• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaszowcowate

  Przeczytaj także...
  John Hutchinson (ur. 7 kwietnia 1884, zm. 2 września 1972) – brytyjski botanik. Hutchinson pracował w Royal Botanic Gardens, Kew od 1904 do 1948. W 1947 został członkiem Royal Society.Anaxagorea A. St.-Hil. – rodzaj roślin z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajdują się co najmniej 25 gatunków o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy jeden takson ma status gatunku niepewnego (niezweryfikowanego). Występuje naturalnie w klimacie równikowym obu Ameryk oraz w Azji od Sri Lanki aż po Indonezję i Filipiny. Gatunkiem typowym jest A. prinoides (Dunal) A.St.-Hil. ex A.DC.
  Hornschuchia Nees – rodzaj roślin z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajduje się 40 gatunków. Występuje endemicznie we wschodniej części Brazylii. Gatunkiem typowym jest H. bryotrophe Nees.
  .mw-parser-output .takson-zwierzeta .naglowek{color:black!important;background:#d3d3a4!important}.mw-parser-output .takson-rosliny .naglowek{color:black!important;background:#90ee90!important}.mw-parser-output .takson-grzyby .naglowek{color:black!important;background:#add8e6!important}.mw-parser-output .takson-protozoa .naglowek{color:black!important;background:#f0e68c!important}.mw-parser-output .takson-chromalveolata .naglowek{color:black!important;background:#adff2f!important}.mw-parser-output .takson-excavata .naglowek{color:black!important;background:#f0e68c!important}.mw-parser-output .takson-amoebozoa .naglowek{color:black!important;background:#ffc8a0!important}.mw-parser-output .takson-opisthokonta .naglowek{color:black!important;background:#e0d0b0!important}.mw-parser-output .takson-sar .naglowek{color:black!important;background:Moccasin!important}.mw-parser-output .takson-bakterie .naglowek{color:black!important;background:#d3d3d3!important}.mw-parser-output .takson-archeony .naglowek{color:black!important;background:#f3e0e0!important}.mw-parser-output .takson-eukarionty .naglowek{color:black!important;background:#faf0e6!important}.mw-parser-output .takson-inne .naglowek{color:white!important;background:red!important}
  Owoc Annona cherimola
  Owoc Annona muricata

  Flaszowcowate (Annonaceae Juss.) – rodzina roślin okrytonasiennych stanowiąca jedno z ich starszych odgałęzień linii rozwojowych w rzędzie magnoliowców Magnoliales. Liczy około 2300 gatunków zgrupowanych w 120–130 rodzajach. Są to drzewa, krzewy lub pnącza, występujące głównie w strefie międzyzwrotnikowej. W strefie umiarkowanej rosną przedstawiciele rodzaju asymina Asimina we wschodniej Ameryce Północnej. Nazwa rodziny pochodzi od rodzaju flaszowiec (Annona) (typ nomenklatoryczny).

  Pęczek – kwiatostan wierzchotkowy charakteryzujący się bardzo skróconą osią (podobnie jak przy kłębiku) oraz kwiatami osadzonymi na nieco dłuższych szypułkach. Taki rodzaj kwiatostanu występuje między innymi u wiązów (Ulmus L.) czy u niektórych gatunków z rodziny rdestowatych (Polygonaceae Juss.).Jagodlin (Cananga) – rodzaj roślin należący do rodziny flaszowcowatych (Annonaceae). Gatunkiem typowym jest Cananga odorata (Lamarck) J. D. Hooker et T. Thomson.

  Niektóre gatunki to ważne gospodarczo drzewa owocowe, dostarczające przypraw i drewna. Jadalne są owoce gatunków z rodzaju flaszowiec Annona (A. squamosa, A. reticulata, A. muricata, A. cherimoya) oraz asymina trójklapowa Asimina triloba. Owoce Xylopia aethiopica używane są jako przyprawa. Pachnące kwiaty jagodlinu wonnego Cananga odorata i Mkilua fragrans używane są do wyrobu perfum.

