• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flash Gordon - film 1980


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Flash Gordonamerykańsko-brytyjski film fantastycznonaukowy z 1980 w reżyserii Mike’a Hodgesa. Obraz jest adaptacją przygód komiksowego superbohatera Flasha Gordona. W koprodukcji wystąpili, oprócz Sama J. Jonesa, który wcielił się w tytułowego bohatera, m.in. Max von Sydow, Chaim Topol, Timothy Dalton i Ornella Muti. Muzykę do filmu skomponowali członkowie brytyjskiego zespołu Queen.

  Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.Brian Blessed (ur. 9 października 1936 w Mexborough w hrabstwie Yorkshire w Wielkiej Brytanii) – angielski aktor. Jedną z bardziej znaczących ról była rola Oktawiana Augusta w serialu telewizyjnym Ja, Klaudiusz (1976).

  Fabuła

  Amerykański futbolista, Flash Gordon (Sam J. Jones), podczas lotu na mecz, poznaje w samolocie atrakcyjną kobietę Dale Arden (Melody Anderson). W czasie podróży dochodzi do inwazji Ziemi kierowanej przez cesarza Minga Bezlitosnego (Max von Sydow) z planety Mongo, który planuje podbić tę planetę.

  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Dale i Flash, strąceni z nieba przez meteoryt, trafiają do laboratorium doktora Zarkova (Chaim Topol). Szalony naukowiec, w celu wyprawy do królestwa Imperatora Minga, własnymi siłami wybudował kosmiczną rakietę. Zarkov porywa Flasha i Dale i cała trójka wyrusza na planetę Mongo.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Cyril Louis Goldbert, bardziej znany jako Peter Paul Wyngarde (ur. 23 sierpnia 1933 r. w Marsylii) – urodzony we Francji angielski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, piosenkarz, najbardziej znany z roli Jasona Kinga, pisarz bestsellerów wykonujący pracę detektywa, w dwóch brytyjskich serialach telewizyjnych: Department S (1969–70) i Jason King (1971–72).

  Po przylocie, bohaterowie zostają aresztowani przez gwardzistów i zaprowadzeni przed oblicze Minga. Flash wpada w oko córce Imperatora o imieniu Aura (Ornella Muti), a Dale spodobała się samemu okrutnemu Imperatorowi. Flash sprzeciwia się zabraniu Dale do komnaty Minga i zostaje za to skazany na śmierć. Przed zagładą ratuje go niespodziewanie Aura. Gdy wszyscy myślą, że Flash już nie żyje, zabiera go do siedziby swego ukochanego księcia Barina (Timothy Dalton). W tym samym czasie Ming przygotowuje się do ślubu z Dale, a dr Zarkov zostaje poddany „praniu mózgu”, po czym mianowany zostaje na agenta Minga.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ornella Muti, właśc. Francesca Romana Rivelli (ur. 9 marca 1955 w Rzymie) – włoska aktorka filmowa i telewizyjna, modelka.

  Barin, zazdrosny o Aurę, postanawia uwięzić Flasha, ten jednak z pomocą współwięźnia ucieka. Podczas pościgu za zbiegiem przez dżunglę, Barin i Flash zostają schwytani przez odwiecznego wroga Barina, księcia Vultana (Brian Blessed).

  Po przyjeździe do pałacu Vultana Flash odkrywa, że są tam Dale i Zarkov, którzy zostali ocaleni z pałacu Minga przez ludzi Vultana. Flash rozmawia z Vultanem i Barinem usiłując pojednać starych wrogów i nakłonić do wspólnej walki przeciw Mingowi.

  Obsada

 • Sam J. Jones – Flash Gordon
 • Max von Sydow – Imperator Ming
 • Ornella Muti – księżniczka Aura
 • Melody Anderson – Dale Arden
 • Peter Wyngarde – Klytus
 • Mariangela Melato – generał Kala
 • Timothy Dalton – książę Barin
 • Chaim Topol – doktor Hans Zarkov
 • Brian Blessed – książę Vultan
 • Richard O’Brien – Fico
 • William Hootkins – Munson
 • Linki zewnętrzne

 • Flash Gordon w bazie Filmweb
 • Flash Gordon w bazie IMDb (ang.)
 • Flash Gordon (zwiastun) w serwisie YouTube
 • YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.Timothy Peter Dalton (ur. 21 marca 1946 w Colwyn Bay w Walii) – brytyjski aktor teatralny i filmowy, znany przede wszystkim jako czwarty oficjalny odtwórca roli Jamesa Bonda. W postać superagenta 007 Dalton wcielił się w dwóch filmach: W obliczu śmierci (1987) i Licencja na zabijanie (1989).
  Warto wiedzieć że... beta

  Sam J. Jones, właściwie Samuel Gerald Jones, znany także jako Sam Jones (ur. 12 sierpnia 1954 roku w Chicago, w stanie Illinois) – amerykański aktor i model.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Superbohater – fikcyjny bohater filmów, książek lub komiksów zwalczający szeroko pojęte zło (najczęściej przestępczość). Cechuje się nadprzyrodzonymi zdolnościami, z którymi się urodził (np. Aqua Man) albo otrzymał w wyniku czarów (Etrigan), wypadku (Spider-Man) lub eksperymentu (Wolverine), który wpłynął na jego DNA. Jeśli nic z tych rzeczy, to rewolucyjne wynalazki i znajomość sztuk walki (Batman) pełnią rolę zdolności. Wynalazki mogą być znalezione przypadkiem (Błękitny Skarabeusz), przekazane przez swojego stwórcę osobie którą uznał za właściwą (Zielona Latarnia) lub osobiście skonstruowane (Iron Man). Superbohaterami mogą być także roboty (Red Tornado) i kosmici (Martian Manhunter). Superbohaterowie ukrywają swoją tożsamość, gdy są w cywilu. Do nielicznych wyjątków należy Fantastyczna Czwórka. Superbohaterowie niemal nigdy nie są członkami państwowych organów ścigania. Rzadkim wyjątkiem jest Sędzia Dredd.
  Film fantastycznonaukowy (film science fiction, film SF) – to zaliczany do fantastyki gatunek filmowy, który używa motywów niekoniecznie opierających się bezpośrednio na dorobku głównego nurtu nauki, lecz często rozwijający go w kierunkach nieortodoksyjnych. Najczęściej pojawiające się tematy to życie na innych planetach, podróże w czasie, nadnaturalne zdolności ludzkiego ciała i umysłu i wiele innych. Często łączą się z elementami futurystycznymi, takimi jak roboty, cyborgi, statki kosmiczne, podróże międzygwiezdne i wysoko rozwinięta technologia, problemami społecznymi i politycznymi, rozwijana bywa również filozoficzna refleksja nad istotą człowieczeństwa.
  Max Carl Adolf von Sydow (ur. 10 kwietnia 1929 roku w Lund, w prowincji Skania, na południu Szwecji) – szwedzki aktor znany przede wszystkim z wielu filmów wyreżyserowanych przez Ingmara Bergmana.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Mariangela Melato (ur. 19 września 1941 w Mediolanie, zm. 11 stycznia 2013 w Rzymie) − włoska aktorka teatralna, siostra Anny Melato.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.