• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flores - miasto w Gwatemali

  Przeczytaj także...
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Majowie – grupa ludów indiańskich mówiących językami z rodziny maja, zamieszkujących południowo-wschodni Meksyk (półwysep Jukatan i stan Chiapas), Gwatemalę, Belize i zach. Honduras; w węższym znaczeniu nazwa „Majowie” odnosi się wyłącznie do grupy zamieszkującej półwysep Jukatan (tzw. Majowie jukatańscy).
  Petén Itzá - jezioro w północnej Gwatemali, w departamencie Petén, zajmujące powierzchnię 120 km². Jezioro, położone na wysokości 110 m n.p.m., osiąga maksymalną głębokość 165 m - stanowi zatem kryptodepresję.
  Widok na najstarszą część Flores

  Flores – miasto w północnej Gwatemali, nad jeziorem Petén Itzá. Ośrodek administracyjny departamentu Petén, oraz gminy Flores która w 2012 r. liczyła 58 502 mieszkańców.

  Najstarsza część miasta położona jest na wyspie na jeziorze Petén Itzá, połączonej obecnie z lądem krótką groblą. Na lądzie znajdują się dwa duże przedmieścia: Santa Elena i San Benito. W czasach prekolumbijskich było to główne miasto Majów z grupy Itza, znane wówczas pod nazwą Tayasal. Znane było również jako Noh Petén, czyli „miasto-wyspa” lub Tah Itzá, czyli „miejsce ludu Itzá”.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.

  Miasto na wyspie było ostatnią ostoją cywilizacji Majów, podbitą przez Hiszpanów dopiero w 1697 r..

  Miasto posiada lotnisko, dzięki czemu miasto jest ważnym punktem wypadowym do zwiedzania ruin Majów w Tikál.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Przedstawiciel partii LIDER – Libertad Democrática Renovada.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alcaldes electos en el departamento de Petén (desde el 2016 al 2020) (hiszp.). Municipalidades de Guatemala. [dostęp 2017-11-07].
  2. Guatemala: largest cities and towns and statistics of their population 2012 (ang.). Word Gazetter. [dostęp 2012-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
  3. Geo Postcodes – Gwatemala, Petén (ang.). [dostęp 2013-01-03].
  4. Guatemala: Estimaciones de la Población total por municipio. Período 2008-2020. (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística (INE). [dostęp 2013-01-03].
  5. Archeolodzy podwodni zbadają ostatni bastion Majów w Gwatemali, „Nauka w Polsce”, 11 czerwca 2018 [dostęp 2018-06-13] (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcia z Flores na guate360.com
 • Marco Antonio Escalante Herrera – Municipio de Flores (hiszp.)
 • Petén – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony na północy kraju. Jest największym departamentem w Gwatemali, zajmując około 1/3 powierzchni kraju. Stolicą departamentu jest miasto Flores. W skład departamentu wchodzi 12 gmin (municipios). Departament graniczy na północy i na zachodzie granicą państwową z Meksykiem, na wschodzie granicą państwową z Belize, na południu z departamentami Izabal i Alta Verapaz.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tikál, Tical – miasto Majów położone na terenie Gwatemali w departamencie Petén, w gminie San Andrés, w pobliżu jeziora Petén Itzá. Najprawdopodobniej dawna stolica państwa Majów. Zostało założone w początkowym okresie klasycznym, w III wieku. Pierwotne centrum kulturowe znajdowało się pod silnymi wpływami Teotihuacán (do ok. 400 r.). W tym okresie rozpoczęto wznoszenie w mieście pierwszych piramid w stylu talud-tablero. Okres największego rozkwitu przypada na VII – VIII w. W IX w. miasto zostało opuszczone. Ukryte w dżungli ruiny zostały odkryte pod koniec XVII wieku przez hiszpańskich misjonarzy. Pierwsze naukowa ekspedycja została zorganizowana przez rząd Gwatemali w 1848 r. Badania archeologiczne były prowadzone już w XIX w., systematyczne wykopaliska prowadzono od 1952 do 1970 oraz w 1980 r. Badania pozwoliły na odkrycie sześciu wysokich piramid schodkowych z wzniesionymi na nich świątyniami i innych grup budowli połączonych ze sobą drogami procesyjnymi. Wśród nich odkryto liczne stele upamiętniające kolejnych władców Tikál. W centrum miasta, przy Wielkim Placu ruiny dwóch świątyń zwanych świątynią I i świątynią II oraz zabudowania Północnego Akropolu i Centralnego Akropolu. Świątynia I o wysokości ponad 46,0 m nazywana jest także Świątynią Wielkiego Jaguara, zlokalizowana została po wschodniej stronie placu. Po stronie zachodniej, znajduje się nieco niższa, o wysokości ok. 36,0 m Świątynia II. Czas ich powstania określany jest na ok. 700 r. Na zachód od tej grupy wznosi się ruina najwyższej, mierzącej ponad 65,0 m, piramidy z świątynią IV zwaną też Świątynią Dwugłowego Węża. Czas jej powstania określa się na ok. 480 r. W pobliżu Centralnego Akropolu, na jego południowo-zachodnim krańcu znajduje się Plac Zaginionego Świata, na której wzniesiono platformę do prowadzenia obserwacji astronomicznych oraz Plac Siedmiu Świątyń. Przy południowym krańcu drogi procesyjnej noszącej imię odkrywcy z 1848 r. Modesto Méndeza znajduje się świątynia VI, nazywana Świątynią Inskrypcji, z uwagi na umieszczenie w jej centralnej części dachu długiego napisu. Czas jej powstania określany jest na ok. 766 r. Nie są to wszystkie piramidy schodkowe zbudowane w Tikál. W grupach ruin oznaczonych O, R i Q znajdują się kolejne bliźniacze piramidy. Obszar, na którym znajdują się ruiny, zajmuje powierzchnię ok. 60,0 km , powierzchnia całego miasta liczyła ok. 125,0 km .
  Flores - miasto w północnej Gwatemali, nad jeziorem Petén Itzá. Ośrodek administracyjny departamentu Petén, oraz gminy Flores która w 2012 roku liczyła 58 502 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.