• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flintstonowie - film

  Przeczytaj także...
  Fred Flintstone (Fryderyk Joseph Flintstone) – główny bohater amerykańskiego serialu Flintstonowie. Występuje również w innych serialach jak Figle z Flintstonami. Halle Maria Berry (ur. 14 sierpnia 1966 w Cleveland) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Laureatka Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za występ w melodramacie Czekając na wyrok (2001). Za tytułową rolę w filmie Kariera Dorothy Dandridge (1999) otrzymała Emmy i Złoty Glob. Wystąpiła również w filmach z serii X-Men, a także Bumerang (1992), Flintstonowie (1994), Senator Bulworth (1998), Śmierć nadejdzie jutro (2002), Gothika (2003), Atlas chmur (2012), Połączenie (2013), Kingsman: Złoty krąg (2017) i John Wick 3 (2019).
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Flintstonowie (tytuł oryg. The Flintstones) – amerykański komediowy film fabularny powstały na podstawie serialu animowanego Flintstonowie, wyprodukowany w 1994 roku przez Universal Pictures i Amblin Entertainment. Film doczekał się prequela pt. Flintstonowie: Niech żyje Rock Vegas! po 6 latach.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Melvin Jerome Blanc, Mel Blanc (ur. 30 maja 1908 w San Francisco, zm. 10 lipca 1989 w Los Angeles), aktor amerykański, znany jako głos bohaterów filmów animowanych wytwórni Warner Bros.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Flintstone’owie i Rubble’owie to rodziny z epoki kamienia łupanego. Fred i Barney pracują w kamieniołomach wysadzając skały. Fred daje Barney'owi trochę pieniędzy, aby mogli zaadoptować dziecko. Kiedy przystępują do testu, który decyduje o tym, kto powinien zostać nowym wiceprezydentem firmy, Fred nie radzi sobie zbyt dobrze, więc Barney odwdzięcza mu się odpowiedziami na pytania testowe. W końcu Fred udaje się na wymarzone stanowisko i uświadamia sobie, że jest manipulowany przez Cliffa Vandercave’a.

  Universal Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa założona 30 kwietnia 1912 roku przez Carla Laemmle. Obecnie należy do NBCUniversal, części koncernu Comcast. Razem z Paramount oraz Warner Brothers należy do najstarszych i największych wytwórni filmowych w USA. Od początku istnienia studia do 1 stycznia 2010 roku marką Universal opatrzono łącznie około 3400 filmów.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Obsada[ | edytuj kod]

 • John GoodmanFred Flintstone
 • Rick Moranis – Barney Rubble
 • Elizabeth Perkins – Wilma Flintstone
 • Rosie O’Donnell – Betty Rubble
 • Kyle MacLachlan – Cliff Vandercave
 • Elizabeth Taylor – Pearl Slaghoople
 • Harvey Korman – Dictabird
 • Halle Berry – Sekretarka
 • Dann Florek – pan Slate
 • Mel Blanc (nagranie archiwalne) – Dino
 • Elaine Silver i Melanie Silver – Pebbles Flintstone
 • Hlynur Sigurdsson i Marino Sigurdsson – Bamm-Bamm Rubble
 • Polska wersja[ | edytuj kod]

  Film posiadał pięć wersji lektorskich - pierwszą wydaną na VHS przez ITI Home Video, drugą - nagraną dla RTL7 (obecnie TVN7) przez Studio Start w Łodzi, trzecią - dla TVN przez ITI Film Studio, czwartą - przez studio nagraniowe Agencji Filmowej TVP i piątą - dla TV PULS przez Studio Publishing.

  Elizabeth Perkins (ur. 18 listopada 1960 roku w Nowym Jorku, w dzielnicy Queens) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.Flintstonowie, pierwotnie w Polsce pod tytułem Między nami Jaskiniowcami (ang. The Flintstones) – amerykański serial animowany opowiadający o przygodach 2 rodzin jaskiniowców: Flintstonów i Rubble’ów.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • Choć akcja komedii rozgrywa się w czasach prehistorycznych, możemy również spotkać nawiązania do czasów współczesnych m.in. rozmowy telefoniczne, zakupy w supermarkecie, płacenie kartą płatniczą, korzystanie z komunikacji miejskiej czy gra w kręgle.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Flintstonowie w bazie IMDb (ang.)
 • Flintstonowie w bazie Filmweb
 • Amblin Entertainment, Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją filmów, założone w 1981 roku przez reżysera Stevena Spielberga i producentów filmowych, Kathleen Kennedy i Franka Marshalla. Siedziba firmy mieści się w Bungalow 477 na zapleczu Universal Studios w Universal City, w Kalifornii. Firma dystrybuuje wszystkie filmy Amblin Partners pod szyldem Amblin Entertainment. Roseanne Teresa O’Donnell (ur. 21 marca 1962 w Commack) – amerykańska aktorka komediowa. W latach 1996-2002 była gospodarzem talk show The Rosie O’Donnell Show.
  Warto wiedzieć że... beta

  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
  Film komediowy – gatunek filmowy przedstawiający śmieszne, humorystyczne sytuacje i postaci, mający najczęściej happy end (oprócz czarnych komedii). Jest to jeden z najstarszych gatunków filmowych; duża część filmów niemych to komedie.
  Jonathan Stephen "John" Goodman (ur. 20 czerwca 1952 w St. Louis, Missouri, USA), aktor amerykański, znany głównie z ról komediowych.
  Kyle Merritt MacLachlan (ur. 22 lutego 1959 w Yakima w stanie Waszyngton) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, znany ze współpracy z reżyserem Davidem Lynchem.
  Harvey Herschel Korman (ur. 15 lutego 1927 w Chicago, zm. 29 maja 2008 w Los Angeles) − amerykański aktor komediowy pochodzenia żydowskiego.
  Frederick Alan "Rick" Moranis (ur. 18 kwietnia 1953 w Toronto, Kanada) - amerykański aktor komediowy pochodzenia kanadyjskiego. W 1997 roku odszedł z przemysłu filmowego z powodu śmierci swojej żony, co miało miejsce 6 lat wcześniej. Zauważył, że trudno mu pogodzić robienie filmów z wychowywaniem dzieci.
  Elizabeth Rosemond Taylor (ur. 27 lutego 1932 w Hampstead, zm. 23 marca 2011 w Los Angeles) – hollywoodzka aktorka urodzona w Wielkiej Brytanii, wyróżniona wieloma nagrodami, w tym dwoma Oscarami: w 1961 za rolę Glorii Wondrous (BUtterfield 8) i w 1967 za rolę Marthy (Kto się boi Virginii Woolf?).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.766 sek.