• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flora Danica - porcelana

  Przeczytaj także...
  Christiansborg – dawny zamek królewski i do 1794 r. siedziba królów Danii w Kopenhadze, obecnie mieszcząca parlament duński, Folketing, biura rządu oraz muzea. Zespół zamkowy położony jest na wyspie Slotsholmen ("Wysepka Zamkowa"), która w średniowieczu była zalążkiem Kopenhagi.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
  Edward VII, Albert Edward von Sachsen-Coburg und Gotha (ur. 9 listopada 1841 w Londynie, zm. 6 maja 1910 tamże) – od 22 stycznia 1901 król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii i dominiów brytyjskich oraz cesarz Indii. Syn królowej Wiktorii. Panowanie Edwarda przyniosło pewien powiew świeżości w zakresie obyczajów – konserwatywna królowa Wiktoria stała się symbolem pruderii, jej syn słynął z rozrywkowego trybu życia. W przeciwieństwie do matki raczej nie brał bezpośredniego udziału w rządzeniu państwem, zajmując się pełnieniem funkcji reprezentacyjnych. Swoimi wizytami w Paryżu i ujmującym sposobem bycia podłożył jednak podwaliny pod porozumienie brytyjsko-francuskie (na przełomie XIX i XX wieku Francja i Wielka Brytania traktowały siebie z nieufnością, a często również i z wrogością) oraz powstanie Trójporozumienia, do którego dołączyła Rosja.

  Serwis porcelanowy Flora Danica - serwis obiadowy z porcelany, zdobiony motywami roślinnymi, obecnie sztandarowy produkt Królewskiej Fabryki Porcelany Royal Copenhagen. Uważany jest za jeden z najbardziej oryginalnych i inspirujących produktów europejskiej sztuki przemysłowej XVIII wieku.

  Botanika (biologia roślin; gr. botanē = zieleń, owoc, roślina) – dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Szeroki zakres problematyki jest przyczyną wyodrębniania licznych, w różnym stopniu samodzielnych działów, wymagających stosowania swoistych metod i technik badawczych.Amalienborg – oficjalna rezydencja duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej w Kopenhadze od 1794. Określana również jako zimowy pałac królewski, ponieważ zwykle jest wykorzystywany przez duńskich monarchów w miesiącach zimowych.

  Historia[]

  Wiek XVIII był wiekiem oświecenia i wrażliwości, fascynacji Europy botaniką. Porcelana stała się sprawą prestiżu królewskiego, ponieważ przepis na to "białe złoto" został odnaleziony w Europie na początku wieku, a większość europejskich książąt szybko założyło własne manufaktury porcelany. Tak uczynił również król duński Christian VII.

  Porcelana – rodzaj białej, przeświecającej ceramiki wysokiej jakości, wynaleziony w Chinach w VII w. Porcelana jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem poprzez wypalanie uformowanych wyrobów w temperaturze od 920-980 °C (wyroby nieszkliwione, tzw. biskwit) aż do 1280-1460 °C (wyroby szkliwione). Charakteryzuje się niską nasiąkliwością, bardzo dobrymi właściwościami dielektrycznymi, dużą wytrzymałością mechaniczną, wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych i nieprzepuszczalnością dla cieczy i gazów.Serwis – komplet naczyń stołowych wykonanych z tego samego materiału, o jednolitej formie i zdobieniach, stanowiący część zastawy stołowej. Największy kunszt w wytwarzaniu bogato zdobionych serwisów porcelanowych osiągnięto w XVIII wieku. Wówczas to często, obok samych naczyń, w skład serwisu wchodziły różne ozdoby stołu takie jak figurki, wazoniki, świeczniki, serwetniki czy koszyczki ceramiczne. Tego rodzaju zestawy dekoracyjne nosiły nazwę surtout-de-table.

  Flora Danica powstała na zlecenie Christiana VII i pomyślana była jako prezent dla carycy Katarzyny Wielkiej, która zmarła w 1796 r. nie doczekawszy ukończenia przeznaczonego dla niej dzieła.

  Wykonania podjął się jeden z największych malarzy porcelany tamtego okresu - Johann Christoph Bayer. Praca ta okazała się dziełem jego życia. Długi i pracochłonny proces rozpoczął się w 1790 roku. Prace zostały ukończone po 12 latach. Bayer stworzył 1802 różne elementy ręcznie formowane i ręcznie malowane.

  Chrystian IX Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg (ur. 8 kwietnia 1818 w Zamku Gottorf w Szlezwiku, zm. 29 stycznia 1906 w Kopenhadze) – książę Szlezwiku-Holsztynu, król Danii. Założyciel dynastii Glücksburg.Małgorzata II, Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid (ur. 16 kwietnia 1940 w Kopenhadze) – królowa Danii od 14 stycznia 1972, z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów. Córka króla Danii Fryderyka IX (1899–1972) i królowej Ingrid (1910–2000), córki króla Szwecji Gustawa VI Adolfa (1882–1973).

  Serwis Flora Danica został użyty po raz pierwszy w dniu 29 stycznia 1803 roku. Okazją był bankiet urodzinowy samego króla. Od tego czasu ta królewska porcelana służyła jedynie podczas oficjalnych uroczystości, wśród których były królewskie urodziny, wesela, wizyty zagranicznych monarchów, bankiety.

  Zamek Rosenborg – dawna rezydencja podmiejska królów Danii, obecnie muzeum w Kopenhadze poświęcone duńskim monarchom z dynastii Oldenburgów i jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków stolicy Danii.Aleksandra Duńska, właść. Aleksandra Carolina Marie Charlotte Louise Julia Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg zwana Alix (ur. 1 grudnia 1844 w Kopenhadze, zm. 20 listopada 1925 w Sandringham House) – księżniczka Danii, królowa Anglii, żona Edwarda VII.

