• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Florimond Ronger

  Przeczytaj także...
  Operetka (wł. operetta) – sceniczny utwór muzyczny z dialogami mówionymi, zbliżony do opery, charakteryzujący się lekką, melodyjną muzyką i komediową akcją.Mały Faust (fr. le petit Faust) – trzyaktowa operetka Hervégo do własnego libretta, będącego parodystyczną ripostą na Fausta Charles’a Gounoda oraz Johanna Wolfganga von Goethego. Prapremiera 28 kwietnia 1868. Polska premiera: w teatrze Skarbkowskim 3 grudnia 1890 we Lwowie.
  Jacques Offenbach (ur. 20 czerwca 1819 w Kolonii jako Jakob Eberst, zm. 5 października 1880 w Paryżu) – kompozytor francuski.
  Florimond Ronger

  Florimond Ronger znany głównie jako Hervé (ur. 30 czerwca 1825 w Houdain, zm. 4 listopada 1892 w Paryżu) – kompozytor francuski, jeden z "ojców" operetki.

  Swoją muzyczną karierę rozpoczął jako organista w paryskich kościołach. Rokiem przełomowym w karierze kompozytora był rok 1848, w którym wystąpił w napisanym przez siebie intermedium muzycznym w Teatrze Narodowym. W 1951 został kapelmistrzem Theatre Boulevard du Temple. Dla tego teatru zaczął tworzyć utwory muzyczne o lekkim charakterze, muzykę sceniczną z sarkastycznym, żartobliwym, a nawet frywolnym tekstem. W 1856 roku zrezygnował z kierowania teatrem i zajął się głównie kompozycją i dyrygenturą. W sezonie 1870-1871 został dyrygentem w Empire Theater, gdzie dyrygował utworzoną na wzór straussowski orkiestrą.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Orkiestra – duży zespół instrumentalny, liczący zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet ponad stu instrumentalistów. W celu synchronizacji gry takiej ilości wykonawców w orkiestrze potrzebny jest dyrygent.

  Twórczość[]

  O ile Jakub Offenbach i Johann Strauss stworzyli operetkę klasyczną, to Hervé uważany jest za prekursora operetki. Hervè skomponował ponad 80 operetek, nie wszystkie zostały przetłumaczone na języki obce, często z obawy o utratę subtelnej francuskiej lekkości języka i dowcipu. Do najbardziej znanych operetek należą:

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
 • Leoil creve (1867)
 • Mały Faust (1886)
 • Le nouvel Aladin
 • Fla-Fla
 • La noce a Nini
 • Mamzell Nitouche (premiera w 1883 w Paryżu)
 • Skomponował również bohaterską symfonię-kantatę Walka Ashanta, muzykę baletową La rose d'amour, Diana i Cleopatra. Za pierwszy w historii utwór operetkowy niektórzy uznają jego Don Quichotte et Sancho Panca wystawiony w paryskiej Opera National w 1848.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Linki zewnętrzne[]

 • Hervé w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Johann Strauss (syn) (ur. 25 października 1825 w Wiedniu, zm. 3 czerwca 1899 tamże) – austriacki kompozytor, dyrygent i skrzypek. Rozsławiony przez walce taneczne swojego autorstwa, m.in. Nad pięknym modrym Dunajem (An der schönen blauen Donau). Przedstawiciel tzw. dynastii Straussów.Kapelmistrz (Kapellmeister) – urzędnik dworski odpowiedzialny za rozrywki muzyczne, nadzór nad muzykami i dostarczanie nowych utworów muzycznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.