• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Floris I Holenderski

  Przeczytaj także...
  Dordrecht – miasto i gmina w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa, w delcie Renu i Mozy, na południowy wschód od Rotterdamu. Liczy 113 381 mieszkańców (2012) i tym samym stanowi trzecie co do wielkości miasto w tej prowincji, po Rotterdamie i Hadze.Robert I, zwany Fryzyjskim (1028/1033 - 13 października 1093), hrabia Flandrii, młodszy syn hrabiego Baldwina V i Adelajdy, córki króla Francji Roberta II Pobożnego.
  Dirk III Holenderski (zwany też Diederikiem lub Dietrichem III lub, bardziej poprawnie, Teodorykiem) († 27 maja 1039) - hrabia Holandii od 993 do 27 maja 1039 roku.

  Floris I (ur. ok. 1020, zm. 28 czerwca 1061) – szósty hrabia Holandii z rodu Gerolfingów. Syn Dirka III oraz Othelindis z Nordmark.

  Rozpoczął rządy po swoim bracie Dirku IV w 1049, mając ok. 29 lat. Jak poprzedni hrabiowie Holandii był lennikiem cesarza Niemiec.

  Kontynuował też trwającą wojnę z biskupem Utrechtu oraz nadreńskimi możnowładcami. Zginął w walce z margrabią Ekbertem I miśnieńskim w bitwie pod Zaltbommel (Hamerth). Po tym czasie długie walki o panowanie nad ujściem Renu i Mozy oraz kluczem Dordrecht przygasły z korzyścią dla hrabstwa Holandii.

  Dirk V (także Teodoryk V; ur. ok. 1052, zm. 17 czerwca 1091 w Geldrii) – ósmy hrabia Holandii (nazywanej wówczas Fryzją) z rodu Gerolfingów od 1061 roku do swojej śmierci. W 1083 roku został nazwany comes hollandensis (komes/hrabia holenderski), co można uznać za pierwsze wymienienie takiego tytułu.Niderlandy – historyczna nazwa nizinnych terenów u ujścia Renu, Mozy i Skaldy do Morza Północnego, z czasem rozciągnięta również na Ardeny i sąsiednie wyżyny (dzisiejsza Belgia, Holandia i Luksemburg).

  Ożenił się z Gertrudą Saską ok. 1050 - córką Bernarda II saskiego. Floris I doczekał się kilkorga dzieci:

 • Dirka V
 • Berty
 • Adeli - żony Balduina I
 • Florisa - kanonika w Liège.
 • Alberta - kanonika
 • Piotra - kanonika
 • Po śmierci męża Gertruda wyszła za Roberta fryzyjskiego, który sprawował opiekę nad jej dziećmi i pełnił funkcję regenta.

  Bibliografia[]

 • Allgemeine Deutsche Biographie
 • Zobacz też[]

 • Historia Holandii
 • Niderlandy (region historyczny)
 • Bernard II (ok. 995 – 29 czerwca 1059) był Księciem Saksonii (1011 – 1059), trzecim z dynastii Billungów, syn Bernarda I i Hildegardy. Był hrabią Fryzji.Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gertruda saska (ur. ok. 1030, zm. 3 sierpnia 1113) - księżna holenderska, córka Bernarda II Billunga z Saksonii i Eiliki ze Schweinfurtu.
  Dirk IV, hol. Dirk IV van Holland, niem. Dietrich IV, łac. Thidericus IV (ur. ok. 1020/1030, zm. 13 stycznia 1049) hrabia Holandii (Zachodniej Fryzji) od 1039 r.. Hrabstwo Holandii przed 1101 rokiem było znane jako Zachodnia Fryzja. Faktycznym tytułem hrabiego Dirka IV był więc hrabia Fryzji.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Moza (franc. Meuse, hol. Maas) – rzeka płynąca przez terytorium Francji, Belgii i Holandii. Bierze źródła z Mont Faucilles w północno-wschodniej Francji, dalej płynie przez Lotaryngię. W Namur zasila ją Sambra. Następnie Moza skręca na wschód i płynie przez Ardeny, gdzie meandruje. Koło Liège skręca na północ. Stanowi granicę belgijsko-holenderską w Limburgii. W Holandii płynie na północ, a następnie na zachód. Tworzy wspólną deltę z odnogą Renu – Waal – i uchodzi do Morza Północnego w pobliżu Rotterdamu.
  Berta Holenderska (ur. ok. 1055, zm. w 1093 w Montreuil (Pas-de-Calais)) – francuska królowa, żona króla Francji Filipa I w latach 1072 – 1092, matka Ludwika VI Grubego.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Othelindis z Nordmark - hol. Othilde van de Noordmark, niem. Othelendis von Nordmark lub Othelendis von Haldensleben (ur. ok.985? - zm. 9 marca 1043/1044)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.