  Greenwayodendron Verdc. – rodzaj roślin z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajdują się 2 gatunki. Występuje naturalnie w klimacie tropikalnym Afryki. Gatunkiem typowym jest G. suaveolens (Engl. & Diels) Verdc.Pnącze, roślina pnąca – forma życiowa roślin o długiej, wiotkiej łodydze, wymagającej podpory, by mogła się wspinać do góry, do światła. W strefie umiarkowanej pnącza występują rzadko, w tropikalnych lasach są częste, w tym liczne o zdrewniałych łodygach – tzw. liany, które wykorzystując drzewa jako podpory oszczędzają konieczność wytwarzania silnych i grubych pni by wydostać się z ciemnego dna lasu tropikalnego ku słońcu. Pnącza dzięki oszczędzaniu na wzroście pędu na grubość bardzo szybko rosną na długość. Niektóre z nich potrafią się przyczepić nawet do gładkiego muru.

  Morfologia[ | edytuj kod]

  Kwiat Cananga odorata
  Fissistigma oldhamii
  Miliusa tomentosa
  Pokrój Niewielkie drzewa, krzewy lub pnącza z wyraźnym pniem głównym, z korą zwykle włóknistą i aromatyczną. Pędy często zygzakowate. Liście Zimozielone, skrętoległe, ułożone w dwóch szeregach, całobrzegie i zwykle krótkoogonkowe. Aromatyczne z powodu olejków eterycznych. Przylistków brak. Kwiaty Zwykle obupłciowe, pojedyncze lub zebrane w pęczkach albo gronach w kątach liści lub na końcach pędów. Okwiat zwykle składa się z 9 listków wyrastających w 3 okółkach po 3. Wyróżniany jest kielich składający się z trzech lub 6 działek i korona złożona podobnie z trzech lub 6 płatków. Wszystkie listki okwiatu są wolne. Wolne (rzadko zrośnięte) słupki (10–100 lub więcej) i liczne pręciki (25–100) są umieszczone w okółkach lub spiralnie na wydłużonym dnie kwiatowym. Owoc Zwykle mięsisty owoc zbiorowy powstający z licznych jagód powstających z poszczególnych słupków ewentualnie pęczek krótkoszypułkowych jagód. Czasem mieszek.

  Systematyka[ | edytuj kod]

  Polyalthia longifolia

  Flaszowcowate od dawna uznawane są bliskie systematycznie magnoliowatym Magnoliaceae. W systemie Johna Hutchinsona (1926–1934) umieszczone były w rzędzie Annonales tuż po Magnoliales, od których miały według tego autora pochodzić. W części systemów klasyfikacyjnych XX wieku rodzina flaszowcowatych wyodrębniana była w randze rzędu Annonales obok Magnoliales (np. system Takhtajana z 1987, 1997 i 2009 oraz system Dahlgrena z 1989), w innych była włączana do rzędu magnoliowców Magnoliales (np. w systemie Cronquista z 1981 i systemie Thorne'a z 2003). W systemach APG rodzina sytuowana jest od początku w rzędzie magnoliowców.

  Okwiat, okrywa kwiatowa (ang. perianth, łac. perigonium, perianthium) – część kwiatu stanowiąca ochronę dla rozwijających się pręcików i słupków. U roślin owadopylnych okwiat pełni także funkcję powabni dzięki zapachowi i kolorom, dla zapylających je owadów, ptaków, ssaków i innych zwierząt.Dno kwiatowe, oś kwiatowa (ang. receptacle, łac. receptaculum) – element budowy kwiatu roślin okrytonasiennych będący przeważnie mniej lub bardziej rozszerzonym końcem szypułki. Na dnie kwiatowym osadzone są wyrastające spiralnie lub w okółkach pozostałe elementy budowy kwiatu – okwiat, pręcikowie i słupkowie. Dno kwiatowe stanowi twór homologiczny do osi kłosa zarodnionośnego roślin zarodnikowych i osi strobili nagonasiennych.
  Pozycja systematyczna rodziny według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

  Klad siostrzany względem Eupomatiaceae w obrębie rzędu magnoliowców. Podział systematyczny rodziny

  Rodzina tradycyjnie dzielona była na dwie podrodziny różniące się morfologicznie – układem owocolistków: Monodoroideae z owocolistkami w okółku tworzącymi jednokomorową zalążnię i Annonoideae z owocolistkami spiralnymi, wolnymi i zrastającymi się, ale tworzącymi wielokomorowe słupkowie synkarpiczne. W 2012 ustalono nową aranżację podrodzin i plemion na podstawie relacji filogenetycznych stwierdzonych na podstawie badań molekularnych.

  Pręcik (łac. stamen) – męski organ płciowy w kwiecie, bardzo silnie zredukowany i zmieniony liść. Ponieważ każdy pylnik (theca) ma połączone po dwa woreczki pyłkowe, pręcik okrytozalążkowych jest mikrosporofilem o 4 mikrosporangiach lub 2 synangiach dwusporangiowych. U roślin okrytonasiennych składa się z nitki pręcikowej (filamentum) i główki (anthera), która jest zróżnicowana na dwa pylniki (thecae) połączone płonnym łącznikiem (connectivum). W pylnikach znajdują się komory pyłkowe zawierające tkankę wyściełającą (tzw. tapetum) oraz tkankę zarodnikotwórczą (tzw. archespor), która wytwarza ziarna pyłku kwiatowego lub pyłkowiny. Dojrzałe pylniki pękają, pyłek się wysypuje i zostaje on dalej przenoszony przez wiatr, owady, zwierzęta, a następnie osadza się na znamionach słupków innych kwiatów (następuje zapylenie). Istnieją także rośliny o kwiatach samopylnych.Goniothalamus – rodzaj należący do rodziny flaszowcowatych. Obejmuje 130-140 gatunków występujących w tropikalnej i subtropikalnej części Azji.

  podrodzina Ambavioideae

 • Ambavia Le Thomas
 • Cananga (DC.) Hook. f. & Thomson – jagodlin
 • Cleistopholis Pierre ex Engl.
 • Cyathocalyx Champ. ex Hook. f. & Thomson
 • Drepananthus Maingay ex J. D. Hooker et T. Thomson
 • Lettowianthus Diels
 • Mezzettia Becc.
 • Tetrameranthus R. E. Fr.
 • Meiocarpidium Engl. & Diels
 • podrodzina Anaxagoreoideae

  Pseudartabotrys letestui Pellegr. – gatunek rośliny z monotypowego rodzaju Pseudartabotrys w obrębie rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Występuje naturalnie w klimacie tropikalnym Afryki – w Gabonie.Mitrephora (Blume) Hook. f. & Thomson – rodzaj roślin z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajduje się 19 gatunków o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejne 63 taksony mają status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych). Występuje naturalnie w klimacie równikowym Azji, Australazji i Oceanii. Gatunkiem typowym jest Mitrephora obtusa|M. obtusa Hook.f. & Thomson
 • Anaxagorea A. St.-Hil.
 • podrodzina Annonoideae

  plemię Annoneae

 • Annona L. – flaszowiec (w tym Rollinia A. St.-Hil.)
 • Anonidium Engl. & Diels
 • Asimina Adans. – asymina, urodlin
 • Boutiquea Le Thomas
 • Diclinanona Diels
 • Disepalum Hook. f.
 • Goniothalamus (Blume) Hook. f. & Thomson
 • Neostenanthera Exell
 • plemię Bocageeae

 • Bocagea A. St.-Hil.
 • Cardiopetalum Schltdl.
 • Cymbopetalum Benth.
 • Froesiodendron R. E. Fr.
 • Hornschuchia Nees
 • Mkilua Verdc.
 • Porcelia Ruiz & Pav.
 • Trigynaea Schltdl.
 • plemię Duguetieae

  Korona (łac. corolla, ang. corolla) – element kwiatu składający się z okółka barwnych płatków korony (petala), które stanowią powabnię dla owadów, lub innych zwierząt zapylających kwiaty. Korona stanowi wewnętrzną część okwiatu.Olejek eteryczny (łac. oleum aetherium, oleum aethereum) – ciekła, lotna substancja zapachowa, znajdująca się najczęściej w specjalnych komórkach tkanki wydzielniczej roślin. Takie komórki są charakterystyczne dla roślin olejkodajnych, np. gatunków z rodziny sosnowatych, jasnotowatych, mirtowatych, rutowatych i baldaszkowatych. Pod względem składu olejek jest mieszaniną rozmaitych związków chemicznych, takich jak ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny, i innych związków organicznych, w tym zawierających azot i siarkę związków o nieprzyjemnym zapachu (np. aminy, tiole).
 • Duckeanthus R. E. Fr.
 • Duguetia A. St.-Hil.
 • Fusaea (Baill.) Saff.
 • Letestudoxa Pellegr.
 • Pseudartabotrys Pellegr.
 • plemię Guatterieae

