• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Floret

  Przeczytaj także...
  Broń biała – rodzaj broni służących do walki wręcz, a nie do miotania pocisków za pomocą energii chemicznej (broń palna) lub zakumulowanej energii mechanicznej (broń miotająca).Broń sportowa – broń znajdująca zastosowanie w sporcie. Zasadniczo w celach sportowych korzysta się z następujących rodzajów broni:
  Szpada – broń biała służąca wyłącznie do kłucia, powstała w XVII wieku na zachodzie Europy w wyniku przekształcania ówczesnego rapiera (białej broni kłującej).
  Floret z uchwytem włoskim

  Floretbroń biała, sportowa. Zaliczana do broni kolnych.

  Budowa[ | edytuj kod]

  Floret w szermierce sportowej różni się od broni używanej w latach 50. XVI wieku.

  Jest bezpieczny, zakończony przyciskiem (tzw. puntą) i gdy się go wciśnie to wyda sygnał na aparacie. Gdy trafi się w kamizelkę elektryczną, którą ma na sobie przeciwnik, to na aparacie zapali się światło kolorowe (czerwone lub zielone, zależy pod który jest podpięty, lecz gdy w tzw. pole nieważne (czyli poza obrębem kamizelki) to zapali się światło białe.

  Broń kłująca, broń kolna - oręż zadający rany kłute. Dzieli się na drzewcową i na sieczną (długą oraz krótką).Punta – element floretu i szpady sportowej. Jest to metalowy przycisk nakręcany na gwint znajdujący się na końcu klingi, łączący się miedzianym przewodem (naciągiem) z gniazdkiem znajdującym się przy rękojeści. Do gniazdka podłączony jest przewód elektryczny łączący broń z aparatem naliczającym punkty.

  Punta jest zakończeniem długiej klingi. Klinga dzieli się na ostrze oraz płaz. Wykonana jest z metalu.

  Na początku klingi jest zamieszczona garda (częściej używany w środowisku zawodników kosz) która chroni dłoń przed mocniejszym uderzeniem. Jest wytrzymała, okrągła i wykonana z metalu.

  Do gardy przymocowany jest uchwyt trzymany w ręku.

  Uchwyt może mieć różne kształty:

 • francuski - długa, prosta rączka pokryta gumą
 • belgijski - krótka rączka, wyrobiona do kształtu ręki (najczęściej używana)
 • włoski - dziś już nie używana, długa i prosta rączka, starsza wersja francuskiej, z dwoma bolcami
 • Broń na ogół ma długość 110 cm. Istnieją różne długości floretu: 0, 2, 5 (5 - to właśnie 110 cm.)

  Przez klingę przechodzi przewód elektryczny. Przeprowadzony jest przez kosz i z niego wychodzi gniazdko, w które wpina się kable szermiercze (element stroju szermierczego). Drugi koniec kabla szermierczego przypinany jest do tzw. wędki (łączy aparat z przewodem zawodnika).

  Historia[ | edytuj kod]

  Historycznie w Europie zachodniej floret był jedyną bronią kolną używaną na salach szermierczych, mimo że pojedynkowano się powszechnie na szpady. Z powodu odmienności w polu trafienia i zasadach walki dochodziło do sytuacji, w których doświadczeni szermierze ginęli w pojedynku na szpady ze znacznie słabszymi przeciwnikami. Dopiero koniec XIX wieku przyniósł wprowadzenie szpad do francuskich sal szermierczych i rozdzielenie nauczania szpady i floretu. Aktualnie floret obok szpady i szabli sportowej jest jedną z dyscyplin szermierki olimpijskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.