• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flagi hanzeatyckie

  Przeczytaj także...
  Chorągiew – płat materiału o określonych barwach i godłach, przytwierdzony do drzewca, będący znakiem państwa, ziemi, miasta, organizacji wojskowej, społecznej, politycznej, kościelnej, zawodowej itd.; łac. „vexillum”, fr. „drapeau” od „drap” - „materia, sukno”; nm. „die Fahne” od stgnm. „fanon” - „materia płachta”; czes. „korouhev”, ros. „chorugw”; scs. „chorągy”; ukr. "prapor, znameno": wyrazy słowiańskie pochodzą od mongolskiego „orongo”, „orunga” - znak, chorągiew.Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.
  Gonfalon – chorągiew o kształcie prostokąta, krótszym bokiem przymocowanego do poziomej poprzeczki, z bokiem przeciwległym wyciętym na kształt klinów – według określenia staropolskiego ogonów, w terminologii francuskiej zwanych płomieniami – flamme.
  Pieczęć Elbląga przedstawiająca oflagowany statek (1350).

  Flagi hanzeatyckiebannery, proporce i gonfalony umieszczane na kogach i innych rodzajach statków należących do miast Hanzy (XIII-XVII w).

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwotnie na masztach znajdowały się czerwone gonfalony z białym krzyżem informujące o przynależności statków. W połowie XIII wieku poszczególne miasta należące do Hanzy dla odróżnienia zaczęły używać własnych bannerów. Najstarszym bannerem hanzeatyckim jest hamburski w kolorze czerwonym. Większość bannerów była w barwach białej i czerwonej, często z dodatkowymi symbolami.

  Hanza, Liga Hanzeatycka, Związek Hanzeatycki (z st.-wys.-niem. hansa - grupa) – związek miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Miasta należące do związku popierały się na polu ekonomicznym, utrudniając pracę kupcom z miast nienależących do związku, jednocześnie zaś stwarzały realną siłę polityczną i niekiedy wojskową.Statek - każde urządzenie transportowe, które jest zdolne do pokonywania przestrzeni w sposób dla niego charakterystyczny, ale inny niż w oparciu o stały ląd. W szczególności może pływać pod powierzchnią wody, na jej powierzchni, unosić się w atmosferze lub w przestrzeni kosmicznej. Może mieć własny napęd i urządzenia sterujące, lub być uzależniony od innej jednostki.

  Wiele z dawnych miast hanzeatyckich do dziś używa biało-czerwonej kolorystyki np. Elbląg.

  Proporzec[ | edytuj kod]

  Dodatkowo oprócz gonfalonów i bannerów statki używały biało-czerwonych proporców.

  Proporzec hanzeatycki (1:16)

  Bannery[ | edytuj kod]

  Współczesne flagi miast nawiązujące kolorystyką lub symboliką do historycznych bannerów hanzeatyckich.

  XIII wiek[ | edytuj kod]

  XIV wiek[ | edytuj kod]

  XV wiek[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Flags of the World: Hanseatic League and Cities...
 • Banner – weksylium, rodzaj flagi wieszanej pionowo. Górna część flagi na bannerze musi znaleźć się po lewej stronie. Tak więc dla bannera zawierającego heraldyczne barwy Polski barwa biała znajdzie się po stronie lewej.Koga, kogga – duży żaglowiec handlowy, dostosowywany do celów wojennych, dominujący na akwenach Morza Bałtyckiego i Północnego w wiekach XII-XV, spotykany do początku XVI wieku. Koga stanowiła w tym czasie podstawowy typ statku Hanzy.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.