  Następnie serwis Flora Danica nie był produkowany przez kolejne 60 lat. Dopiero w 1863 roku powstał nowy serwis, jako prezent ślubny od Duńczyków dla księżniczki Alexandry, córki Chrystiana IX, króla Danii, na jej małżeństwo z Księciem Walii Edwardem VII, a późniejszym królem Wielkiej Brytanii. Różni się on jednak od oryginału, między innymi tym, iż znacznie poszerzono wybór roślin do dekoracji. Komplet ten jest przechowywany do dnia dzisiejszego na zamku Windsor w ramach kolekcji królowej Elżbiety II.

  Katarzyna II Wielka (ur. 2 maja 1729 w Szczecinie – zm. 17 listopada 1796 w Petersburgu) – księżniczka anhalcka Zofia Fryderyka Augusta, , żona wielkiego księcia, później cesarza rosyjskiego Piotra III, a po dokonaniu zamachu stanu samodzielna cesarzowa Rosji w latach 1762-1796. Podziwiana przez zachodnich filozofów za mądrość, umiłowanie wiedzy i sprzyjanie oświeceniu, nazywana przez nich „Semiramidą Północy”, w rzeczywistości rządziła niezwykle twardą ręką. Zezwoliła szlachcie na handel chłopami i zsyłanie buntowników na Syberię, krwawo stłumiła bunty kozackie i chłopskie. Uczestniczyła w rozbiorach Polski.Chrystian VII (Christian VII), (ur. 29 stycznia 1749 w Kopenhadze - zm. 13 marca 1808 w Rendsburgu), król Danii i Norwegii w latach 1766-1808 oraz książę Szlezwik-Holsztyn. Był synem Fryderyka V i jego pierwszej żony Luizy, córki Jerzego II, króla Wielkiej Brytanii.

  Zdobnictwo[]

  Każda część zdobiona była bardzo indywidualnie i pokazywała przekroje roślin wraz z kwiatami, liśćmi, łodygami, korzeniami i owocami. Dodatkowo brzegi naczyń pokrywane były 24-karatowym złotem.

  Król duński zdecydował o wyborze zdobienia, co odpowiadało ówczesnej modzie na ozdabianie porcelany motywami roślinnymi. Istotną różnicę stanowił jednak dobór roślin - na życzenie Christiana wykonano dokładne kopie wizerunków roślin pospolitych z atlasu botanicznego "Flora Danica", opracowanego w latach 1761-1783.

  Royal Copenhagen, oficjalnie Królewska Fabryka Porcelany (duń. Den Kongelige Porcelainsfabrik) jest producentem luksusowych wyrobów z porcelany. Została założona w Kopenhadze 1 maja 1775 pod opieką Królowej Julii Marii. Znakiem fabryki są trzy faliste linie nad sobą symbolizujące trzy cieśniny Danii: Sund, Wielki Bełt i Mały Bełt.Flora Danica – atlas botaniczny, którego kolejne części publikowane były przez 122 lata od 1761 do 1883. W publikacji znalazło się 3240 rycin przedstawiających wszystkie znane wówczas gatunki roślin naczyniowych z terenu ówczesnego Królestwa Danii (w tym czasie pod władzą króla duńskiego znajdowały się również: Norwegia, tereny północnych Niemiec, Grenlandia, Islandia i Wyspy Owcze), dodatkowo także przedstawione zostały wybrane gatunki grzybów i mszaków. Ze względu na zakres i sposób wykonania Flora Danica uważana jest za jedno z najlepszych wydawnictw poświęconych florom krajowym, jakie kiedykolwiek powstało. Pod podobnym tytułem (Flora Danica. Det er: Dansk Urtebog) ukazało się w 1648 dzieło duńskiego lekarza i botanika Simona Paulli, opisywało ono rośliny lecznicze stosowane w Danii.

  Serwis w obecnych czasach[]

  Z oryginalnego serwisu liczącego 1802 sztuki zachowało się około 1530 przetrwało do dnia dzisiejszego.

  Część zastawy nadal wykorzystywane jest na uroczystościach państwowych w Christiansborg w Kopenhadze przez królową Małgorzatę II . Inne elementy z tej rzadkiej zastawy bezpiecznie przebywają w Zamku Rosenborg (obecnie muzeum) i Amalienborg Palace - oficjalnej rezydencji królowej Danii Małgorzaty II.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.

  Do dziś Flora Danica formowana i malowana jest ręcznie, jak to było ponad 200 lat temu. Opracowanie i skomplikowane dekoracje naszkliwne zawierają około 700 przedstawień roślinnych znanych z kart atlasu botanicznego.

  Zobacz też[]

 • Flora Danica
 • Royal Copenhagen
 • Przypisy

  1. zielnik z porcelany (pol.). [dostęp 2010-06-01].
  2. The Royal Library (ang.). [dostęp 2010-06-01].
  3. sztuka.pl (pol.). [dostęp 2010-06-01].

  Linki zewnętrzne[]
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wzór przemysłowy - (ang. industrial design) pojęcie z pogranicza prawa własności intelektualnej i sztuki użytkowej. Wzornictwo przemysłowe jest działalnością twórczą, której celem jest określenie zewnętrznych cech przedmiotów wytwarzanych przemysłowo, które to cechy określają strukturalne i funkcjonalne relacje, jakie dany wzór przemysłowy czynią całością spójną, i to zarówno z punktu widzenia producenta, jak i użytkownika.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.