 • Guatteria Ruiz & Pav. (obejmuje: Guatteriella R. E. Fr., Guatteriopsis R. E. Fr. i Heteropetalum Benth.)
 • plemię Monodoreae

 • Asteranthe Engl. & Diels
 • Hexalobus A. DC.
 • Isolona Engl.
 • Mischogyne Exell
 • Monocyclanthus Keay
 • Monodora Dunal
 • Ophrypetalum Diels
 • Sanrafaelia Verdc.
 • Uvariastrum Engl.
 • Uvariodendron (Engl. & Diels) R. E. Fr.
 • Uvariopsis Engl.
 • plemię Uvarieae

  Integrated Taxonomic Information System (ITIS) – system zaprojektowany do dostarczania informacji taksonomicznych o organizmach. Został utworzony w 1996 r. System jest wspierany przez agencje rządowe Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Meksyku. Współpracuje z taksonomami z całego świata. Jest partnerem Species 2000 i Global Biodiversity Information Facility (GBIF). Współuczestniczy w realizacji międzynarodowego programu Katalog Życia (Catalogue of Life Programme).System Cronquista – system klasyfikacji roślin okrytonasiennych. Został opracowany przez amerykańskiego botanika Arthura Cronquista (1919-1992) i opublikowany w jego dziełach: An Integrated System of Classification of Flowering Plants (1981) i The Evolution and Classification of Flowering Plants (1968, 2. wyd. 1988).
 • Cleistochlamys Oliv.
 • Afroguatteria Boutique
 • Dasymaschalon (Hook. f. & Thomson) Dalla Torre & Harms
 • Dielsiothamnus R. E. Fr.
 • Exellia Boutique
 • Friesodielsia Steenis
 • Gilbertiella Boutique
 • Monanthotaxis Baill.
 • Sphaerocoryne (Boerl.) Ridl.
 • Toussaintia Boutique
 • Uvaria L. (w tym: Anomianthus Zoll., Cyathostemma Griff., Ellipeia Hook. f. & Thomson, Ellipeiopsis R. E. Fr., Rauwenhoffia Scheff., Balonga Le Thomas, Dasoclema J. Sinclair)
 • Desmos Lour.
 • Fissistigma Griff.
 • Melodorum Lour.
 • Schefferomitra Diels
 • plemię Xylopieae

  System APG IV – system klasyfikacyjny roślin okrytonasiennych opublikowany w roku 2016 przez członków Angiosperm Phylogeny Group. Jest to kolejna wersja systemu klasyfikacyjnego rozwijanego od 1998 roku, sukcesywnie zastępująca poprzednie klasyfikacje (APG I z 1998, APG II z 2003 i APG III z 2009). Klasyfikacja bazuje na analizie powiązań filogenetycznych między grupami roślin, ustalanych głównie na podstawie danych molekularnych. System został skompilowany przez 16 autorów z 6 krajów, ale uwzględnia też wyniki warsztatów przeprowadzonych w Kew Gardens oraz ankiety internetowej, na którą odpowiedziało 441 respondentów z 42 krajów. Szerokie konsultacje i uznanie sugestii większości zamiast przyjęcia stanowiska ekspertów (np. w kwestii szerokiego ujęcia rodziny ogórecznikowatych Boraginaceae zamiast jej podziału) spowodowało zresztą kontrowersje w środowisku (Angiosperm Phylogeny Website publikuje w przypadkach spornych klasyfikację sugerowaną przez ekspertów, niżeli przyjętą w APG IV opinię większości).Disepalum Hook. f. – rodzaj roślin z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajdują się 9 gatunki. Występuje naturalnie w Azji Południowo-Wschodniej, głównie w Malezji i Indonezji. Gatunkiem typowym jest D. anomalum Hook.f.
 • Artabotrys R. Br.
 • Xylopia L.
 • podrodzina Malmeoideae

  plemię Dendrokingstonieae

 • Dendrokingstonia Rauschert
 • plemię Fenerivieae

 • Fenerivia Diels
 • plemię Maasieae

 • Maasia Mols et al.
 • plemię Malmeeae

 • Bocageopsis R. E. Fr.
 • Cremastosperma R. E. Fr.
 • Ephedranthus S. Moore
 • Klarobelia Chatrou
 • Malmea R. E. Fr.
 • Mosannona Chatrou
 • Onychopetalum R. E. Fr.
 • Oxandra A. Rich.
 • Pseudephedranthus Aristeg.
 • Pseudomalmea Chatrou
 • Pseudoxandra R. E. Fr.
 • Unonopsis R. E. Fr. – wiszogronowiec
 • Ruizodendron R. E. Fr.
 • plemię Miliuseae

  Artabotrys R. Br. – rodzaj roślin z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajdują się co najmniej 102 gatunki o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejnych 11 taksonów ma status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych). Występuje naturalnie w klimacie równikowym całego świata. Gatunkiem typowym jest A. hexapetalus (L.f.) Bhandari.Przylistek (łac.stipula, ang. stipule) – organ wykształcający się po obu stronach nasady ogonka liściowego lub liścia siedzącego u wielu przedstawicieli roślin okrytonasiennych. Wykształcają się one zwłaszcza u podstawy liści zaopatrywanych przez trzy ślady (luki) liściowe. Powstają z dolnej części zawiązka liściowego (z górnej powstaje zwykle ogonek i blaszka liściowa). Wykształcają się jako zróżnicowane morfologicznie i pełniące rozmaite funkcje organy. Często mają postać liściokształtną i pełnią funkcję asymilacyjną (np. u grochu Lathyrus aphaca), czasem dodatkowo chronią zawiązki i młode liście. Szczególną rolę ochronną pełnią łuskowate przylistki okrywające pąk i chroniące go przed uszkodzeniem (np. w przypadku pąków zimujących). U niektórych roślin (np. u robinii) przylistki wykształcają się jako ciernie, u innych mają postać włosków lub gruczołów.
 • Alphonsea Hook. f. & Thomson
 • Cleistopetalum H. Okada
 • Desmopsis Saff.
 • Enicosanthum Becc.
 • Marsypopetalum Scheff.
 • Meiogyne Miq. (w tym Fitzalania F. Muell.)
 • Miliusa Lesch. ex A. DC.
 • Mitrella Miq.
 • Mitrephora (Blume) Hook. f. & Thomson
 • Neo-uvaria Airy Shaw
 • Oncodostigma Diels
 • Orophea Blume
 • Phaeanthus Hook. f. & Thomson
 • Phoenicanthus Alston
 • Platymitra Boerl.
 • Polyalthia Blume – choruna (w tym Haplostichanthus F. Muell. i Papualthia Diels)
 • Popowia Endl.
 • Pseuduvaria Miq. (w tym Oreomitra Diels)
 • Sageraea Dalzell
 • Sapranthus Seem.
 • Stelechocarpus Hook. f. & Thomson
 • Stenanona Standl.
 • Tridimeris Baill.
 • Trivalvaria (Miq.) Miq.
 • Woodiellantha Rauschert
 • plemię Monocarpieae

  Krzew – roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od nasady rozgałęzia się na wiele pędów równorzędnych. W przeciwieństwie do drzew u krzewów brak osi głównej – pnia.Lettowianthus stellatus Diels – gatunek rośliny z monotypowego rodzaju Lettowianthus w obrębie rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Występuje naturalnie we wschodniej Afryce – w Kenii oraz Tanzanii.
 • Monocarpia Miq.
 • plemię Piptostigmateae

 • Annickia Setten & Maas
 • Greenwayodendron Verdc.
 • Mwasumbia Couvreur & D. M. Johnson
 • Piptostigma Oliv.
 • Polyceratocarpus Engl. & Diels
 • Pozostałe rodzaje (Insertae sedis):

