nowej Gwinei, w Papui-Nowej Gwinei, w pobliżu granicy z indonezyjską prowincją Papua. Położone jest na wschód od pasma Star Mountains. Najwyższym szczytem jest Mount Wamtakin o wysokości 3658 m n.p.m. Znajdują się w nim źródła rzek Sepik i Fly. Pasmo zbudowane jest w większości z wapienia koralowego.

Wypływa z Gór Wiktora Emanuela i Star Mountains. W środkowej oraz dolnej części płynie przez bagienną nizinę, gdzie tworzy liczne starorzecza oraz odgałęzienia. Uchodzi estuarium do Zatoki Papua na Morzu Koralowym. Główne dopływy to Palmer, Alice i Strickland.

Rzeka Fly pojawia się w jednej z bajek polskiej bajkopisarki Marii Krüger. Rzeka ma w opowieści dar przywracania młodości starym ludziom. Bajkę tę napisała Maria Krüger na podstawie zapisków ojca Edmunda Krügera, podróżnika i przyjaciela żeglarza Mariusza Zaruskiego.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.Morze Koralowe (ang. Coral Sea, fr. Mer de Corail) – duże półotwarte morze na Oceanie Spokojnym przy północno-wschodnich wybrzeżach Australii i południowo-wschodnich wybrzeżach Nowej Gwinei (Zatoka Papua).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fly, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-01-11].
  2. Fly River, Papua New Guinea, „Encyclopedia Britannica” [dostęp 2018-01-14] (ang.).
Edmund Jan Krüger, pseudonim Edmund Jezierski, Janusz Kruk (ur. w listopadzie 1881 w Warszawie, zm. 11 lipca 1935 tamże) – polski publicysta i prozaik, wywodzący się z rodziny drukarskiej i sam zajmujący się drukarstwem.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta

Estuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.
Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.
Maria Krüger (6 września 1904 w Warszawie, zm. 13 sierpnia 1999 w Warszawie) – polska pisarka literatury dziecięcej oraz dziennikarka w prasie dla dorosłych czytelników.
Zatoka Papua (ang. Gulf of Papua) – zatoka Morza Koralowego, położona u południowych wybrzeży Papui-Nowej Gwinei. Ma szerokość około 400 km.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama