• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Florencio Campomanes

  Przeczytaj także...
  Baguio – miasto na Filipinach na wyspie Luzon w prowincji Benguet ok. 200 km na północ od Manili; zwane City of the Pines. Oficjalna letnia rezydencja prezydentów Filipin.Wiktor Korcznoj, ros. Виктор Львович Корчной, niem. Viktor Kortschnoi (ur. 23 marca 1931 w Leningradzie) – szwajcarski szachista pochodzenia rosyjskiego, arcymistrz od 1956, dwukrotny wicemistrz świata (1978, 1981).
  Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.

  Florencio Campomanes (ur. 22 lutego 1927 w Manili, zm. 3 maja 2010 w Baguio) – filipiński szachista i działacz szachowy, piąty prezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) w latach 19821995, sędzia klasy międzynarodowej od 1958 roku.

  Biografia[]

  Zanim objął stanowisko prezydenta, uczestniczył w pracach FIDE, będąc przewodniczącym strefy azjatyckiej w latach 19661970 oraz wiceprezydentem ds. Azji w latach 19741982. Został uhonorowany przyznaniem organizacji meczu o mistrzostwo świata KarpowKorcznoj w 1978, który odbył się w Baguio na Filipinach oraz olimpiady szachowej w 1992 w Manili. Największym osiągnięciem Campomanesa był znaczący wzrost zainteresowania szachami w Azji za jego kadencji, a także popularyzacja szachów na całym świecie.

  Olimpiada szachowa – międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE.Magazyn Szachista – miesięcznik, wydawany pod patronatem Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Zawiera m.in. informacje o szeroko rozumianym życiu szachowym w Polsce i na świecie, materiały edukacyjne, ciekawostki i anegdoty.

  Florencio Campomanes był w latach 1956–1966 pięciokrotnym reprezentantem Filipin na szachowych olimpiadach, w tym raz (1960) na najtrudniejszej, I szachownicy. Łącznie w turniejach olimpijskich zdobył 33 punkty w 80 partiach. Był również dwukrotnym (1956, 1960) indywidualnym mistrzem Filipin. Campomanes zdobył ranking FIDE na jednym z turniejów norweskich, w latach osiemdziesiątych, ale nie wyraził zgody na opublikowanie swojego nazwiska na liście rankingowej FIDE.

  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.Szachista – miesięcznik o tematyce szachowej, wydawany od 1991 roku do sierpnia 2000 roku przez Res Publica Press International, natomiast od sierpnia 2000 do roku 2002 przez Agencję TGG, wtedy została wprowadzona nowa szata graficzna, większa objętość, prezentacja władz Polskiego Związku Szachowego, przy jednoczesnym zachowaniu formatu i ciągłości periodyku.

  Przypisy

  1. FIDE Chess Profile: Campomanes, Florencio. [dostęp 2009-11-09].
  2. OlimpBase. [dostęp 2009-11-09].
  3. Szachista 5/1994 str.129

  Bibliografia[]

 • Former FIDE President Campomanes dies at 83 (ang.) (archiwum)
 • Florencio Campomanes, February 22, 1927 – May 3, 2010 (ang.)
 • Obituary - Honorary President Campomanes (ang.)
 • "Magazyn Szachista" nr 7/2010, str. 11-15, artykuł Andrzeja Filipowicza "Florencio Campomanes"
 • Linki zewnętrzne[]

 • Florencio Campomanes – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Campomanes hospitalized after car accident (ang.)
 • Florencio Campomanes 1927-2010 (ang.)
 • Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.Manila (filipiński Maynila) – stolica Filipin, położona na wyspie Luzon, przy ujściu rzeki Pasig do Zatoki Manilskiej (Morze Południowochińskie). Obecnie miasto liczy 1 660 714 mieszkańców (1 sierpnia 2007, spis), wraz z Quezon City, Caloocan, Pasay, Makati, Pasig i in. tworzy zespół miejski - Metro Manila z 11 553 427 mieszkańców (1 sierpnia 2007, spis). W ostatnich dwóch dekadach najszybszy wzrost notuje się w nowych przedmieściach stolicy już poza Metro Manilą w ościennych prowincjach (Laguna, Cavite, Rizal, Bulacan) razem z którymi tworzy tzw. Mega Manilę (populacja 16,1 mln w r. 1995, 18,7 mln w r. 2000, 22 mln w r. 2007).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anatolij Karpow, ros. Анатолий Евгеньевич Карпов (ur. 23 maja 1951 w mieście Złatoust) – rosyjski arcymistrz szachowy, sędzia i trener szachowy, dwunasty mistrz świata (w latach 1975–1985).
  Mistrzostwa świata w szachach rozgrywane w różnych formach od końca XIX wieku są najważniejszymi sportowymi rozgrywkami w szachach. Obecnie oprócz otwartych mistrzostw świata, w których mogą uczestniczyć wszyscy szachiści bez względu na wiek i płeć, organizuje się również mistrzostwa świata kobiet, juniorów (w kilku grupach wiekowych), seniorów, a także komputerów.
  Międzynarodowa Federacja Szachowa (fr. Fédération Internationale des Échecs, FIDE) – utworzona 20 lipca 1924 roku w Paryżu organizacja międzynarodowa zrzeszająca narodowe związki szachowe z całego świata, w tym Polski Związek Szachowy. Mottem FIDE jest Gens una sumus (łac. Jesteśmy jedną rodziną). Od roku 1995 na czele FIDE stoi Kirsan Ilumżynow, prezydent rosyjskiej republiki autonomicznej Kałmucji.
  Nazwisko – nazwa rodziny, do której dana osoba należy. Wraz z imieniem stanowi u większości ludów podstawę identyfikacji danej osoby.
  Andrzej Filipowicz (ur. 13 maja 1938 w Warszawie) – polski szachista, sędzia klasy międzynarodowej, dziennikarz i działacz szachowy, mistrz międzynarodowy od 1975 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.205 sek.