 • Ancana F.Muell.
 • Craibella R. M. K. Saunders et al.
 • Deeringothamnus Small
 • Mezzettiopsis (Hutch.) Goel
 • Pyramidanthe Miq.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS ONE”, 10 (4), 2015, e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-05-31] (ang.).
  3. Gurcharan Singh: Plant Systematics. Enfield: Science Publishers, 2004, s. 319-321. ISBN 1-57808-351-6.
  4. Annonaceae Juss. [w:] Watson L. & M.J. Dallwitz. 1992. The families of flowering plants: descriptions, illustrations, identification, and information retrieval na http://delta-intkey.com (ang.)
  5. Maarten J. M. Christenhusz, Michael F. Fay, Mark W. Chase: Plants of the World: An Illustrated Encyclopedia of Vascular Plants. Richmond, Chicago: Kew Publishing, The University of Chicago Press, 2017, s. 105-106. ISBN 978-1842466346.
  6. Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski (red.): Słownik botaniczny. Wyd. wydanie II, zmienione i uzupełnione. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003, s. 227. ISBN 83-214-1305-6.
  7. Armen Takhtajan: Flowering Plants. Springer, s. 39-41. ISBN 978-1-4020-9608-2.
  8. Lars W. Chatrou, Michael D. Pirie, Roy H. J. Erkens, Thomas L. P. Couvreur, Kurt M. Neubig, J. Richard Abbott, Johan B. Mols, Jan W. Maas, Richard M. K. Saunders, Mark W. Chase. A new subfamilial and tribal classification of the pantropical flowering plant family Annonaceae informed by molecular phylogenetics. „Botanical Journal of the Linnean Society”. 169, 1, s. 5–40, 2012. DOI: 10.1111/j.1095-8339.2012.01235.x. 
  9. Rainer, H. Monographic studies in the genus Annona L. (Annonaceae): Inclusion of the genus Rollinia A.St. Hil.. „Annalen des Naturhistorischen Museums in Wien Serie B Botanik und Zoologie”. 108, s. 191-205, 2007. 
  10. Erkens, RHJ, Chatrou, LW, Koek-Noorrnan, J, Maas, JW, Maas, PJM. Classification of a large and widespread genus of Neotropical trees, Guatteria (Annonaceae) and its three satellite genera Guatteriella, Guatteriopsis and Heteropetalum. „Taxon”. 56, s. 757-774, 2007. 
  11. Erkens, RHJ, Maas, PJM. The Guatteria group disentangled: sinking Guatteriopsis, Guatteriella, and Heteropetalum into Guatteria. „Rodriguésia”. 59, s. 401-406, 2008. 
  12. Zhou, LL, Su, YCF, Saunders, RMK. Molecular phylogenetic support for a broader delimitation of Uvaria (Annonaceae), inclusive of Anomianthus, Cyathostemma, Ellipeia, Ellipeiopsis and Rauwenhoffia. „Systematics and Biodiversity”. 7, s. 249-258, 2009. 
  13. Zhou, L, Su, YCF, Chalermglin, P, Saunders, RMK. Molecular phylogenetics of Uvaria (Annonaceae): relationships with Balonga, Dasoclema and Australian species of Melodorum. „Botanical Journal of the Linnean Society”. 163, s. 33-43, 2010. DOI: 10.1111/j.1095-8339.2010.01045.x. 
  14. Xue, B, Su, YCF, Mols, JB, KeßLer, PJA, Saunders, RMK. Further fragmentation of the polyphyletic genus Polyalthia (Annonaceae): molecular phylogenetic support for a broader delimitation of Marsypopetalum. „Systematics and Biodiversity”. 9, s. 17-26, 2011. 
  15. Chaowasku, T, Zijlstra, G, Chatrou, LW. Proposal to conserve the name Meiogyne against Fitzalania (Annonaceae). „Taxon”. 60, 2011. 
  16. Xue, B, Thomas, DC, Chaowasku, T, Johnson, DM, Saunders, RMK. Molecular phylogenetic support for the taxonomic merger of Fitzalania and Meiogyne (Annonaceae): New nomenclatural combinations under the conserved name Meiogyne. „Systematic Botany”. 39, s. 396-404, 2014. 
  17. Xue, B, Su, YCF, Thomas, DC, Saunders, RMK. Pruning the polyphyletic genus Polyalthia (Annonaceae) and resurrecting the genus Monoon. „Taxon”. 61, s. 1021-1039, 2012. 
  18. van Heusden, ECH. Revision of Haplostichanthus (Annonaceae). „Blumea”. 39, s. 215-234, 1994. 
  19. Su, YCF, Chaowasku, T, Saunders, RMK. An extended phylogeny of Pseuduvaria (Annonaceae) with descriptions of three new species and a reassessment of the generic status of Oreomitra. „Systematic Botany”. 35, s. 30-39, 2010. 
  Guatteria L. – rodzaj roślin z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajdują się co najmniej 254 gatunki o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejnych 49 taksonów ma status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych). Występuje naturalnie w klimacie równikowym obu Ameryk. Gatunkiem typowym jest G. glauca Ruiz & Pav.Monocarpia Miq. – rodzaj roślin z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajdują się 3 gatunki. Występuje naturalnie w klimacie równikowym Azji Południowo-Wschodniej. Gatunkiem typowym jest M. euneura Miq.
  Warto wiedzieć że... beta

  Isolona Engl. – rodzaj roślin z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajduje się 14 gatunków o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejnych 9 taksonów ma status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych). Występuje naturalnie w klimacie tropikalnym Afryki oraz na Madagaskarze. Gatunkiem typowym jest I. madagascariensis (A.DC.) Engl.
  Monodora Dunal – rodzaj roślin z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajduje się 12 gatunków o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejnych 9 taksonów ma status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych). Występuje naturalnie w klimacie równikowym Afryki oraz na Madagaskarze. Gatunkiem typowym jest M. myristica (Gaertn.) Dunal.
  Owoc (łac. fructus) − w znaczeniu botanicznym występujący u okrytozalążkowych organ powstający z zalążni słupka, zawierający w swym wnętrzu nasiona, osłaniający je i ułatwiający rozsiewanie.
  Liść (łac. folium) – organ roślinny, element budowy części osiowej (pędowej) roślin telomowych. Wyrastające z węzłów końcowe elementy rozgałęzień pędu, wyodrębniające się ze względu na funkcję i budowę od łodygi (nie mają np. zdolności do nieprzerwanego wzrostu). Pełnią głównie funkcje odżywcze i z tego powodu mają zwykle dużą powierzchnię umożliwiającą ekspozycję na odpowiednią ilość promieniowania słonecznego. Poza tym liście biorą udział w transpiracji, gutacji i wymianie gazowej. Nierzadko liście pełnią także funkcje spichrzowe, czepne, ochronne, obronne i pułapkowe, w takich przypadkach ulegając daleko idącym przystosowaniom w zakresie funkcji i budowy.
  Eupomatiaceae – rodzina roślin stanowiąca jedno z ich starszych odgałęzień linii rozwojowych okrytonasiennych klasyfikowanych w rzędzie magnoliowców (Magnoliales). Rodzina monotypowa z jednym rodzajem Eupomatia R. Br. (1814). Do rodzaju należą 3 gatunki występujące we wschodniej Australii oraz na Nowej Gwinei. Są to niewielkie drzewa i krzewy o okazałych kwiatach.
  Typ nomenklatoryczny – w systematyce biologicznej organizm wiązany z określonym taksonem i określający zakres jego stosowania. Typem nomenklatorycznym gatunku oraz taksonu wewnątrzgatunkowego jest pojedynczy okaz (typ) (np. okaz zielnikowy rośliny), ew. ilustracja. Typem nomenklatorycznym rodzaju i wszystkich taksonów pomocniczych o randze pośredniej między rodzajem i gatunkiem jest gatunek typowy. Typem dla rodziny i taksonów pomocniczych o randze pośredniej między rodziną i rodzajem jest rodzaj typowy.
  Drzewa – grupa roślin, do której zaliczają się największe rośliny lądowe. Grupa ta nie jest taksonem – grupuje tylko organizmy roślinne podobne morfologicznie i funkcjonalnie. Drzewa są roślinami wieloletnimi o zdrewniałych łodygach (i zwykle też korzeniach). Od innych roślin drzewiastych (krzewów i krzewinek) różnią się posiadaniem łodygi głównej (pnia) rozgałęziającej się dopiero od pewnej wysokości. Liczne rozgałęzienia wraz z listowiem tworzą koronę drzewa. Do drzew zalicza się niekiedy rośliny posiadające kłodzinę zamiast pnia zakończoną pękiem liści tj. paprocie drzewiaste, sagowcowe, palmy, pandany, juki i draceny. Bardziej zawężone definicje wyłączają wieloletnie rośliny o zdrewniałych łodygach, które nie posiadają zdolności przyrostu na grubość i nie tworzą korony ze zdrewniałych rozgałęzień łodygi. Dział botaniki zajmujący się drzewami to dendrologia (gr. δένδρον – drzewo). W Polsce kilkadziesiąt tysięcy najstarszych i najbardziej okazałych drzew podlega ochronie prawnej jako pomniki przyrody. W leksykonach lub spisach gatunków roślin drzewa bywają oznaczane symbolem przypominającym symbol Saturna lub alchemiczny symbol ołowiu, tj. podwójnie kreślone h. (Pojedynczo kreślone h, czyli ħ, oznacza krzew)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.915 sek.